Wiadomości

196 naruszeń przepisów ruchu drogowego ujawnili policjanci podczas działań „Noga z Gazu”

Dodano:
garwolin - 196 naruszeń przepisów ruchu drogowego ujawnili policjanci podczas działań „Noga z Gazu”

Policjanci z garwolińskiej drogówki, systematycznie prowadzą działania „NOGA Z GAZU” z nowym laserem TruCAM. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest jedną z podstawowych przyczyn zdarzeń drogowych. W czerwcu funkcjonariusze ujawnili 196 naruszeń przepisów ruchu drogowego.

Mając zatem na względzie potrzebę poprawy przestrzegania przez kierujących przepisów dotyczących prędkości jazdy oraz realizując założenia NP BRD, policjanci z garwolińskiej drogówki w miesiącu czerwcu prowadzili kilkukrotnie działania pod nazwą „NOGA Z GAZU!”. Podczas prowadzonych działań policjanci ujawnili 196 naruszeń w ruchu drogowym z czego aż 146 dotyczyło przekroczenia prędkości. Ośmiu kierowcom zostały zatrzymane prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h.

Celem działań jest:
1.     uświadomienie kierującym jak dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego oraz przyczyną większości zdarzeń drogowych jest przekraczanie lub niedostosowanie prędkości do przepisów lub warunków ruchu.
2.     Rozpowszechnienie za pośrednictwem środków masowego przekazu informacji na temat problemu polegającego na powszechnym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości przez kierujących oraz skutków zdarzeń drogowych spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu, a także podejmowanych przez Policję działań zapobiegawczych w tym zakresie.
3.     Zwiększenie wrażliwości i wzmocnienie w społeczeństwie braku akceptacji dla tego typu zachowań.

Podsumowanie działań:
Jak wynika z policyjnych statystyk głównym zagrożeniem w ruchu drogowym jest nadmierna prędkość pojazdów, gdyż im większa prędkość tym trudniej uniknąć wypadku i tym poważniejsze są obrażenia u ofiar. Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kraju, jak również na terenie garnizonu mazowieckiego spowodowany jest m.in. nagminnym łamaniem ograniczeń prędkości.
Z przeprowadzonych badań wynika, że kierujący jadący pojazdem z prędkością 75 km/h, zareaguje na niebezpieczeństwo po przejechaniu około 21 metrów, a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów od momentu zauważenia niebezpieczeństwa przez kierowcę. W obszarze zabudowanym kierowca najczęściej dostrzega pieszego na jezdni około 36 metrów przed pojazdem, wobec tego do potrącenia dojdzie przy prędkości 53 km/h.

REKLAMA:


Dlatego też, głównym celem prowadzonych działań było i jest:
1.  uświadomienie kierującym pojazdami jak dużym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego oraz przyczyną większości zdarzeń drogowych jest przekraczanie lub niedostosowanie prędkości do przepisów lub warunków ruchu.
2. Rozpowszechnienie za pośrednictwem środków masowego przekazu informacji na temat problemu polegającego na powszechnym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości przez kierujących oraz skutków zdarzeń drogowych spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu, a także podejmowanych przez Policję działań zapobiegawczych w tym zakresie.
3. Zwiększenie wrażliwości i wzmocnienie w społeczeństwie braku akceptacji dla tego typu zachowań.
Policjanci biorący udział w działaniach dokonywali pomiarów prędkości, obejmując wloty do miejscowości ( okolica ustawienia tablicy D-42 „Początek obszaru zabudowanego”) oraz przejścia dla pieszych (bezpośrednia okolica przejść dla pieszych). Zatrzymane osoby do kontroli otrzymały ulotkę opisującą związek pomiędzy prędkością a drogą zatrzymania.
Działania w dalszym ciągu będą kontynuowane.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.