Rozrywka

"Żyd na szczęście" w Miętnem

Dodano:
garwolin -

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprasza dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w warsztatach z rysunku i malarstwa, które odbędą się w lipcu w każdy wtorek od. godz. 15.00 do 18.00. Motywem przewodnim miesiąca będzie Żyd.

W wielu polskich domach można spotkać obrazy przedstawiające siedzącego przy stole starszego mężczyznę z monetą w dłoni. To stary Żyd. “Żyd w sieni, pieniądze w kieszeni” – przysłowie to oznacza popularne wierzenie w polskim folklorze mówiące, że obraz Żyda liczącego pieniądze przynosi szczęście. Dla jednych z obrazu i z przeszłości wynurza się stereotyp "Żyda-bogacza", "Żyda-bankiera", który przez długie stulecia I Rzeczypospolitej był w jakimś sensie uzasadniony. Dla innych zaś mitologiczna postać, na którą mogą liczyć w swojej pasji bogacenia się: stary, mądry, przezorny, skrupulatny, fachowy Żyd, pochylony nad złotem.

- Miłośników malarstwa akrylowego lub pasteli zapraszamy w lipcu w każdy wtorek na warsztaty rysunku i malarstwa, na których stworzymy portret Żyda z pieniążkiem lub z cytryną. Podczas zajęć porozmawiamy także o losach różnorodnego i interesującego narodu żydowskiego. Chcielibyśmy przypomnieć także, że historia powiatu garwolińskiego to także ludność żydowska, która zamieszkiwała niegdyś te tereny
– informuje Beata Pasternak dyrektor PCKiP w Miętnem. – A może podczas warsztatów uda się komuś wymalować portret Żyda, który prowadził kiedyś karczmę w Miętnem – dodaje.

REKLAMA:


Propozycja na wakacje skierowana jest do dzieci od lat 13, młodzieży oraz osób dorosłych. Technika malowania do wyboru malarstwo akrylowe lub pastele. Zajęcia poprowadzi Kinga Smak-Lasocka. Koszt udziału w warsztatach to 15 zł za jedne zajęcia. Sztalugi, papier, podobrazia wykorzystane podczas warsztatów zapewnia Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. Pędzle, paletka do malowania, pastele, ołówki, farby akrylowe itp. we własnym zakresie. Istnieje możliwość skorzystania z materiałów instytucji. Zajęcia odbywać się będą wewnątrz dworku lub w plenerze ( w zależności od warunków pogodowych). Prace zostają w PCKiP w Miętnem do czasu organizacji wernisażu podsumowującego/ wystawy poplenerowej.

Obowiązują zapisy pod tel. 503 695 124 ( w godz. 9.00 – 17.00). Przy zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko oraz wiek uczestnika.
Terminy warsztatów w lipcu 2018
3 lipca – godz. 15.00-18.00
10 lipca – godz. 15.00-18.00
17 lipca – godz. 15.00-18.00
24 lipca – godz. 15.00-18.00Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.