Wiadomości z Garwolina

Gm. Maciejowice: Inwestycyjna stagnacja czy rozwój gminy?

Dodano:
garwolin - Gm. Maciejowice: Inwestycyjna stagnacja czy rozwój gminy?

Rok budżetowy właśnie się kończy. Sprawdziliśmy więc jak mają się inwestycje gminy Maciejowice. W tym roku nadwiślańskiemu samorządowi udało się zakończyć dwa kosztowne zadania, nie obeszło się jednak bez kontrowersji i niezadowolenia mieszkańców.

Zgodnie ze zmianami dokonanymi 3 listopada 2017 roku budżet gminy Maciejowice opiewa na 30 533 919,01 PLN po stronie  dochodów i 33 263 765,01 PLN po stronie wydatków. Wydatki bieżące (wynagrodzenia pracowników, koszty utrzymania jednostek budżetowych, itd.) stanowią 80% wydatków.  Na wydatki inwestycyjne maciejowicki samorząd w 2017 roku przeznaczy 20% wszystkich wydatków.

Dług gminy Maciejowice na dzień 30 czerwca 2017 roku wynosił ponad 5,5 mln złotych. W bieżącym roku budżetowym nadwiślański samorząd planował spłacić niewiele ponad 1,5 mln złotych zadłużenia.

75 nowych miejsc w przedszkolu
Jedną z inwestycji Gminy Maciejowice, którą udało się niedawno zakończyć jest rozbudowa Publicznego Przedszkola w stolicy samorządu. Budynek przy ulicy Piramowicza udało się powiększyć o 75 dodatkowych miejsc dla najmłodszych mieszkańców. Dzieci od 1 września uczą się w dużych, klimatyzowanych salach, do których niepełnosprawne dzieci mogą wjechać nową windą. W rozbudowanym przedszkolu powstała też winda towarowa i domofon.

Wyremontowana droga i skargi mieszkańców
20 października oficjalnie oddano do użytku ulicę Ks. Grzegorza Piramowicza, której remont pochłonął 1 mln 175 tys. złotych. Tę inwestycję dofinansowano ze środków PROW w kwocie 688 tysięcy złotych. Poza wykonaniem nowej nawierzchni asfaltowej ulica Piramowicza została odwodniona, powstał chodnik a także parkingi.

31 lipca do Urzędu Gminy wpłynęło pismo jednego z mieszkańców, w którym wyraził swoje niezadowolenie w związku z projektem chodnika przy ulicy Piramowicza. „Nie zgadzam się z obecnym projektem gdyż nie umożliwia on sprawne korzystanie z furtki wejściowej tak jak to miało miejsce do tej pory” – argumentował mieszkaniec w piśmie skierowanym do wójta. Włodarz gminy odpowiedział mieszkańcowi pismem, w którym poinformował, że projekt jest zgodny z wymogami ustawy o warunkach technicznych dla dróg publicznych i ich usytuowaniu.

Po krótkiej listownej batalii mieszkaniec zwrócił się do rady gminy ze skargą na działalność wójta Sylwestra Dymińskiego. Niezadowolony mieszkaniec zarzuca „[...] bezczynność Wójtowi Gminy Maciejowice i nie załatwienie sprawy w terminie”.

Maciejowiccy radni rozpatrywali skargę na XXXI sesji RG. Przewodniczący Rady gminy Paweł Jaworski nie podjął dyskusji nad skargą, którą radni sympatyzujący z Sylwestrem Dymińskim uznali za bezpodstawną.

Skarga, nad którą nie chciała debatować część maciejowickich radnych była jedną z kilku. Wielu mieszkańców ulicy Piramowicza składało zażalenia w formie ustnej.

Wodociągowanie trwające 15 lat
W 2002 roku rozpoczęto inwestycję pod nazwą „Wodociąg gminy”. Już w 2004 roku wykonano wiercone studnie w miejscowości Pogorzelec, gdzie do dziś pracuje gminna stacja uzdatniania wody. Jesienią 2006 roku wybory na wójta wygrał Sylwester Dymiński, który od tego czasu wodociąguje gminę. Zakończenie wodociągowania nadwiślańskiego samorządu wójt planuje dopiero na 2019 rok.

