Wiadomości z Garwolina

Szczątki ludzkie na budowie S17

Dodano:
garwolin - Szczątki ludzkie na budowie S17

Wczoraj na terenie budowy S17 w Puznówce zostały ujawnione szczątki ludzkie. Prawdopodobnie przy skrzyżowaniu z drogą powiatową 1314W zostały pochowane ofiary bombardowania Garwolina w czasie II wojny światowej.

W 2017 roku w wyniku prac badawczych potwierdzono, że w miejscu oznaczonym krzyżem przy skrzyżowaniu DK17 z drogą powiatową 1314W, znajdowała się mogiła wojenna z 1939 roku, która w przeszłości została częściowo ekshumowana. Przy profilu południowym wykopu odkryto fragmenty 3 pochówków wchodzące pod drogę powiatową.

- Najprawdopodobniej wcześniejsza ekshumacja została przeprowadzona jedynie do krawędzi pobocza – a część szkieletów znajdowała się pod korpusem drogi 1314W. Kontynuowanie badań archeologicznych i przeprowadzenie ekshumacji nie było możliwe, gdyż wymagało to zamknięcia i odcinkowej rozbiórki funkcjonującej drogi powiatowej 1314W. Po niedawnym przełożeniu ruchu podjęto prace i teraz ekshumowane są pozostałości tych trzech pochówków – informuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiej GDDKiA.

Według informacji świadka zdarzeń Pana Stanisława Packa pochowano tu 21 ofiar bombardowania niemieckiego z dn. 8.IX.1939 roku. Ekshumowane szczątki ofiar wojny z Puznówki zostaną powtórnie pochowane na cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli - zgodnie ze wskazaniem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i decyzją ekshumacyjną IPN.
Obecne prace archeologiczne nie wpływają na budowę S17.

 Prace prowadzi konsorcjum: Adam Olszewski z firmy Usługi Archeologiczne Mamut oraz Sylwester Bochyński z firmy Usługi Archeologiczne Archel.

- Po zakończeniu prac zostanie nam przedstawione sprawozdanie i być może wtedy pojawia się jeszcze jakieś nowe informacje
– dodaje Krzysztof Nalewajko.

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.