Wiadomości z Garwolina

Pamiętają o ofiarach stanu wojennego

Dodano:
garwolin - Pamiętają o ofiarach stanu wojennego

13 grudnia burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski i starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski złożyli kwiaty pod pomnikiem im. Marszałka Józefa Piłsudskiego upamiętniając 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polski. Oficjalnie z powodu coraz gorszej sytuacji gospodarczej Polski i groźby interwencji Układu Warszawskiego. W rzeczywistości komuniści obawiali się utraty władzy i narastających protestów. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z "Solidarnością" a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni Wujek podczas pacyfikacji strajku.

Powołano dziesiątki tysięcy rezerwistów, zmilitaryzowano wiele instytucji (skierowano do nich 8000 komisarzy wojskowych, w tym 400 do resortów i instytucji centralnych), część strategicznych sektorów gospodarki, takich jak komunikacja, telekomunikacja, energetyka, górnictwo i porty morskie oraz 129 najważniejszych fabryk. Zakazano strajków, zgromadzeń, działalności związkowej i społecznej. Sądy zaczęły działać w trybie doraźnym.

REKLAMA:


Podczas stanu wojennego znacznie ograniczono swobody obywatelskie: wyłączono komunikację telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji. Po późniejszym przywróceniu łączności, kontroli i cenzurze podlegały również rozmowy telefoniczne Ograniczono możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną(w początkowym okresie od 19:00, następnie od 22:00 do 6:00), jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych, wstrzymano wydawanie prasy. Zarządzono również wstrzymanie wyjazdów zagranicznych do odwołania (zamknięto granice państwa i lotniska cywilne), a także czasowe zawieszenie zajęć w szkołach i na uczelniach wyższych.

Opór społeczny przeciwko decyzji władz przybierał równe formy: noszono oporniki jako symbol protestu, spacerowano w porze emisji w telewizji Dziennika Telewizyjnego, wydawano amatorskimi metodami ulotki i plakaty o treści antyrządowej. W wyniku braku perspektyw materialnych i ograniczenia wolności w następnych latach wyemigrowało z Polski tysiące naukowców, lekarzy, inżynierów.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP 657abe6bbe) Odpowiedz

To się nazywa dekomunizacja:D