Gmina nie gwarantuje stałych dostaw wody do zwodociągowanej części samorządu
Według mieszkańców gminy Maciejowice w tegorocznym budżecie zabrakło pozycji dotyczącej zakupu agregatu prądotwórczego dla stacji uzdatniania wody. „W sytuacji gdy w Pogorzelcu nie ma prądu, u nas najpierw spada ciśnienie wody a potem nie ma jej wcale”- mówi Michał Pyza, mieszkaniec Domaszewa.

W wyniku śnieżycy, która nawiedziła powiat garwoliński w grudniu ubiegłego roku dostawa energii elektrycznej dla miejscowości Pogorzelec została przerwana na ponad 34 godziny. W związku z awarią mieszkańcy uzależnieni od gminnego wodociągu pozostali bez bieżącej wody. Wiecej TUTAJ.

REKLAMA:


SUW w Pogorzelcu nie jest wyposażona w agregaty, które zapewniłyby ciągłość dostaw wody pitnej do gospodarstw domowych w gminie Maciejowice. W przypadku każdorazowej awarii sieci elektrycznej mieszkańcy gminy będą pozbawieni wody w kranach.

Budowa oczyszczalni i rewitalizacja dawnego szpitala stoją w miejscu
Od kilku lat wójt Sylwester Dymiński zapowiada budowę nowej oczyszczalni ścieków i rewitalizację budynku dawnego szpitala, do którego planuje przenieść siedzibę Urzędu Gminy.

Nowa oczyszczalnia ścieków jest marzeniem mieszkańców gminy Maciejowice, którzy od wielu lat męczą się z przestarzałą, trzcinową oczyszczalnią. W 2017 roku nie udało się zabezpieczyć środków na rozpoczęcie tak długo wyczekiwanej inwestycji.

W obecnym roku budżetowym gmina Maciejowice przeznaczyła jedynie 10,5 tysiąca złotych na rewitalizację zabytkowego budynku dawnego szpitala. Za tę drobną kwotę nie uda się wyremontować tak zaniedbanego budynku.
Mieszkańcy gminy wciąż zadają sobie pytanie: Czy przed końcem kadencji Sylwester Dymiński rozpocznie budowę oczyszczalni i remont „szpitala”, czy może te inwestycje staną się jedynie kolejnymi obietnicami wyborczymi?

Współpraca się opłaca
Na początku sierpnia tego roku powiat garwoliński otrzymał promesę w wysokości 1,24 mln złotych na remont mostu w Podstolicach. Mieszkańcy Gminy Maciejowice pozyskanie środków na remont mostu zawdzięczają współpracy między radnym powiatowym Tomaszem Kwiatkowskim a posłem Grzegorzem Woźniakiem oraz Powiatowym Zarządem Dróg.
Inwestycja w Podstolicach jest bardzo ważnym przedsięwzięciem dla mieszkańców całej gminy.

Ochrona środowiska a Gmina Maciejowice
Na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego Polska została zobowiązana do osiągnięcia minimum 15% udziału Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji energii elektrycznej. Wiele samorządów gminnych zmobilizowało się i inwestuje w OZE pobierając środki m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne pracują na dachach mieszkańców takich gmin jak Garwolin, Sobolew, Miastków Kościelny, czy Borowie.

W prawdzie  Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Maciejowice zawiera  inwestycję pod nazwą „OZE w budynkach użyteczności publicznej i gospodarstw domowych”, ale planowana jest dopiero na lata 2019-2020. Do tego czasu mieszkańcy troszczący się o środowisko muszą inwestować w OZE indywidualnie.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 7

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP f7e18f932d) Odpowiedz

Ciekawie czy wystarczy na godziny zastępcze dla dyrektorów szkół?Na papier do xero nie ma a po 60 godz zastępczych płatnych jest,

(, #IP 479696a743) Odpowiedz

Jak widać to nie pisowcy atakują wójta bo oni mają kontakt z władzami więc by to zgłosili komu trzeba.Skoro więc nikt nie chce wytłumaczyć gdzie są pieniądze z funduszy to stało się z nimi coś nie tak bo ludzie z otoczenia pana wójta i radni czytają te posty.Albo świadczy to o tym że czują się nietykalni a mieszkańców mają gdzieś

