Wiadomości

Młodzi z żelechowskiego dekanatu na Polach Lednickich podczas XXII Spotkania Młodych Lednica 2000

Dodano:
garwolin - Młodzi z żelechowskiego dekanatu na Polach Lednickich podczas XXII Spotkania Młodych Lednica 2000

2 czerwca młodzież z całej Polski zgromadziła się na Polach Lednickich, aby uczestniczyć w XXII Spotkaniu Młodych – jednym z największych i najważniejszych wydarzeń religijnych w naszym kraju. W wydarzeniu udział wzięła też młodzież z gminy Żelechów.

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 roku gromadząc tysiące młodych ludzi z różnych zakątków Polski. Twórcą Lednicy był zmarły w 2015r. dominikanin o. Jan Góra. Obecnie opiekę nad całością spotkania sprawuje o. Wojciech Prus i o. Mateusz Kosior.  Spotkanie Młodych to czas na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem. Czas zawierania przyjaźni, wspólnego tańca, ciekawych prelekcji.

Tradycyjnie na Polach Lednickich nie mogło zabraknąć młodzieży z dekanatu żelechowskiego. W tym roku gminę reprezentowało aż 68 mieszkańców.
- Już 1 czerwca wyruszyliśmy na to spotkanie. Spędziliśmy noc na Polach pod gołym niebem ze swoim dekanalnym duszpasterzem młodzieży ks. Leszkiem Mućką, s. Dawidą, katechetami: Martą Ostałowską, Agnieszką Barszcz i Małgorzatą Kosyrą. Na ten święty czas błogosławił nam nasz ks. proboszcz Eugeniusz Filipiuk. Niektórzy z nas na Lednicę wyruszyli po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Organizatorzy i wolontariusze w przygotowania włożyli całe swoje serce i czas, pokazali nam młodym ludziom jak bardzo Lednica jest drogą uczenia się Kościoła poprzez bezinteresowny dar z siebie – relacjonuje jedna z uczestniczek.

- Zaangażowanie i praca w przygotowanie przed i w dniu spotkania tych młodych ludzi w niejednym z nas wzbudziło ogromny podziw i szacunek. Wolontariat jest siłą samą w sobie, co pokazali nam ci młodzi ludzie przez swoją pracę i zaangażowanie – mówi katechetka Marta Ostałowska.

Hasło tegorocznego spotkania jest bardzo krótkie, ale zarazem wartościowe i wymowne, zamyka się w jednym słowie „ Jestem”. Jestem drogi w bożych oczach, nabieram wartości, bo Bóg mnie miłuje. Jestem zachwycony wielkością daru człowieczeństwa mogę ten zachwyt przekazywać innym, w ten sposób upodabniam się do Boga, który stworzył nas z bezinteresownej miłości. Cieszę
się, że jestem.

W tym roku Spotkanie Młodych było bardzo mocno związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd jednym z symboli przekazywanych młodzieży przybyłej na Pola Lednickie obok zwierciadła obrazującego hasło „Jestem” była flaga Polski -  symbol naszej tożsamości i znak przynależenia do polskiej wspólnoty. Flaga była prezentem dla wszystkich uczestników od prezydenta Andrzeja Dudy, który był gościem specjalnym tegorocznego spotkania.

REKLAMA:


- Idąc w ślad za Jezusem, który mówił „ i wyście powinni sobie nawzajem umyć nogi”, umyliśmy sobie nawzajem nogi w tym drobnym geście miłości pokazaliśmy, że drugi człowiek jest godny tego, abym ja umył mu nogi, ale również sam pozwalam na to, że ktoś umywa nogi mnie – mówi Marta Ostałowska.

Innym akcentem patriotyzmu była świeca- symbol światła i pokoju oraz przypomnienie papieża Polaka jako tego, który prowadził nas do wolności.

- Idąc za przykładem św. Jana Pawła II powtórzyliśmy gest ucałowania ziemi. Wysłuchaliśmy również przesłania papieża Franciszka –
relacjonuje młodzież.

Nieodłącznym elementem Spotkań Lednickich są piękne wielogłosowe śpiewy lednickie, prowadzone przez Scholę Lednicką i Siewców Lednicy oraz tańce wszystkich uczestników pod kierunkiem lednickich wodzirejów.

- Nikt z nas na Lednicy nie czuł się ani przez chwilę sam. Byliśmy jedną wielką rodziną, a to dzięki wspólnej modlitwie, tańcom i śpiewom którym nie było końca oraz atmosferze jedności i równości
- mówią zgodnie uczestnicy spokania.

Spotkanie zakończyło się przejściem przez Bramę Rybę.

- Przechodząc przez bramę potwierdziliśmy swój wybór Chrystusa na naszego Pana i Zbawiciela. W tym roku sprzyjała nam pogoda od samego rana mieliśmy słońce z delikatnym wiatrem aż do samej nocy. Cieszymy się, że po raz kolejny wzięliśmy udział w Spotkaniu Młodych pod gołym niebem. Na pewno nie zabraknie nas za rok, bo tak jak mówi nam tegoroczne hasło „Jestem”; dziękuję, że Jestem i że Jesteście – mówi jedna z uczestniczek.

Marta Ostałowska, opr. AS

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 21

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.