Wiadomości

O udziale Ludowców w odzyskaniu Niepodległości

Dodano:
garwolin - O udziale Ludowców w odzyskaniu Niepodległości

Już w sobotę 17 marca 2018 r. o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Pływalni Miejskiej w Garwolinie odbędzie się sesja popularno-naukowa w ramach powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewodnim temat sobotniej sesji będzie udział Ludowców w odzyskaniu niepodległości w 1918r.

Wójtowicz Michał przybliży rolę Wincentego Witosa w odzyskaniu Niepodległości w 1918r. i w Sejmie Ustawodawczym, Michał Sztelmach opowie o Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie powiatu garwolińskiego i jej udziale w rozbrojeniu wojsk niemieckich w listopadzie 1918 r. Zbigniew Węgrzynek nakreśli postawę i działania ludowców, samorządu i społeczeństwa garwolińskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, a Michał Kalbarczyk przybliży jak wyglądała spółdzielczość powiatu garwolińskiego w początkach II Rzeczypospolitej. Dla wszystkich miłośników historii zapowiada się ciekawe przedpołudnie.

- W tym roku obchodzimy rocznicę 100-lecia odzyskania Niepodległości. Drogi do Niepodległej były różne. Jedna z nich wiodła przez Wincentego Witosa i Ruch Ludowy na terenie całej Polski. Powiat Garwoliński w bardzo dużym stopniu był powiatem rolniczym, gdzie ideały ludowe były mocno zakorzenione wśród społeczeństwa. Około 50% dowódców POW wywodziło się z Ruchu Ludowego. Warto przypominać historię naszego terenu. Dziś, Polskie Stronnictwo Ludowe, które ma 120-letnią historię jest jedyną partią, która współuczestniczyła w odzyskaniu Niepodległości i trwała w dużym stopniu na straży polskości przez ponad 100-lat. Serdecznie zapraszam na sesję! - mówi Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego.

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

tadek (, #IP 089aea88d2) Odpowiedz

Po roku 1945 chłopska partia współpracowała z komunistami, słuzoc w KBW, bezpiece,milicji przy likwidacji wolnościowego podziemia biorac czynny udział w walkach z AK,WiN CZY NSZ, SPRZEDAJAC SIE KOMUNISTOM ZA REFORME ROLNA.

Wiesław (, #IP 3a36b8fb4b) Odpowiedz

Kampania wyborcza otwarta.