Wiadomości

Niezwykłe znalezisko w Wilkowyi (wideo)

Dodano:
garwolin - Niezwykłe znalezisko w Wilkowyi (wideo)

Głaz narzutowy (eratyk) znajdujący się na gruntach pana Andrzeja Konopackiego w Wilkowyi miał tam swoje miejsce od wielu tysięcy lat. Z racji rozmiarów zasługuje na prawną ochronę jako pomnik przyrody nieożywionej. Jego wiek jest oceniany na 1,75-1,96 mld lat. Wielość to 5 m na 2,6m na 2m, a waga do 47 ton. W sobotę 3 marca został wykopany i przewieziony pod Szkołę Podstawową w Wilkowyi gdzie znajdzie godne miejsce i zyska jeszcze na znaczeniu.

Zanim przystąpiono do wydobywania znaleziska na początku stycznia lokalny przedsiębiorca Mieczysław Karczmarczyk częściowo wykopał głaz.

Wydobycie głazu 3 marca było już drugą próbą. Pierwsza miała miejsce 24 lutego.
Wówczas w działania zaangażowały się firmy: Jana Maciejowskiego, który zapewnił dźwigi o udźwigu do 35 ton i 45 ton, Tomasza Płatka, który zapewnił samochód czteroosiowy i Jarosława Wyglądały, którzy użyczył lawety niskopodwoziowej.
Strażacy z Wilkowyi na czele z Andrzejem Szarkiem zaangażowani byli do przygotowania drogi dla ciężkiego sprzętu oraz do pracy przy wydobywaniu głazu.

Próba 24 lutego zakończyła się niepowodzeniem. 3 marca do wspomnianych wcześniej przedsiębiorców i strażaków dołączył jeszcze Jerzy Parol, który zapewnił dźwig z udźwigiem do 50 ton.

Według informacji od geolog Marty Górskiej-Zabielskiej głaz narzutowy w Wilkowyi został przywleczony przez ostatni na Mazowszu skandynawski lądolód około 180 tys. lat temu, podczas zlodowacenia środkowopolskiego.

REKLAMA:


Wiek samego głazu można szacować na około 1,96-1,75 mld lat. Nie można określić precyzyjnie miejsca, z którego pochodzi, pewne jest tylko, że z północy kontynentu europejskiego tzw. tarczy bałtyckiej. Jego wymiary są imponujące i to one stanowią o jego niebywałej wartości: długość 5 m, szerokość 2,6 m, wysokość 2 m. Wymiary obliczone: objętość 13,6 m3, waga 37,39 t.

Jednak waga w dźwigu podczas wyciągania głazu pokazywała 47 ton.

W działania 24 lutego i 3 marca zaangażowani też byli: wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk i dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkowyi Iwona Kurowska i to właśnie przy szkole głaz, zakupiony od właściciela pola znajdzie godne miejsce. Przy placówce powstanie centrum edukacji przyrodniczej, które zostanie prawdopodobnie sfinansowane środkami zewnętrznymi. Uroczyste odsłonięcie głazu zaplanowane jest na 17 czerwca, w dniu święta szkoły, z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia szkoły i 100-lecia Niepodległości Polski.

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 31

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Wiem gdzie jest taki głaz (, #IP 052444a52f) Odpowiedz

Wiem gdzie jest taki głaz narzutowy waga podobna będzie bo też jest spory. Jest w lesie :) pewnie pdobny okres powstania

Realista (, #IP 510f643b3b) Odpowiedz

Dziwne, że jeszcze pisowcy tego nie zajęli. Nadaje się na cokół pomnika smoleńskiego. Duży to i wrak samolotu by się zmieścił. Ale jeżeli ma stanąć w tej miejscowości to tylko gratulować. Jak zaczną ciągnąć pielgrzymki to rozwój wsi pewny.

Anastazja (, #IP 05425b3099) Odpowiedz

To jest kamień na miarę naszych możliwości i potrzeb i my tym kamieniem utrzemy wszystkim twarz. Będzie gdzie wycieczki robić-do kamienia i z powrotem. Dzieci będą miały gdzie się bawić, młodzież gdzie balować, psy gdzie szczać. Kamień stanie się sercem i symbolem gminy. Chwała Bogu, że przyślizgał się z lodowcem, a nie spadł z nieba, bo całą naszą ukochaną Wilkowyję by ch..j strzelił.

Super akca (, #IP 1864aabf02) Odpowiedz

nie mała atrakcja dla okolicy.

Gosc (, #IP 22a13080d3) Odpowiedz

Szkoda ze ten pan oddał ten głaz byłby posiadaczem największego glazu narzutowego w całej okolicy lub powiecie.

(, #IP 0dab28c55d) Odpowiedz

Czy na wykopanie takiego kamienia - nie trzeba mieć stosownego zezwolenia? nie potrzebna jest do tego wizyta konserwatora przyrody?

(, #IP 14e5ef7f42) Odpowiedz

Zarowno w tej szkole jak i w gminie sa chyba wazniejsze sprawy do ogarniecia niZ ten kamien i wazniejsZe cele do oplacenia.

(, #IP 523a7c5a4e) Odpowiedz

Nie samym chlebem żyje człowiek.

Edukacja? (, #IP 8039b960c4) Odpowiedz

Kamień jaki jest każdy wie, ale żeby mu cześć oddawać to.... Przy okazji udokumentowane niszczenie drogi przeładowanym zestawem. Strzał w kolano.

(, #IP 14e5ef7f42) Odpowiedz

oj tak, racja