(, #IP 479696a743) Odpowiedz

wójt potrafi urobić sobie radnych bo w wojsku był politycznym a wielu z nich jest po zawodówkach za kawałek drogi do swego pola pójdą za nim w ogień.Młodzi z wiedzą pracują po miastach bo tu praca tylko dla swoich.Kto ma inne zdanie jak wójt nie dostaje prawa głosu aż w końcu odchodzi i jest to wójtowi i jego poplecznikom na rękę.Namawiajmy więc młodych niech idą na wybory i wybierzmy człowieka uczciwego niech nie rządzi nami mafia. A skoro jest tyle wpisów o korupcji to dlaczego nikt z wyższych władz nie zrobi kontroli.

budo-laniec (, #IP e0171ed4dd) Odpowiedz

Budynek z fotki to remiza czy wiejska stodoła?

(, #IP 74ebf07a29) Odpowiedz

albo zaklad bez klamek

krab (, #IP b092e4a089) Odpowiedz

to przedszkole jest niewymiarowe!

big cyc i wapno (, #IP 647fac1ddf) Odpowiedz

dane statystyczne jak uwstecznic gminę.... https://warszawa.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_mazowieckie/portrety_gmin/garwolinski/1403072_maciejowice.pdf

Bezparyyjna wandzia (, #IP 6effd4fd9a) Odpowiedz

Pensja wojta, emerytura, lokaty domy w okolicy warszawy i ciagle malo chyba wystarczy. Brak szacunku, nasmiewanie i td itp. chcemy innego gospodarza.

mieszkanka (, #IP 2f1ffe66bf) Odpowiedz

czy kwiatkowski czy nowak byle inny niz dyminski niech bedzie sprawiedliwy i ludzki dla ludzi niech razem z pupilami i radnymi ustapia dadza miejsca innym sie ochlapac a co do szkoly to racja sitwa z nakoniecznym na glupoty pieniadze sa a na proste rzeczy do szkoly nie ma a na oplatku byla sama elita zeby sie nazrec za nasze pieniadze

pinio (, #IP 272b55e94a) Odpowiedz

Może łaskawie ktos naprawi ksero w szkole (SP M-ce)bo przy prawie 500set uczniach nie ma na czym kserować sprawdzianów itp (Zamiast spotkań opłatkowych)

Canon (, #IP 37c31252ad) Odpowiedz

Proponuje Nakoniecznemu naprawic ksero w ramach deputatu miesiecznego w kwocie 400zl od kolesia Dyminskiego....

a (, #IP 9efcdbe0ed) Odpowiedz

Wstyd i hańba dla gminy. tam się nikt nie zna na finansach. Pracownicy Dymińskiego hejtują wszystko bo on im każe a on nie może się pogodzić się z tym, że ludzie go nie lubią. Dymiński jest złym wójtem. Maciejowice potrzebują dobrej zmiany a pracownicy UG dobrego szefa, życzliwego, traktującego pracowników jak ludzi a nie tyrana...

Bezpartyjny Jaś (, #IP f9cdba9ff1) Odpowiedz

Większość z tych złośliwych komentarzy jest po prostu nieprawdziwa i czasami obrzydliwa. Z treści wynika, że do artykułu dokładał się jakiś radny z opozycji (chyba jeden jest aktualnie w totalnej opozycji) a inni z otoczenia hejtują. I co wam to daje. Uważacie że jak wasz Tomek będzie wójtem (co bardzo wątpliwe) to będzie jechał na osiągnięciach Dymińskiego, bo sam jest za cienki żeby wyjść z jakąś inicjatywą. Chyba że będzie robił po dyktando posła.

obywatel (, #IP 52d1128119) Odpowiedz

jak ktoś liże wujtowi dupę to wypisuje o nim same pozytywy OJ JAKI ON JEST... a rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

(, #IP 945eead661) Odpowiedz

pis czy inna partia nie ma tu nic do rzeczy chodzi o ludzi i ich dobro a kto wychowal wojta co do ludzi odzzywa siearogancko i trwoni nasze pieniadze poraz kolejny pytam wojta i rade gdzie 80 tysiecy ktore dostala gmina na fundusz alkocholowy a moze odpowie pan wiktor niech sie ktos dobierze do dupy calej elicie rzadzcej

Wiktor (, #IP 9c8e3d7538) Odpowiedz

Artykuł pisał kolejny celebryta pisowski Kubuś. Czego można oczekiwać o tym zaślepionym w pisowskiej ideologii młodym człowieku. Ale sobie Panie Wójcie wychowałeś niektórych mieszkańców, niech to kaczka kopnie.

