Ciekawe tematy

Jak rozplanować oświetlenie w kuchni? Mamy rozwiązanie!

Dodano:
garwolin - Jak rozplanować oświetlenie w kuchni? Mamy rozwiązanie!

Nie ma uniwersalnego sposobu na rozwiązanie wszystkich problemów związanych z oświetleniem. Są w domu miejsca, w których możemy pozwolić sobie na większą swobodę w doborze lamp, kinkietów czy nawet typu żarówek. Kuchnia jest jednak pomieszczeniem bardzo ważnym pod względem funkcjonalności – nieodpowiednie światło będzie odbierało komfort przygotowywania posiłków. My postaramy się zbliżyć do ideału, szkicując pomysł na oświetlenie główne oraz kierunkowe w tej części domu.

Słowem wstępu – myślenie, że jedna, sporych rozmiarów lampa wisząca załatwi w kuchni sprawę, jest błędne. Oświetlenie główne jest niezbędne, ale ze względu na rozmieszczenie mebli czasem nie ma możliwości doświetlenia blatu lub kuchenki, szczególnie, gdy znajduje się nad nią pochłaniacz. W małych kuchniach to my sami stanowimy barierę dla oświetlenia głównego – stojąc nad zlewem lub blatem możemy zasłonić światło swoją osobą. Oświetlenie kierunkowe jest tutaj obligatoryjne!

Światło centralne najlepiej aby było lampą wiszącą lub sufitową, której klosz będzie otwarty ku dołowi lub półprzezroczysty (najlepiej, jeśli lampa ma więcej niż jedną żarówkę). Pamiętajmy, że kuchnia lubi brudzić się tłuszczem, więc plafony czy żyrandole z dużymi kloszami będą musiały być często ściągane i czyszczone. Funkcjonalnych jest kilka lamp powieszonych na jednej listwie w sposób szeregowy. W zależności od potrzeby możemy wówczas regulować intensywność światła.

Jeśli kuchnia jest niewielka, a chcielibyśmy optycznie powiększyć wnętrze możemy zastosować dwa typy lamp wiszących – jedną otwartą ku dołowi, która oświetli pomieszczenie, a drugą otwartą ku górze, która rzuci promień światła na sufit. W takim układzie światło odbite daje efekt wizualny, jakby nasze pomieszczenie było przestronniejsze.


Najważniejsze, czyli oświetlenie kierunkowe, musimy rozplanować strategicznie. Przede wszystkim skupmy się na strefach roboczych, czyli wszędzie tam, gdzie wykonujemy drobne, kuchenne prace, jak krojenie, czy zmywanie. Dobrze aby było to światło zbliżone do dziennego, wówczas nasze oczy nie będą się zbyt męczyć.

Sposobów na takie oświetlenie jest kilka
. Przede wszystkim dobrze sprawdzają się świetlówki lub diody ukryte w zakamarkach naszej kuchni, na przykład w ścianie lub u spodu szafek wiszących nad blatem. Jeśli mamy trochę więcej przestrzeni, a nad blatem jest goła ściana, można pomyśleć o kinkiecie w kształcie walca lub plafonie. Będą one dosyć mocno przylegać do ściany, więc nie zabiorą cennej przestrzeni.

Ostatnią rzeczą jest oświetlenie stołu kuchennego. To tutaj spożywa się codzienne posiłki, a także przyjmuje gości na różnorakich uroczystościach. Tutaj mamy tylko jedno rozwiązanie – lampa wisząca z kloszem półprzepuszczalnym, najlepiej ulokowana dosyć nisko nad stołem. W ten sposób oświetlone zostanie wszystko co znajduje się na nim, a odpowiednia osłona sprawi, że domownicy lub goście nie będą rażeni światłem w trakcie jedzenia i rozmów.

Podpowiedzi i sugestie ekspertów - Lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl - oświetlenie kuchenne w nowoczesnym wydaniu.

Artykuł sponsorowany