Wiadomości z Garwolina

Długa historia Pałacu w Trojanowie

Dodano:
garwolin - Długa historia Pałacu w Trojanowie

Pałac w Trojanowie, w którym dziś znajduje się hotel Talaria Resort &SPA został wybudowany w 1868 roku. Prócz pięknej i świetnie zachowanej architektury oraz XIX-wiecznego ogrodu szczyci się jeszcze interesującymi losami, wybiegającymi w o wiele wcześniejsze lata.

Pierwsze wzmianki historyczne na temat pałacu w Trojanowie pochodzą z XV wieku. Należeć on miał do słynnego rycerza, uczestnika bitwy pod Grunwaldem Mikołaja Powały z Taczewa. Kolejnym właścicielem posiadłości został Fiebron z Gutanowa.

W XVI wieku pałac przejął ród Trojanowskich. Od tego czasu systematycznie, drogą sprzedaży przechodził z rąk jednych właścicieli do drugich. Byli nimi kolejno: Franciszek Socha-Chomętowski, Pius Wyrzykowski, Ignacy Trzciński, generał Wojsk Polskich Stanisław Zgliczyński oraz Józef Świnarski. Jak podają źródła historyczne tereny Trojanowa tworzyły wtedy wsie Trojanów i Dudka z folwarkiem, wioska Żabianka, osada Maydan oraz Marysin (bez zabudowań).

Kolejnym właścicielem Trojanowa został Adam Mikołaj Mędrzecki – mecenas Sądu Kasacyjnego, prokuratur Policji Obojga Narodów i adwokat Asesorii Koronnej, który nabył ją za pomocą publicznej licytacji sądowej spowodowanej zadłużeniem. Po jego śmierci w 1832 roku włości odziedziczył młodszy z jego synów – Ludwik, Sędzia Pokoju okręgu żelechowskiego. Swoje posiadłości przepisał w spadku jedynej żyjącej córce – Bronisławie Franciszce Mędrzeckiej, która dopiero po 1832 roku osiadła w nim z mężem i rodziną. Kolejnym właścicielem został jej najmłodszy syn – Bronisław Józef Ordęga. To był dobry czas dla Trojanowa. Bronisław doprowadził do rozkwitu włości: założył tam stację ogierów rozpłodowych, gospodarstwo rybne, otworzył bibliotekę, a także udzielał się społecznie i charytatywnie. Za swoje działalności w dziedzinie rybołówstwa został zauważony i odznaczony medalami.

Niestety wybuch wojny przyniósł ze sobą gorsze czasy dla posiadłości, która w 1920 roku została rozgrabiona przez chłopów. W 1922 ich właściciel zmarł.

Majątek przeszedł w ręce jego syna – Stanisława Macieja Ordęgi. Stał się on założycielem pierwszej szkoły na tych terenach. W czasie gdy był właścicielem włości doszło do skandalu – podczas jego nieobecności cały majątek postanowiła przepisać na siebie jego matka – Maria Feliksa z domu Grodzińska. Konflikty wokół własności doprowadziły do śmierci obojga i przejścia własności z ręce siostry Stanisława – Bronisławy Ordęgi. Zależało jej na poprawie sytuacji finansowej swojego majątku, dlatego otworzyła pensjonat, warsztat produkcyjny oraz wysokiej jakości piekarnię.

REKLAMA:


Posiadłość okazała się zadłużona i w 1939 roku o spłatę długów odezwał się Bank Gospodarstwa Krajowego. Zlicytowano część wyposażenia. W 1945 roku majątek został rozparcelowany. Prawa do pałacu otrzymało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Ryki. Kolejnym właścicielem zostało Prezydium Gromadzkie Rady Narodowej w Trojanowie, a w obiekcie także swoje miejsce znalazła milicja, poczta, biblioteka i ośrodek zdrowia. Od 1972 roku właścicielem został utworzony tam Urząd Gminy, który w 1997 roku przeniósł swoją siedzibę w inne miejsce i oddał tereny Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Lublinie. W 2004 roku z kolei nabyła go osoba prywatna, a od 2008 roku teren dzierżawi spółka Trojanów Sp.z o.o. W 2015 roku otworzono tam hotel Talaria Ladies SPA.

Pełną historię pałacu w Trojanowie można przeczytać pod tym linkiem: https://mazowieckie.dipp.info.pl/baza-dipp/item/156-gmina-trojanow/181-dwor-trojanow

Ciekawy wywiad z założycielem hotelu Talaria Ladies SPA (dziś Talaria Resort &SPA) Bogdanem Talarkiem można przeczytać TUTAJ.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.