Wiadomości

Sukces Filipa Rękawka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie

Dodano:
garwolin - Sukces Filipa Rękawka z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie

Jednym z dwójki zwycięzców, którzy zdobyli główną nagrodę podczas XIII edycji prestiżowego konkursu „Historia i kultura Żydów polskich” organizowanego przez Fundację Shalom okazał się Filip Rękawek – tegoroczny absolwent garwolińskiego KLO. Finał odbył się 26 maja w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Honorowy Patronat nad konkursem sprawowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, a Patronat Naukowy Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowski Instytut Historyczny. Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich.

Pierwszy etap polegał na napisaniu obszernej, bo ponad 20-stronicowej, pracy pisemnej opowiadającej o obecności historycznej społeczności żydowskiej w danym regionie Polski. Praca Filipa Rękawka, dotyczyła Żydów garwolińskich podczas 20-lecia międzywojennego. Drugim etapem było wystąpienie ustne, w którym należało obronić swoją pracę, a także wypowiedzieć się na temat trzech wybranych lektur.

- Zdecydowałem się wziąć udział w tym konkursie, ponieważ od najmłodszych lat spotykałem się z tematyką żydowską, byłem uczniem szkoły podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka i co jakiś czas słyszałem historię o nim, kiedy poszedł ze swoimi podopiecznymi na Umschlagplatz i jakoś to utkwiło w mojej głowie. Zastanawiała mnie  tematyka Żydów tutaj, w Garwolinie, a bardzo mało o nich słyszałem. Kiedy dowiedziałem się o tym konkursie w końcu mogłem zrealizować te swoje zainteresowania i poszerzyć swoją wiedzę
– powiedział Filip Rękawek.

REKLAMA:


Do napisania pracy laureat dotarł do przedwojennych ksiąg z ocenami Szkoły Podstawowej nr 1 w Garwolinie, gdzie znalazł ciekawe  notatki na temat uczniów. Sięgnął także do Archiwów Żydowskiego Instytutu Historycznego – znalazło się tam wiele wspomnień, zapisków czy aktów zgonu oraz internetowej bazy czasopism żydowskich.

Praca Rękawka oparta jest również na wspomnieniach żyjących mieszkańców Garwolina – Józefa Siarkiewicza i Wacława Domańskiego, autor dotarł również do Olka Netzera, który został uratowany przez ostatniego przedwojennego burmistrza Franciszka Paśniczka.

Nagrodą główną w konkursie była wycieczka do Izraela oraz wstęp na wybrane kierunki na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Wrocławskim, a także nagrody rzeczowe w postaci książek, filmów oraz albumów.

Opiekunem merytorycznym pracy był Robert Kuźbida, historyk KLO w Garwolinie.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 3

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

GRATULACJE (, #IP 5f3406fb76) Odpowiedz

Gratuluję Filipowi. To bardzo zdolny chłopak. Rodzice są pewnoe bardzo dumni z niego