Wiadomości

III Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych

Dodano:
garwolin - III Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych

W sobotę 10 marca w sali OSP Łaskarzew odbył się III Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych, podczas którego zgromadzeni mogli obejrzeć filmy o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. W programie znalazł się też występ artystyczny dzieci i młodzieży, wystawa militariów i biogramów bohaterów.

Zgromadzonych na sali gości przywitał główny organizator wydarzenia Marek Ziędalski.
- Myśl, żeby zorganizować takie wydarzenie ku czci Żołnierzy Wyklętych powstała 3 lata temu. Chcieliśmy zrobić coś na ziemi łaskarzewskiej, zrobić coś unikatowego jeżeli chodzi o Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej tylko w pojedynczych miejscach w Polsce były różnego rodzaju projekcje o tematyce antykomunistycznego podziemia. Na I maratonie zainteresowanie mieszkańców powiatu było bardzo duże. Później był rok przerwy. Na skutek zapytań zdecydowaliśmy się kontynuować przedsięwzięcie i w tamtym roku frekwencja też dopisała. Jestem bardzo szczęśliwy, że tylu z państwa przybyło dziś, żeby oddać wspólnie poprzez ten ciekawy sposób hołd antykomunistycznemu podziemiu. Na Mazowszu nie ma takiej cyklicznej imprezy. Będziemy organizować kolejne maratony – mówił Marek Ziędalski.

Po kilku słowach wstępu organizatora, dzieci i młodzież ze Skautów Europy zaśpiewali piosenki antykomunistycznego podziemia: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Hej my partyzanci wolni ludzie” i „Przysięga”.

Marek Ziędalski wspomniał też, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych ożywiła się stosunkowo niedawno: - Kiedy chodziłem do szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, o Żołnierzach Wyklętych w ogóle nie słyszałem. O nich się w ogóle nie mówiło. Było trochę wstyd, kiedy byłem już na studiach i ktoś rozmawiał o Pileckim, a ja nie wiedziałem kto to jest. Dopiero ten ruch jeżeli chodzi o Żołnierzy Wyklętych zaczął się w 2010 r.

REKLAMA:


Historyk przedstawił też w kilku zdaniach tło wydarzeń sprzed siedemdziesięciu lat: - W 1945 r. kiedy wraz z bagnetami radzieckimi kształtowała się Rzeczpospolita Ludowa nie wszyscy pogodzili się z takim stanem rzeczy. Jednak dla innych ważniejsza była przysięga złożona rządowi londyńskiemu i prezydentowi RP na uchodźstwie, niż posłuszeństwo władzy przywiezionej na rosyjskich bagnetach w czasie II okupacji (…) Powstawało wiele oddziałów partyzanckich. Było kilku liderów antykomunistycznego podziemia. Czołową postacią, jeżeli chodzi o Żołnierzy Wyklętych był Zygmunt Szendzielarz pseudonim „Łupaszko”, który we wrześniu 1939 roku walczył na przedmościu kozienickim, blisko naszego terenu, Hieronim Dekutowski, pseudonim „Zapora” i wielu innych. Ostatni Żołnierz Wyklęty został zastrzelony w zasadzce 1963 r. - Józef Franczak pseudonim „Laluś” - 18 lat po wojnie.

Pierwszy film produkcji IPN wyświetlony w sobotę opowiadał o Hieronimie Dekutowskim „Zaporze”. Na drugi, poruszający film „Wyklęty”, licencji organizatorkom maratonu udzieliła firma Kondrat- Media.

W trakcie wydarzenia można było oglądać wystawę życiorysów Żołnierzy Wyklętych przygotowaną przez Tomasza Frączka oraz wystawę militariów przygotowaną przed Adriana Pogorzelskiego z firmy WawaGra.

W maratonie udział wzięli: przewodniczący rady gminy Łaskarzew Jerzy Błachnio, wiceprzewodniczący rady miasta Łaskarzew Włodzimierz Paziewski, radni gminy i miasta Łaskarzew, Skauci Europy, członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie i przedstawiciele KSM.

Maraton współorganizowało Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla - prezes Marzena Oszkiel oraz Stowarzyszenie dla Łaskarzewa „Nasza Ziemia” na czele z Anną Laskowską. Patronat nad uroczystością objął poseł Grzegorz Woźniak i Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej. Patronat medialny objęli: Kurier Garwoliński i gazeta Powiatu Garwolińskiego Twój Głos.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 52

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

My (, #IP d32a60d926) Odpowiedz

A bieg Obywatele na start to w tym roku odbył się, bo jakoś cicho o tym.