czan maj 2022

Wiadomości z Garwolina

Album fotograficzny BezSENna o pani Zofii Kobus może powstać dzięki naszemu zaangażowaniu

Dodano:
garwolin - Album fotograficzny BezSENna o pani Zofii Kobus może powstać dzięki naszemu zaangażowaniu

Dariusz Szubiński to znany fotograf, laureat wielu nagród w tej dziedzinie, w tym ostatniej: 13. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic. Jego ambicje na tym się jednak nie kończą. Najnowszym pomysłem artysty jest wydanie wyjątkowego fotoalbumu zatytułowanego „BezSENna | SLEEPless”.

Wyjątkowego dlatego, że jego bohaterką została wyjątkowa osoba – pani Zofia Kobus, właścicielka jednej z garwolińskich piekarni, którą od śmierci męża prowadzi samotnie. Zdjęcia przedstawiają jeden dzień z jej pracy.


- Zależy mi na opowieści, zaproszeniu Was do poznania niezwykłego poświęcenia tej skromnej kobiety” - mówi autor. - Pani Zosia, choć już skończyła 70 lat, wciąż pracuje bez chwili przerwy od 8 do 10 godzin przez 4 noce w tygodniu. Ci, którzy chcą kupić chleb, muszą pojawić się najpóźniej w okolicach godziny 7:00, a i to może okazać się zbyt późno. Istnieje też możliwość zapisania się na listę na wskazany dzień. Pracę wykonuje ona sama, wciąż osamotniona każdej nocy wypiekając pieczywo. To zaangażowanie, wysiłek i praca ponad siły nie może zniknąć ze świadomości innych osób.

Artysta nie kryje swojego związku z tym miejscem i wielkiego sentymentu: - Piekarnię pamiętam jeszcze z czasów nauki w liceum. Jest to niezwykła piekarnia, miejsce w pewien sposób mistyczne, prawdziwe i szczere. Ludzie tutaj stają się wobec siebie życzliwi, uśmiechają się i traktują z szacunkiem.

 - Pomysł wykonania zdjęć został przekazany bohaterce niemal 2 lata przed realizacją. Temat podejmowałem co kilka tygodni. Po prawie 2 latach udało mi się umówić na wizytę z aparatem. 28 marca 2017 r., zdjęcia trwały dokładnie 8 godzin - opowiada o pracy nad albumem.

REKLAMA:


 - To nie jest jednak opowieść o powstawaniu chleba, to dla mnie opowieść o człowieku, osobie dźwigającej ciężar zobowiązań dla swoich klientów niemal jako powołanie - podkreśla swój cel Dariusz Szubiński. - Niedawno powróciłem do przeglądania moich pierwszych negatywów sprzed 30 lat, i to co znajduję uświadamia mi, jak bardzo ważne było wykonywanie zdjęć z codziennych zdarzeń - dodaje.


Do stworzenia tego dzieła potrzebne jest jednak wsparcie finansowe, dlatego na stronie polakpotrafi.pl powstała specjalna zbiórka poświęcona temu projektowi. Aby sfinansować jego całość należy zebrać kwotę 13000 złotych, w którą wchodzą koszty wydania i oprawy oraz przygotowania. Zakładany nakład to 480 sztuk oraz 50 specjalnych wydań autorskich. Album wydany będzie w oprawie twardej, w formacie 238x168 mm i ma liczyć 96 stron. Cel określony na stronie Polak Potrafi to 6 tys. zł. Na chwilę obecną udało się zebrać 1/3 tej kwoty. Drugim filarem są środki pozyskiwane od lokalnych firm i instytucji, które pozytywnie odpowiedzą na tę inicjatywę.

Wpłat można dokonywać TUTAJ.

Prace artysty będzie można zobaczyć w Galerii „Kotłownia” w budynku Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie na wystawie, która odbędzie się 6 kwietnia 2018 roku.

Zdjęcia do albumu BezSENna można obejrzeć TUTAJ.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.