Ciekawe tematy

Szwajcarska telewizja w Garwolinie

Dodano:
garwolin - Szwajcarska telewizja w Garwolinie

W środę 21 marca materiał o Polsce nagrywała szwajcarska telewizja Radio Television Suisse. Większość nagrania powstała w Garwolinie, ale dziennikarze zajrzeli także do Warszawy. Materiał, który należy uznać za całkiem neutralny opowiadał o wartościach chrześcijańskich i szacunku do tradycji w Polsce i rozwijającej się działalności organizacji feministycznych.


Materiał szwajcarskiej telewizji powstał dzięki dziennikarzowi pochodzącemu z Lublina, który wychował się we Francji. Od 7 lat polski dziennikarz mieszka w Warszawie. To on podesłał kolegom ze szwajcarskiej telewizji informacje o stolicy naszego powiatu.

"Koniec dnia pracy w Garwolinie, godzina drogi od Warszawy. Jest dużo starszych ludzi w kościele, ale również młodych. To nie jest niedziela, ale zwykły dzień tygodnia"
– tak zaczyna się materiał szwajcarskiej telewizji.

W materiale prawie na samym początku jest jedno dosyć zabawne zdanie, które może sugerować, że władza przymusza mieszkańców do chodzenia do kościoła: „Mieszkańcy zawsze wierzący, ale od trzech lat, od czasu dojścia do władzy konserwatystów praktykowanie jest obywatelskim obowiązkiem - zwłaszcza w małym miasteczku 16 tys. obywateli, gdzie wszyscy się znają i nikt nie chce uchodzić za złego katolika.”

Dziennikarka RTS Annabelle Durand mówi, że Kościół jest niechętny do podkreślania swojego związku z władzą, ale PiS robi odwrotnie. Chętnie odwołuje się do wartości i z tego korzysta. Wiara katolicka, zachowanie szacunku, tradycja, rodzina – takie wartości są wyznawane w Garwolinie. Dalej słyszymy o programie 500 plus na dziecko, co można przeliczyć na 140 franków. Telewizja RTS zauważyła, że w ten sposób rząd chce wpływać na przyrost naturalny w Polsce.

Dziennikarze RTS odwiedzili też biuro posła Grzegorza Woźniaka, by porozmawiać o tym skąd wzięło się tak wysokie poparcie PiS w Polsce. „W powiecie garwolińskim 60% obywateli głosowało za PiS w czasie ostatnich wyborów. To są rodziny polskie z małego miasteczka peryferycznego, które wyniosły PiS do władzy” - skomentowała Annabelle Durand.

REKLAMA:


W materiale szwajcarskiej telewizji znalazła się też wypowiedź członków Prawa i Sprawiedliwości Macieja i Iwony Kurowskich, którzy pozytywnie oceniają  efekty polityki socjalnej w Polsce. - Obserwuję rodziny w swojej szkole, gdzie wcześniej dzieci nie jeździły na wycieczki, w tej chwili są na to pieniądze – powiedziała dyrektor SP w Wilkowyi.

Redaktorka RTS stwierdziła, że Polacy są dumni ze swojej przynależności i to nas różni od społeczeństwa nowoczesnego, europejskiego. Chwilę później Maciej Kurowski dodał: - Aborcja, eutanazja, śluby gejów – my mamy inną ideologię, jesteśmy przeciwko temu, jesteśmy katolikami i to nam nie odpowiada.

Następnie możemy zobaczyć działacza pro life Karola Gałkowskiego ze Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie, który opowiada o pomniku dzieci nienarodzonych na garwolińskim cmentarzu.

Kolejne kadry pokazują już Warszawę. Dziennikarka stwierdziła, że aborcja to temat dzielący społeczeństwo. Następnie można usłyszeć wypowiedź Liliany Religi z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, w przeddzień przygotowań do czarnego piątku 23 marca.

Na koniec materiału otrzymaliśmy informację, że Prawo i Sprawiedliwość cofnęło projekt dotyczący aborcji, w tym poprawkę dotyczącą zniekształconych płodów. Na informacyjnym pasku widnieje informacja, że aborcja w Polsce jest możliwa w trzech przypadkach: gdy dziecko jest poczęte w wyniku gwałtu, gdy występuje zagrożenie dla życia matki i gdy nastąpiło ciężkie upośledzenie płodu.

Szwajcarska dziennikarka ocenia, że prawo aborcyjne w Polsce jest i tak bardzo rygorystyczne.

Materiał szwajcarskiej telewizji można zobaczyć TUTAJ.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

:( (, #IP a277497d31) Odpowiedz

W tej chwili w szkole w Miętnem jest wystawa o obronie żaka poczętego. Szkoda, że nie zajżeli do prawdziwej katolickiej szkoły w powiecie