(, #IP 33dffc4a96) Odpowiedz

caly czas czekam na odpowiedz wojta i radnych dlaczego nie odpowiadaja na zebraniu i posiedzeniu gebuja a na forum nie wiedza jak sie odezwac wstyt im po kryjomu tylko wszystko

wstyd (, #IP 1e40fd989a) Odpowiedz

Gmina ma się coraz gorzej...

Xyz (, #IP 1629d77740) Odpowiedz

Kiedy obowiązki wójta pełnił dotychczasowy zastępca R.B. , poszedłem zgłosić sprawę nie przejezdnej drogi gminnej do pól to z krzykiem oznajmiono mi że droga to nie moja sprawa i pokazano mi drzwi

kanalizacja (, #IP b81e9ce1db) Odpowiedz

Dlaczego wójt nie zrobił na całej ulicy Kościuszki kanalizacji a opowiada że cała ulica ma kanalizację.

odpowiedz (, #IP 9733aad269) Odpowiedz

Panie i Panowie z PIS z gminy Maciejowice wstyd MI za Was jestem za dobrą zmianom ale poziom jaki reprezentujecie i ta wasza nienawiść do innych TO NIE POWINNO BYĆ WASZĄ WIZYTÓWKĄ. POKORA I TYLKO POKORA

kończynka (, #IP 591ce0cad2) Odpowiedz

A dokładniej? Może coś o poziomie i standardach powiatowego PSL-u?

(, #IP f96f5d8496) Odpowiedz

A Ty PSLowcu co możesz wiedzieć o pokorze?

znajomy Edka (, #IP 0df3b78d51) Odpowiedz

Kiedyś pisiory z gminy Maciejowice poszłyby w ogień za wójtem, a jak popsztykał się z posłem, to teraz wszystkie pisowce sa wrogo nastawione. A spod czyjej ręki wyszły takie gwiazdy polityki czy celebryty jak Michał J., Marek Z. czy Tomek K. Jakby nie wójt to byśta ryby w Wiśle łowiły. A dzięki komu gmina się rozwija? Czy was cokolwiek to obchodzi, czy tylko dokuczanie wam w głowach. Chłopy,otrząśnijta się, idzie wiosna i czas w pole.

(, #IP cf4e9002df) Odpowiedz

„Znajomy Edka” a tak naprawdę SD😂 kurde... te inicjały to prawi jak SB ale w sumie to mu do tego blisko

Wiśta wio (, #IP 9c8e3d7538) Odpowiedz

A co na to Edek?

(, #IP df44281f37) Odpowiedz

duzo spraw do wyjasnienia droga piramowicza droga kosciuszki gdzie kombajny nie moga wyjechac skoro wojt i jaworski trzymaja sitwe i nie sa do ruszenia to moze metota wojta jak on sam kilka lat temu szukal sprawiedliwosci przez telewizje jak stracil zle ulokowana dua kase trzeba moze zaprosic talkowskiego panstwo w panstwie tam maja dobrych prawnikow niech rozdmuchaja przekrety gminy niech sie wojt iradni przed kamerami wykarza swoja inteligencja i znajomoscia prawa

(, #IP 90ca51d344) Odpowiedz

Piszcie sobie ile chcecie i co chcecie i tak Dymiński wójtem dalej będzie. A pro po pieniędzy? Wiewiórki mówią, że rozbrat z posłem i pisem poszedł z powodu jakiegoś wynagrodzenia, czy też ryczałtu. Prawda?

glos ludu (, #IP 4d598a8bc4) Odpowiedz

śmieszne są te komentarze, które to innych krytykują, a wybarwiają wójta jaki to on wspaniały i niezastąpiony. Przeciez juz ludzie wybrali. Chca wojta innego byle nie tego obecnego, ktory nie potrafi odejsc z honorem mimo osiagnietego wieku emerytalnego wraz wieloletnim emerytowanym zastepca + sekretarzem no a wszyscy donosiciele czy warto nie szkoda pracy. Zmiany GOK, GOPS po wyborach mile widziane.

