Wiadomości

Młodzież z Niemiec w nowej siedzibie Starostwa Powiatowego

Dodano:
garwolin - Młodzież z Niemiec w nowej siedzibie Starostwa Powiatowego

W poniedziałek, 5 lutego 2018 r. pierwszymi gośćmi starosty w nowej siedzibie przy ul. Mazowieckiej 26 byli uczniowie z Bergisch Gladbach w Niemczech, którzy przyjechali do Garwolina w ramach międzyszkolnej wymiany młodzieży.

Od 29 stycznia do 6 lutego uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie gościli 22-osobową delegację uczniów z Albertus-Magnus-Gymnasium Bensberg w Bergisch Gladbach. Międzyszkolna wymiana młodzieży, której koordynatorami są nauczyciele z LO Garwolin: Ewelina Nowak oraz Joanna Kuźnia odbywała się pod hasłem: "W cztery oczy. Pokonaj stereotypy. Unter vier Augen. Bekämpfe Stereotype".

W poniedziałkowy ranek, sala konferencyjna starostwa wypełniła się młodzieżą z Niemiec i z Polski.
- Serdecznie witam państwa. Jesteście pierwszymi gośćmi w tym budynku, bowiem 5 lutego o godz. 8.00 rozpoczęliśmy urzędowanie w tym nowym miejscu. (…) Myślę, że jest to dobra oznaka otwartości dla wszystkich osób, które będą przychodzić do tego budynku - mówił witając młodzież starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski.

Podczas spotkania włodarz przybliżył gościom z Niemiec naszą historię i walory ziemi garwolińskiej. Jak podkreślał, powiat garwoliński jest otwarty na współpracę z zagranicą, na dowód tego mówił o firmie Bruüggen z Lubeki, z którą od lat nasz samorząd aktywnie współpracuje i stara się tę współpracę rozszerzać.

REKLAMA:


Starosta wyraził radość, że są tego typu wymiany, gdzie młodzież może się wzajemnie poznawać, mieszkać w rodzinach kolegów, co jest najlepszym sposobem na odkrycie naszych zwyczajów, kultury, tradycji.

Uczestnicy wymiany z Niemiec opowiadali o tym, co zdążyli już poznać w Polsce, o potrawach, które ich zachwyciły smakiem – o pierogach czy bigosie. Młodzież chętnie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami z wizyty w Polsce, ze spotkań z polskimi rówieśnikami.

Drobne pamiątki, które otrzymali uczniowie i opiekunowie z Niemiec mają przypominać im o naszym powiecie. Opiekunowie ze szkoły w Bergisch Gladbach oraz starosta garwoliński otrzymali z rąk dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Piłsudskiego w Garwolinie Joanny Ostrowskiej pamiątkowe grawerki z herbami i symbolami wszystkich zaangażowanych w projekt jednostek.

Projekt dofinansowany jest ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

garwolin-starostwo.pl, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 27

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Gosc (, #IP 3b32d5bf87) Odpowiedz

Ciekawe czy wiedzą że ich dziadkowie byli zwyrodnialcami i zwykłymi mordercami nie mają się czym pochwalić tym że głupi Niemiec chciał dokonać tego czego się nikomu nigdy nieudalo podbić cały świat i wprowadzić ogólnoświatowe niewolnictwo i rase zwyrodnialych panów.

Poznać PRAWDZIWĄ POLSKĘ (, #IP 7615edf9e1) Odpowiedz

Powinni ich wziąć do ZUSU i do Urzędu Skarbowego wtedy by poznali nasz kraj naprawdę...

edeq (, #IP fcf52f2c80) Odpowiedz

kto ich tu zaprosił? mam nadzieję, że nikt z PISu. No chyba, że po to aby oddali kasę za druga wojnę światową

wyborca (, #IP 66b430cf19) Odpowiedz

pewnie po wyborach to miejsce nie będzie dla PSL

Ciekawe (, #IP ae8ddb6748) Odpowiedz

Ciekawe czy wiedzą czyje były obozy? Pytam poważnie. Wiedza młodych Niemców i IIWŚ jest znikoma.