Rozrywka

100 lat niepodległości! Inauguracja obchodów w CSiK

Dodano:
garwolin - 100 lat niepodległości! Inauguracja obchodów w CSiK

Kamienie Milowe Niepodległości – pod takim hasłem przez cały rok w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie będą się odbywały wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jubileusz zainaugurował w środę 1 marca spektakl „Ojczyzny” w wykonaniu Studia S3 z Warszawy. Kolejna okazja do wspólnego świętowania 19 kwietnia.

– Rok 2018 to szczególny rok w naszym kraju. W listopadzie obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale cały rok jest rokiem jubileuszowym. My również włączamy się w to świętowanie. Chcemy przypomnieć ważne daty historyczne, ważne wydarzenia, ale też chcemy pokazać, że kultura w znacznym stopniu stanowi o tożsamości danego kraju i przez to wpływa na jego niepodległość – mówił podczas wczorajszego wydarzenia Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w sali widowiskowej CSiK można było obejrzeć wczoraj spektakl „Ojczyzny” w wykonaniu Studia Sztuk Scenicznych S3 z Warszawy. To autorski, dwuaktowy spektakl muzyczny Spektakl to kolaż pozornie niezwiązanych ze sobą historii i scen z życia ludzi, zamieszkujących w jednym z bloków na warszawskiej Pelcowiznie. Ciekawa jest sama forma spektaklu, która ma odzwierciedlać chaos, jaki panuje w nas samych jako wspólnocie i jednostce. Stanowi narzędzie do uwypuklenia przekazu artystycznego. Miejsce życia jest jedno, jednak przekrój doświadczeń ludzkich tworzy zróżnicowaną mozaikę – pełną smutku i skomplikowanych sytuacji, ale nie tylko. Wszystko przepuszczone przez pryzmat patriotyzmu w czasach, w których wszelkie wartości wydają się ginąć wśród ponurej i nierzadko trudnej codzienności, w której wartości takie jak miłość i ojczyzna często są wykrzywiane jak w krzywym zwierciadle zaś ich faktycznemu znaczeniu przypisuje się „gęby”.

REKLAMA:


Kierownictwem muzycznym oraz opieką artystyczną nad całym zespołem zajęła się śpiewaczka Małgorzata Godlewska prowadząca w Warszawie Studio Sztuk Scenicznych S3. Małgorzata Godlewska skomponowała również muzykę do spektaklu. Reżyserem spektaklu jest nauczycielka aktorstwa ze Studio „S3” – Daria Brudnias – aktorka teatralna telewizyjna znana ze szklanego ekranu. Za choreografię odpowiada nauczyciel tańca „S3” – Jacek Czygrinow, który jest mistrzem Polski i świata federacji IDO w formacjach i mini-formacjach Jazz oraz Modern.

Spektakl poprzedziła krótka prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych, którą wygłosił Maciej Łyżwiński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą powiatu garwolińskiego Markiem Chciałowskim i burmistrzem Garwolina Tadeuszem Mikulskim. Na widowni zasiedli między innymi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Kamienie Milowe Niepodległości – to hasło dające wspólny mianownik wszystkim wydarzeniom włączonym w obchody jubileuszowe, które zostaną zorganizowane w CSiK. Warto wpisać sobie do kalendarza 19 kwietnia, 1 sierpnia, 8 września, 11 listopada i 13 grudnia.

– Chcemy, żeby ten przekaz nie był jednoznaczny. Będziemy zachęcać do refleksji, do takiego indywidualnego podejścia do idei patriotyzmu i do tego, żeby każdy zadał sobie pytanie, czym patriotyzm dla niego jest w sensie osobistym – podkreślał dyrektor CsiK.

Najbliższe wydarzenie w ramach jubileuszu odbędzie się 19 kwietnia. „Od romantyczności do współczesności” – to tytuł wyjątkowego koncertu, podczas którego w sali widowiskowej CSiK wystąpią laureaci Festiwalu Piosenki Poetyckiej „A źródło wciąż bije”, lokalna formacja „Namotane” oraz zespół Piramidy w specjalnym programie „Mickiewicz unplugged i dwa Norwidy”.

Więcej informacji o tym wydarzeniu już wkrótce na www.csik.garwolin.pl


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 29

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.