Wiadomości z Garwolina

5 parafii z powiatu garwolińskiego otrzymało dofinansowanie na zabytki

Dodano:
garwolin - 5 parafii z powiatu garwolińskiego otrzymało dofinansowanie na zabytki

Są wizytówką wielu miejscowości i mogą pochwalić się długoletnią historią. Mazowieckie zabytki, bo o nich mowa czekają wielkie zmiany. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w wysokości 5 mln zł w 67 z nich przeprowadzone zostaną remonty oraz prace konserwatorskie i restauratorskie. Dofinansowanie otrzyma również 19 projektów z subregionu siedleckiego. Dziś beneficjenci odebrali z rąk wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej i członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbiety Lanc symboliczne czeki o

łącznej wartości 1,4 mln zł.  Duże pieniądze popłyną też do parafii w powiecie garwolińskim. Sprawdź, czy Twoja parafia otrzymała dofinansowanie.– Bardzo się cieszę, że po kilku latach przerwy mogliśmy znów zaangażować się finansowo w proces rewitalizacji mazowieckich zabytków. To bardzo ważne, bo dzięki takiej właśnie pomocy nasze regionalne perełki architektury będą mogły jeszcze przez wiele kolejnych lat zachwycać mieszkańców Mazowsza i turystów odwiedzających nasz region – mówi wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Wsparcie jest efektem ogłoszonego przez samorząd województwa mazowieckiego w lutym br. naboru wniosków o dotacje na renowację budynków wpisanych do rejestru zabytków. W sumie do urzędu marszałkowskiego wpłynęły 144 projekty, na łączną kwotę 21 mln zł. Każdy z nich zakładał przeprowadzenie robót budowalnych oraz prac konserwatorskich i restauratorskich.

– Musimy pamiętać, że zabytki to wizytówka naszego regionu, dlatego tak ważne jest, abyśmy się o nie troszczyli. Ogromną rolę odgrywają tu środki finansowe, które umożliwiają przeprowadzenie koniecznych renowacji i remontów. A to często jedyna szansa na uratowanie najcenniejszych obiektów – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

Podczas oceny komisja brała pod uwagę m.in. stan zachowania zabytku, jego wartość historyczną, artystyczną, kulturową i naukową, dostępność dla turystów oraz kosztorys prac. Spośród wszystkich złożonych propozycji ostatecznie do dofinansowania wybrano 67 projektów na kwotę 5 mln zł.

REKLAMA:


Wśród nich znalazło się 19 z subregionu siedleckiego na kwotę 1,4 mln zł, w tym 5 z powiatu garwolińskiego, a są to:

    • prace konserwatorskie ołtarza głównego w budynku byłego kościoła w Borowiu – dofinansowanie 50 tys. zł;
    • renowacja elewacji bocznej prawej kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Parysowie – dofinansowanie 100 tys. zł;
    • renowacja wnętrza kościoła w Górznie – dofinansowanie 47 tys. zł;
    • wymiana stolarki okiennej oraz renowacja elewacji kościoła p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Sobolewie – dofinansowanie 80 tys. zł;
    • prace konserwatorskie przy wnętrzu Kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym – dofinansowanie 60 tys. zł;

REKLAMA:


O dotację mógł ubiegać się każdy, kto jest właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru lub posiada taki zabytek w trwałym zarządzie i posiada tytuł prawny do zabytku (wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego). Ponadto wszystkie obiekty powinny znajdować się na terenie województwa mazowieckiego i być wpisane do rejestru zabytków. Wnioskodawcy mogli ubiegać się maksymalnie o 200 tys. zł.

Dotacje z budżetu Mazowsza będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane. Za te środki będzie więc można m.in. sporządzać ekspertyzy techniczne i konserwatorskie, przeprowadzać badania konserwatorskie lub architektoniczne, opracowywać dokumentację czy program prac konserwatorskich. Warto jednak pamiętać, że sporządzanie dokumentacji, ekspertyz lub projektów może zostać dofinansowane z dotacji jedynie w przypadku, gdy stanowią część prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, bądź wynikają z przeprowadzonych prac.

Ponadto za środki z budżetu Mazowsza będzie można zapłacić za wykonanie projektu budowlanego czy projektu odtworzenia kompozycji wnętrz. Wnioskujący mogą się również ubiegać o wsparcie na zabezpieczenie zabytków, w tym m.in. odnowienie lub całkowite odtworzenie tynków i okładzin architektonicznych okien, ościeżnic czy okiennic, a także zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej czy pokrycia dachowego. Dotacje to również pieniądze na zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku. To również szansa na dofinasowanie do zakupu i montażu instalacji przeciwwłamaniowej, przeciwpożarowej, odgromowej czy wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Wsparcie będzie można również przeznaczyć na wyeksponowanie istniejących, oryginalnych elementów zabytkowych parków lub ogrodów. Muszą być one jednak również wpisane do rejestru zabytków.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Co Wam przeszkadza (, #IP 6fc7d92f28) Odpowiedz

Nie rozumiem co Wam ludzie przeszkadza ze Wasze koscioly będą remontowane?Wiadomo ze wszystko kosztuje.parafianie nie są w stanie sfinansowac wszystkiego.a takie pytanko to dzieci gdzie chrzciliście?a ślub kościelny to gdzie był?a ciała bliskich to gdzie żegnacie? Owszem niektórzy księża przeginają, ale nie potępiajmy wszystkich inicjatyw

Co zrobili księża z młodzieżą? (, #IP 7f2233589e) Odpowiedz

Po co pastwo pakuje w Ryzyka a Kościoły puste.?

Nod (, #IP 1d4f6e3d25) Odpowiedz

Mają rozmach księża nie ma co, w Sobolewie w tym roku ksiądz ma tyle wydatków że na dwa kościoły potrzeba prawie 1 000000 zł Poczytajcie ogłoszenia parafialne tylko kasa,kasa,kasa...

przesada (, #IP f16cb5b13f) Odpowiedz

W Maciejowicach zamiast słowa Bożego potrzeby księdza Żaden prefekt nie wytrzymuje .Biskup nie reaguje.1000zł za 30 min Mszę Św w intencji zmarłego plus TACA Cmentarz nie wykoszony bo nie ma ropę a znicze to każdy powinien zanieść do domu. Opłata za ślub ile się wypowie. Dzieci do I komunii składka 200zł to samo Sakrament Bierzmowania za pieniądze itd

Kasa czy Wiara (, #IP 1824542d15) Odpowiedz

Cennik usług kościelnych akceptowany przez Biskupów. Nie płacisz to nie idz do kościoła Papież k

wow (, #IP 767eba5f55) Odpowiedz

A w Gończycach po co składać wniosek o dofinansowanie, skoro można wydoić kasę z parafian. Brawo Wy!!

ktoś coś wie?? (, #IP 2b2c5204d0) Odpowiedz

dlaczego nie było wniosku z parafii Gończyce?? czy zgadzamy się na zamysł proboszcza w sprawie starego kościoła??

Obłuda (, #IP 0a0687f94e) Odpowiedz

Dokładnie bym się temu przyjrzał bo to wyłudzanie kasy. Te warunki są bardzo szerokie, bo na przykład Borowie przejęło w zarząd były kościół i go wyremontują. A potem oddadzą z powrotem czarnym. I tu jest przekręt. KK wydziera kasę na wzór fagasa z Torunia (do samego miasta nic nie mam) Po zmianie rządu przyjrzymy sie wszystkim przekrętom.

(, #IP e0420c5ad6) Odpowiedz

przyglądajcie sie