Buahahahaha (, #IP 46112f91a3) Odpowiedz

Powalająca ilość komentarzy przychylnych wójtowi jest oszałamiająca. Wszystko pisze pułkowniczek danielek, Rychu co to dwie posady w gabinecie Sylwka, Danuśka co się boi o prace jak się władza zmieni i Pawełek co się bawia że po zmianie wójta nie będzie zarabiał na naprawie gminnych aut

** (, #IP 46112f91a3) Odpowiedz

Brawo! Dość już tych artykułów u konkurencji co to Wójtowi w tyłek włażą i piszą co On im każe... Basta kłamstwom i kryciu przekrętów Tomek będzie dobrym wójtem,dobrze, że wybory za pasem

współpraca... (, #IP 36eed04ba1) Odpowiedz

Współpraca popłaca,radny powiatowy na stołku w Krusie jako kierownik,przepisana gospodara,rodzice na rentach strukturalnych fartownie przyznanych,radny powinien na roli pracować a blokuje stanowisko komuś bardziej kompetentnemu. Faktycznie może trzeba było dać panu radnemu jakąś komisje i wiceprzewodniczącego oraz ryczałtowe wynagrodzenie i wtedy wszyscy byliby zadowoleni...

M-ce (, #IP 591ce0cad2) Odpowiedz

Akurat Tomasz, mam nadzieję przyszły wójt gminy jest osobą kompetentną. Dużo osób liczy że wystartuje i wygra...a takie celowe komentarze nic nie zmienią.

obiektywnie oceniając.... (, #IP e0171ed4dd) Odpowiedz

.....Podstolice i start na wójta? 1.Wstawiony na stolek w Maciejowicach przez obecnego wójta itd.... 2.Brak działania jako radny w powiecie. 3.Wstawiony na stołek do lokalnego KRUSu. 4.Lokalne pijawki tylko czekają i będą klepać po plecach! 5....innym razem! 6.....innym razem! 7.Pogorzelec odpada! 8.Kandydat...na wójta to były kandydat Jacek Łoskot.

(, #IP df44281f37) Odpowiedz

jestem za zmianami ipan em tomaszem totalna zmiana radnych i aroganckich urzedasow ale slabo w to wierze wojt szykuje sie na kolejne wybory znow upije glupich chlopkow i drobnych pijaczkow pieniadze dostal na zwalczanie alkocholizmu w gminiet to niech sie wytlumaczy z tego razem z ksiegowa i soltysem przecierz czytaja portal

Jaca (, #IP 07170d9cd3) Odpowiedz

Skoro Gmina nie gwarantuje stałych dostaw wody do zwodociągowanej części gospodarstw, to dlaczego odcina alternatywne źródło które te gospodarstwa posiadały w postaci własnych urządzeń hydroforowych i pomp ?

Gościu (, #IP 5b31b28e47) Odpowiedz

Pisowski portal krytykuje tylko jednego wójta w powiecie, bo z powiatem raz próbował i poległ.Ciekawe.

(, #IP 2acadbfa17) Odpowiedz

bo inni wojtowie sobie jakos radza np bardzo chwala sobie rzady borowia ludzie szkole osrodek zdrowia porzadek i wiele innych tam wujt zaprasza wszystkich irozmowa jest inna moze przyjdzie nadzieja i do nas jakis mlody jak kwiatkowski i loskot kandydowali to zaraz ich stlumili

o tak (, #IP 27bbc1540d) Odpowiedz

zwłaszcza w borowiu , to akurat chyba najgorszy wójt w powiecie

(, #IP e0de035dca) Odpowiedz

dlaczego soltys nie interweniuje tez jedna sitwa kto kupil za grosze dzialke pod apteke podobno radny dla siebie moze mieszkancy rozlicza radnych z pieniedzy kyore wydaja z podatkow naszych podatkow

