Wiadomości

Podatniku, pospiesz się! Zostało coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowej

Dodano:
garwolin - Podatniku, pospiesz się! Zostało coraz mniej czasu na złożenie deklaracji podatkowej

Przypominamy, że do końca kwietnia większość z nas ma obowiązek złożyć do swojego urzędu skarbowego deklarację za 2017 rok. Jak rozliczyć PIT-11? Czy można skorzystać z ulgi podatkowej na dzieci? Komu możemy przekazać 1% swojego podatku? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego tekstu.

Etap pierwszy – deklaracja posiadania dzieci
Jak rozliczyć PIT online przez internet? Najprostszą metodą jest wejście na stronę https://www.pitax.pl/pit-online/ i skorzystanie z zamieszczonego tam programu. Co ważne, jest on bardzo prosty w obsłudze. Jednym z pierwszych istotnych pytań będzie pytanie o posiadanie dzieci. Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, system poprosi nas o wskazanie liczby dzieci oraz ich wieku i ewentualnie przysługujących im świadczeń (renta socjalna, zasiłek pielęgnacyjny). Dane te będą niezbędne do prawidłowego rozliczenia PIT-u.
Jeżeli nie mamy dzieci, wystarczy wskazać odpowiedź „nie”. Wówczas system przeniesie nas automatycznie do kolejnego pytania.

Etap drugi: liczba formularzy PIT-11

System zapyta nas o liczbę formularzy PIT-11, jakie otrzymaliśmy od swoich pracodawców. Freelancerzy i osoby świadczące usługi na rzecz różnych firm mogą ich mieć kilka lub nawet kilkanaście. Jednak zdecydowana większość osób jest związana stosunkiem pracy tylko z jednym pracodawcą. Wtedy ma do rozliczenia tylko jeden PIT-11. Wystarczy wejść na stronę https://www.pitax.pl/pit-11/, a wówczas system w pełni pomoże nam w sporządzeniu deklaracji podatkowej za ubiegły rok (PIT-11 online).

Etap trzeci: wskazanie źródeł przychodów, ich sumy i kwoty zaliczki na podatek dochodowy
W kolejnym etapie system do rozliczania PIT-ów zachęci nas do wypełnienia pól części E. DOCHODY PODATNIKA, POBRANE ZALICZKI ORAZ POBRANE SKŁADKI. Musimy wskazać urzędowi skarbowemu, jakie są nasze źródła przychodów za 2017 rok oraz jaka jest ich kwota. Następnie wpisujemy koszty uzyskania przychodu, dochód zwolniony od podatku (jeśli taki mamy) oraz kwoty zaliczek pobranych przez płatnika. Wszelkie potrzebne dane znajdziemy na naszym Picie-11 przekazanym nam przez pracodawcę.

Etap czwarty: rozliczenie ulgi internetowej
Rozliczenie PIT 2017 przez internet (https://www.pitax.pl/pit-37) wiąże się również z możliwością rozliczenia ulgi internetowej. Jest ono znacznie wygodniejsze aniżeli składanie deklaracji podatkowej drogą tradycyjną (PIT-37 druk). Musimy w tym celu zgromadzić niezbędne dokumenty, czyli faktury przesyłane nam przez dostawcę internetowego, na których widnieją kwoty płacone za usługę. Uzupełniamy poszczególne pola, a następnie przechodzimy do następnego punktu.

Etap piąty: przekazanie darowizny
Wypełniając PIT za 2017 rok (rozliczenie PIT-37 przez internet), możemy przekazać również darowiznę. Pozwalają one nie tylko wspomóc potrzebujących, ale również pomniejszyć nasz podatek za ubiegły rok. Swoją darowiznę możemy przekazać organizacjom pożytku publicznego (OPP).

Artykuł sponsorowany