Ciekawe tematy

Odnaleźli miejsce pochówku żołnierzy związanych z Garwolinem

Dodano:
garwolin - Odnaleźli miejsce pochówku żołnierzy związanych z Garwolinem

Na początku kwietnia 2018 roku na ręce burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego, starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego, kustosza Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem Wiesława Lempki, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1 Pułku Strzelców Konnych oraz redakcji portalu garwolin.org trafił list otwarty Społecznego Opiekuna Zabytków Miasta Kraśnik do społeczności miasta Garwolina, który dotyczy odnalezienia miejsca pochówku żołnierzy Wojska Polskiego związanych z Garwolinem, którzy

 polegli w walkach pod Kraśnikiem we wrześniu 1939 roku. Informację w tej sprawie otrzymał także portal Kuriergarwolinski.pl.
Jak pisze Dominik Szulc, wspomniany opiekun zabytków miasta Kraśnik, dokonano ostatnio ważnego dla garwolińskiej społeczności odkrycia – dzięki długotrwałym badaniom źródeł oraz analizie przekazów ustnych ustalono miejsce pochówku żołnierzy, którzy ściśle związani byli z ziemią garwolińską. Wojskowymi tymi  byli: kpr. Kazimierz Parzyszek – sekcja ckm 4 szwadronu Pułku Strzelców Konnych oraz ppor. rez. Antoni Szczurowski – zastępca dowódcy plutonu gospodarczo-transportowego 1 Pułku Strzelców Konnych, a także ppor. rez. Julian Pułka z 17 Pułku Ułanów, który odbywał w garwolińskim Wydziale Powiatowym praktyki wakacyjne.

W okresie II Rzeczpospolitej (tj. w latach 1918–1945) 1 Pułk Strzelców Konnych stacjonował w Garwolinie. W dniach 12-14 września 1939 roku dołączyli do walczącej na terenie Kraśnika Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, biorąc udział w bitwie pod Księżomierzą. Dzięki relacji por. Zbigniewa Rudzińskiego, który brał udział w tamtych walkach, książce Zbigniewa Gnat-Wieteski „1 Pułk Strzelców Konnych – tradycje i udział w wojnie 1939 r.” oraz wspomnieniom Eugeniusza Piekarza, emerytowanego podpułkownika Wojskowej Służby Wewnętrznej, wiadomo, że w ciągu działań zbrojnych na tamtych terenach zginęło 12 żołnierzy Wojska Polskiego.

Jak podają źródła, kpr. Kazimierz Parzyszek oraz ppor. rez. Antoni Szczurowski zginęli 13 września 1939 r., a ppor. rez. Julian Pułka – 12 września 1939 r.

Ciała wszystkich trzech spoczywają zapewne w jednej kwaterze na cmentarzu parafialnym w Kraśniku. Najstarszy dokument, który to potwierdza, pochodzi z 1952 roku i mówi o sporej (317 m²) zbiorowej mogile poświęconej wojskowym. Złożono tam ciała zarówno żołnierzy polskich, jak i tych walczących po stronie radzieckiej. Wznoszący się nad całością pomnik pochodzi z 1947 roku, jednak umieszczona na nim tablica odnosi się jedynie do żołnierzy walczących po stronie Rosjan.REKLAMA:


Według jednego z odnalezionych dokumentów, we wrześniu 1951 r. miała odbyć się ekshumacja ciał na Cmentarzu Armii Czerwonej w Kazimierzu Dolnym, jednak jakość owej ekshumacji pozostawia pewne wątpliwości, ponieważ według jej protokołu w danej mogile znajdowały się wyłącznie zwłoki żołnierzy radzieckich.

Wnioskować można zatem, że ciała znajdują się albo we wspomnianej mogile w Kraśniku, albo na cmentarzu w Kazimierzu Dolnym, nie zmienia to faktu, że 12 żołnierzy Wojska Polskiego pozostaje obecnie zapomnianych.

Jak pisze Dominik Szulc, w przyszłym roku, który będzie 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, planuje on przywrócić pamięć żołnierzom. W związku z tym, zwraca się do społeczności garwolińskiej z dwoma pytaniami, na które odpowiedzi pomogłyby w upamiętnieniu wspomnianych wojskowych:
„1. Czy posiadacie Państwo jakiekolwiek informacje na temat wymienionych wyżej żołnierzy 1 Pułku Strzelców Konnych z Garwolina, zwłaszcza zaś ich kręgu rodzinnego?
2. Czy posiadacie Państwo fotografie 1 Pułku na których można byłoby zidentyfikować poległych i pogrzebanych w Kraśniku żołnierzy tej jednostki – Kazimierza Parzyszka i Antoniego Szczurowskiego?”

Wszyscy, którzy mogą posiadać informacje na dane pytania, mogą zgłaszać się z nimi do podmiotów wspomnianych w pierwszym akapicie artykułu: burmistrza miasta Garwolin, starosty powiatu garwolińskiego, kustosza Muzeum Ziemi Garwolińskiej, Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1 Pułku Strzelców Konnych, albo redakcji portalu garwolin.org.
Można też napisać na adres: redakcja@kuriergarwolinski.pl. Uzyskane informacje przekażemy adresatom.

Dominik Szulc poinformował też, że w zbiorach Archiwum Państwowego w Lublinie odnalazł zbiór 68 oryginalnych fotografii 1 Pułku, opisanych na odwrotach, wykonanych w latach 1923-1937 przez wachmistrza Henryka Andrzejkowicza, które do archiwum lubelskiego przekazała prawdopodobnie jego córka. Poniżej jedno z tych zdjęć, opisane jako ćwiczenia ckm wz. 08 Maxim w Pułku w Garwolinie, między 1927 a 1935 r.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.