Ciekawe tematy z Garwolina

Ułatwienia dla przedsiębiorców i mieszkańców oraz możliwość budowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m2

Dodano:
garwolin - Ułatwienia dla przedsiębiorców i mieszkańców oraz możliwość budowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m2

Pod koniec maja rada miasta Garwolin uchwaliła nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Plan zakłada, że w Strefie nie powstaną obiekty mogące zanieczyszczać środowisko, ułatwia on też inwestowanie lokalnym przedsiębiorcom, bo nie muszą kupować już 10ha działek, teraz najmniejsza działka może mieć 1 ha. Plan zakłada też możliwość budowania w strefie obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m².

W związku z tym powstaje pytanie: Czy w Garwolinie pojawi się  jeszcze inwestor na miarę Avonu, Interdruku, czy Sante, czy może będą to tylko mniejsze inwestycje? Więcej o nowym planie i o planach inwestycyjnych lokalnych przedsiębiorców znajdziecie Państwo w materiale poniżej.


Plan miejscowy dla GSAG i terenów przyległych uchwalony został 30 maja 2018r. Dotyczy terenu pomiędzy Traktem Lwowskim, trasą S17, od strony zachodniej, od strony południowej ograniczony jest  ulicą Stacyjną a od strony wschodniej ulicą Kościuszki.

Różnica obszarowa pomiędzy planem miejscowym uchwalonym w 2009, a tym obecnie, polega na m.in. na tym, że dodany został do niego teren przy ulicy Stacyjnej pomiędzy rejonem energetycznym a węzłem Stacyjna. Dodany został również obszar w okolicach ulicy Kościuszki i ulicy Romanówka.

- Obszary te  są w bliskiej odległości osiedli mieszkaniowych, w związku z tym teren, który nazwany jest symbolem 1MNU jest terenem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z usługami i on jest w tej ćwiartce stykającej się z ulicą Romanówka i ul. Zamojską natomiast teren na tyłach TOS-u przylegający do ulicy Kościuszki jest oznaczony symbolem 1U  i to jest teren zabudowy usługowej – mówi Sławomir Jakubaszek, kierownik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami.

Po pierwsze nie szkodzić

W nowym planie w strefie 1PU, 2PU, 3PU, 4PU i 5PU możliwa jest zabudowa produkcyjno -usługowa, a nie przemysłowa, tak jak było w planie uchwalonym w 2009r., która mogła być znacznie bardziej uciążliwa dla terenów mieszkaniowych.

- W strefach PU oprócz tego, że są wykluczone w ogóle inwestycje, które zawsze negatywnie oddziałują na środowisko, zostało wyrzuconych bardzo dużo, również tych inwestycji, które potencjalnie mogą szkodzić środowisku. Obecna rada zadbała o to, żeby chronić  sąsiednią strefę zabudowy mieszkaniowej-jednorodzinnej –
wyjaśnia Sławomir Jakubaszek.

Cały obszar, który obejmuje plan miejscowy to 96 ha.  Został w nim utrzymany układ komunikacyjny z planu z 2009r. Natomiast dochodzi do niego droga za zakładem energetycznym, oznaczona jako 3KDZ, która łączy drogę zbiorczą z ul. Stacyjną. Teraz, żeby od McDonald’ u dojechać do ul. Stacyjnej, można będzie się włączyć w istniejącą drogę w GSAG, a następnie w odcinek drogi przy energetyce, który będzie niebawem wybudowany.

W Garwolińskiej Strefie Aktywności gospodarczej będzie można budować obiekty handlowe o powierzchni powyżej 2 tys. m².

Nie 10 a 1ha

Po zmianach minimalna powierzchnia działki, którą może zakupić inwestor to 1ha, wcześniej minimum wynosiło 10ha.

Zaplanowana została również strefa zieleni izolacyjnej od terenów produkcyjno-usługowych tj. 1ZP 2 ZP i 3ZP. W niektórych strefach można lokalizować miejsca postojowe dla samochodów.

W strefach 1U, 1MNU i 2MNU zostały poprawione zapisane wcześniej archaiczne ustalenia. Wcześniej dla części terenów z tych stref  w ogóle nie było planu.

Autorem PZP jest łódzka firma Intek Projekt Gabriela Ferlińskiego, który wykonywał też Studium Uwarunkowań.

Przyszłe inwestycje w GSAG


W Garwolińskiej Strefie Aktywności Gospodarczej inwestycję planuje rozpocząć OSM Garwolin, która rozwija swoją działalność. Marcin Ochnik planuje budowę obiektu handlowo-biurowego. Największy w powiecie dom weselny planuje wybudować Janusz Broniszewski. Więcej  TUTAJ.

 Zbigniew Leszek dementuje plotki, które pojawiły się w Internecie na temat budowy przez Lechpol montowni telewizorów na Śląsku.

- To nieprawda, że planowaliśmy coś budować na Śląsku. Na chwilę obecną nie planujemy budowy własnej montowni, ale jeżeli coś będziemy budować, to na pewno Garwolinie
– mówi Zbigniew Leszek, założyciel firmy Lechpol.

Plan wejdzie w życie 14 dni po dacie opublikowania w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego.

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

mel (, #IP 1bf4c8e907) Odpowiedz

I dobrze że nie powstaną wiesze zakłady produkcyjne.

Strefa (, #IP 275092dcf5) Odpowiedz

O czym mówimy!!! O jakich inwestycjach??? OSM - magazyny, Broniszewski - dom weselny, kolejne supermarkety? Nie o takiej strefie się mówiło jak powstawała! Tam miał powstawać przemysł, zakłady pracy, produkcja. To co pozwoliłyby rozwinąć się Garwolinowi. Ku...a kolejne supermarkety - brawo Wy

miszkaniec Romanówki (, #IP b2e553c260) Odpowiedz

Wolę dom weselny, magazyny czy supermarket niż jakąś śmierdzącą i głośną fabrykę. Wystarczy nam hałasu z obwodnicy że w nocy okna nie można otworzyć. Najlepiej to jakby ta cała strefa lasem zarosła.

hahaha (, #IP 0f8eadeb38) Odpowiedz

Dobry przykład firm. Avon, Sante, Interdruk. Najwięksi wyzyskiwacze pracownika. Obozy pracy a nie pracodawcy.

Dawniej kiełbasa prywatna była super przysmakiem dziś jest mom i smalec. (, #IP 28bfcf14e0) Odpowiedz

https://cojesc.net/mieso-oddzielone-mechanicznie/ W dzisiejszym czasie czyli przekładając na ostatnie lata jest budżetówka w każdej postaci: policjant, strażak, nauczyciel, administracja biurowa, pielęgniarka, etc., etc. Podwyżka albo strajk - tak stwiają sprawę dziś placówki budżetowe. Ubezpieczenie od realnego faktycznego wynagrodzenia co przekłada się na emeryturę i jej wysokość, większa pewność długoletniej pracy niż to jest u prywatnych. Zatem co może pracownik zatrudniony u prywatnego przedsiębiorcy?

hehehe (, #IP 61352a815e) Odpowiedz

Praca w tych zakładach nie jest przymusowa. Nie pasuje ci, to załóż własną firmę, zatrudnij pracowników i płać im 10 tys. zł miesięcznie.

Gosc (, #IP af7135f06a) Odpowiedz

Nikt ci nie kazał zakładać firmy terz mogłeś zapierdalac za takie same pieniądze jak wszyscy ciekawe czy wtedy byś się cieszył kiedyś te czasy się skończą i za najniższa krajowa nikt niebedzie robił.

ojojoj (, #IP 190129c1f9) Odpowiedz

stul pysk