Wyrwy w jezdni. (, #IP 369ff8d8f8) Odpowiedz

A może ktoś się zainteresuje inwestycyjną stagnacją gminy Wilga? Od wielu lat nic się nie dzieje, brak jakichkolwiek inwestycji, drogi się rozpadają. Przejedzcie się dróżką z Trzcianki do Łaskarzewa wymiana zawieszenia w aucie gwarantowana droga jest tragiczna a most w Trzciance wymaga natychmiastowej naprawy!!

(, #IP 479696a743) Odpowiedz

A co stało się z pieniędzmi funduszu alkoholowego.Czy ktoś może wie i opisze to bo coś cicho o tym.A z tego co wiem poszły na coś innego.Proszę niech ktoś mnie oświeci i jeszcze pieniądze z funduszu seniora co z nimi?

(, #IP 479696a743) Odpowiedz

chyba wszystko jest ok skoro pan wójt były oficer i proboszcz są razem na zdjęciu.

mieszkaniec (, #IP e0de035dca) Odpowiedz

ta inwestycja zbrala jeszcze miejsca parkingowe przed remontem droga byla szersza teraz jest bardzo zwezona to jest drugi chodnik wogole nie potrzebny nikt nim nie chodzi a samochodow miesci sie 6 a przedttem jak byly jakie kolwiek uroczystosci w szkole miescilo sie kilkanascie moze sie ktos wypowie kto korzysta z tego parkingu

(, #IP e0de035dca) Odpowiedz

a co z funduszem przeciw dzialaniom alkocholowym dostala gmina maciejowice 80 tysiecy zlotych co z nimi zrobil wojt

Długi długi dlugi (, #IP 68752118c3) Odpowiedz

Nasze wnuki będą spłacały te długi gminy... Nic się nie dzieje, kasa idzie na organizacje obiadów dla dygnitarzy na imprezach a inwestycje leżą

(, #IP e0de035dca) Odpowiedz

przyjechala pani z wojewodztwa na otwarcie przedszkola to wszystko bylo posprzatane a na drugi dzien dopiero przyjechal sprzet ciezki i kopali szambo pod przedszkolem to pic na wode tylko pokaz do przeciecia wstegi nawet z ulicy piramowicza nikt nie wiedzial i nikogo nie bylo tylko kilkoro przedstawicieli

(, #IP 2bf218141f) Odpowiedz

Piękne przedszkole, piękna ulica Piramowicza, 3 cm asfalt na ul. Sportowej, który się już rozpada i piękna kałuża po każdym deszczu na skrzyżowaniu w/w ulic. I tylko zastanawia czasami co robi tam pracownik gminny w czasie ulewy, a no spuszcza wodę do kanalizacji sanitarnej. Robi to po to, aby nikt nie powiedział, że droga i odprowadzenie z niej wody zostało sp...lone.

(, #IP 61d50afb17) Odpowiedz

jaworski nie podejmie dyskusji bo wsadzil zone do pracy do przedszkola

(, #IP 61d50afb17) Odpowiedz

skoro tyle skarg i nijasnosci na wojta maciejowic gdzie wyzsze instancje dlaczego nie reaguja na skargi

radny (, #IP 1cc4760321) Odpowiedz

50%* pracowników łacznie z dyminskim i poplecznikami do wymiany...ta gmina na poziomie firmy stawex z ulicy lubelskiej

(, #IP 5694bd004f) Odpowiedz

A co dalej z drogą gminną pomiędzy Podzamczem a Malamówką. Droga jest w opłakanym stanie. Pewnego dnia wybrałem się samochodem do lasu to na drodze leżał gruz który został przywieziony przez pracowników gminy. Musiałem jechać dalekim objazdem. Taka naprawa drogi nie ma sensu.

(, #IP 2bf218141f) Odpowiedz

A co tu się dziwić, pracownicy robią co im się karze. Rano mają robić drogę, a za godzinę zabrać zabitego psa z drogi np. w Domaszewie lub Maciejowicach.