Rozrywka | Kultura Garwolin

Stanisław Górka i Jerzy Derfel z kolędą w Miętnem

Dodano:
garwolin - Stanisław Górka i Jerzy Derfel z kolędą w Miętnem

Na bazie znakomitego materiału literackiego publiczność zgromadzona w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem obejrzała i wysłuchała opowieści o narodzeniu Chrystusa w wykonaniu profesora sztuk teatralnych, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego Stanisława Górki przy akompaniamencie polskiego kompozytora i pianisty Jerzego Derfla.

Na „Dworskiej Scenie Teatralnej”  w Miętnem zaprezentowali się 10 stycznia artyści Towarzystwa Teatralnego „PodGórkę” w spektaklu pt. "Płoną izby drzewka blaskiem czyli z kolędą i z Górką”. W roli głównej aktor Stanisław Górka. Na fortepianie Jerzy Derfel.

Talent wokalny Stanisława Górki, w połączeniu z talentem aktorskim i emanującym od artysty ciepłem, doskonale przystały do świątecznego tematu, i stworzyły artystycznie niezwykłą jakość. Teksty m.in. Joanny Kulmowej, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Juliana Tuwima, ze wspaniałą muzyką Jerzego Derfla, Katarzyny Gaertner czy Seweryna Krajewskiego, zabrzmiały w wykonaniu aktora iście świątecznie. Artystyczne kolędowanie, bajkowa oprawa plastyczna, umowność i symbolika jak w dziecięcej zabawie.

REKLAMA:


W tysiącach polskich domów, niezależnie od regionu przedświąteczna krzątanina wygląda podobnie. A jak było kiedyś? Czy ktoś wie czym była podłaźniczka? Co to były światy ? Czy na przestrzeni lat zanika bogata obrzędowość Wigilii czy tradycja kolędowania?  Dziś modne stają się wyjazdy świąteczne, gdzie szukamy słońca i ciepła, ale czy tego ciepła nie powinniśmy szukać w naszych sercach i sercach naszych bliskich? Święta, święta … ale czy już faktycznie po świętach ? – na te i wiele innych pytań podczas poetycko – muzycznego spektaklu próbowali odpowiedzieć  sobie goście dworku w Miętnem.

- Dziękujemy za te refleksje na temat świata, świąt. Za przypomnienie o tym, kto jest najważniejszy w tym radosnym świętowaniu Bożego Narodzenia. Że obchodząc je, niestety nie wszyscy rozumiemy ich istotę. Że często skupiamy się na otoczce, pamiętając o „tradition”, a zapominając o tradycji – podziękowała na zakończenie artystom dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 67

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.