Wiadomości

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018 w powiecie już 23 marca. Sprawdź trasy

Dodano:
garwolin - Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018 w powiecie już 23 marca. Sprawdź trasy

Nawet 100 tys. pątników w 20 krajach weźmie w tym roku udział w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ. Nocą, w milczeniu i samotności każdy z nich przejdzie pieszo jedną z kilkuset tras liczących od 40 do 133 km. – EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku - mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca SZLACHETNEJ PACZKI. Ekstremalna Droga Krzyżowa 23 marca wystartuje też w naszym powiecie: w Żelechowie, Gończycach i Sulbinach.

23 marca już po raz 10. odbędzie się EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA pod hasłem DROGA (PIĘKNEGO) ŻYCIA.
Tylko w 2017 roku w EKSTREMALNEJ DRODZE KRZYŻOWEJ wzięło udział ponad 60 tys. osób. Uczestnicy podjęli wyzwanie w 11 państwach, w tym 252 miastach.
Chętni, którzy chcą wziąć udział w EDK, mogą to zrobić za pomocą strony www.edk.org.pl

EDK, czyli którędy droga
Ekstremalna Droga Krzyżowa czerpie z duchowości św. Franciszka – dużo ducha przy pełnym zaangażowaniu ciała. Odbywa się zawsze w Wielkim Poście. W tym roku większość pątników wyruszy w drogę 23 marca. Rozpoczną mszą świętą, a potem wyjdą na wybrane przez siebie, wcześniej przygotowane trasy. Na stronie www.edk.org.pl można ich znaleźć niemal 600 – nie tylko w Polsce, ale również w Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie.
Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami, sami tez troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego. Z reguły jest to sanktuarium.

Powrót do korzeni
Ekstremalna Droga Krzyżowa to aktualnie jeden z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie. Korzysta z nowoczesnych technologii, a jednocześnie stanowi powrót do korzeni chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie, podobnie jak ludzie w XXI wieku, nie mieli czasu w ciągu dnia, dlatego odprawiali mszę świętą w nocy. I dla nich również praktykowanie chrześcijaństwa było inwestycją w nowe życie.

REKLAMA:


Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Był odpowiedzią na poszukiwanie dróg pobożności na miarę XXI wieku i sposobem na połączenie Ewangelii i nowoczesności przez ludzi, którzy chcą łączyć życie religijne z rodzinnym i biznesowym. Rozwojowi EDK sprzyjał ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia został również nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Projekt wspiera także obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej chodzi o wyjście poza strefę komfortu i porzucenie jej na rzecz wyzwania. Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. – Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu – tłumaczy ks. Stryczek. – To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka.

Powiat garwoliński

W kaplicy pw. Św. Jana Pawła II w Sulbinach EDK rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 21:00. Po nabożeństwie uczestnicy wydarzenia wyruszą na szlak. Do wyboru są dwie trasy: Św. Jose-niebieska (42km) i Św. Stanisława Kostki- czerwona (46km).

W Żelechowie do wyboru będą dwie trasy: św. Matki Teresy (42km) i Św. Antoniego (41km). Niestety trudno znaleźć informacje, kiedy zaczyna się EDK w Żelechowie.

W Gończycach EDK rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 19.00. Wierzący przejdą 41-kilometrową trasę Św. Maksymiliana Kolbe.

Trasy i zapisy dostępne są TUTAJ.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Łaskarzew (, #IP 266bff41e3) Odpowiedz

Łaskarzew a gdzie to jest ?

Chłopek z cepem w dowodzie (, #IP 7461ec570a) Odpowiedz

Łaskarzew to stare Miasto A ty kolego to jakie korzenie masz tata albo dziadek z cepem sie nie rozstawał?

W Łaskarzewie tez jest.... (, #IP 634b8bfafa) Odpowiedz

W Łaskarzewie też jest EDK, dwie trasy 14 i 24 km Pozdrawiam Wszystkich...

Łaskarzew (, #IP bf7b0e06f2) Odpowiedz

A o Łaskarzewie dlaczego nie wspomnieliście?