Ciekawe tematy z Garwolina

Lepsza organizacja twojej firmy? Tak, to możliwe!

Dodano:
garwolin - Lepsza organizacja twojej firmy? Tak, to możliwe!

Każda firma chce zarabiać i mieć dobrą pozycję na rynku. Aby to było możliwe, musi mieć jasną politykę, być zorientowana na klienta i jego potrzeby. Człowiek jest istotą, która chce osiągać kolejne sukcesy. Dlatego też wiele firm, nawet tych stabilnych, szuka sposobów na zdobycie jeszcze lepszej pozycji i jeszcze większych sukcesów. Jak tego dokonać?

Kluczem do tego będzie wewnętrzne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Najlepsze efekty można osiągnąć wtedy, kiedy wszystkie elementy składające się na całą organizację pracy będą przeanalizowane. Dzięki temu można znaleźć sposoby na większą wydajność i efektywność. Stosując się do poniższych podpowiedzi, można usprawnić działania w obrębie wewnętrznej struktury, niezależnie od branży, ilości zatrudnianych osób, czasu obecności na rynku i doświadczenia.

Motywacja i sprecyzowane cele to podstawa!
Największym potencjałem firmy są ludzie. Zasoby ludzkie i ich umiejętne wykorzystanie, wielokrotnie stoją za sukcesem wielkich przedsiębiorstw. Docenienie personelu nie może odbywać się jedynie poprzez gratyfikację finansową. Pracownicy także chcą się rozwijać, więc warto dać im taką możliwość. Należy sprecyzować do czego dążą, jakie zajmują stanowiska i co może przyspieszyć wykonywanie obowiązków. U pracowników niższego szczebla często pożądane będą szkolenia i kursy dotyczące konkretnych zawodów. Z kolei dla kadry kierowniczej istotniejsze staną się kompetencje miękkie i szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania projektami i komunikacji.

Postaw na zarządzanie projektami

W zależności o wielkości firmy i charakteru jej działalności, wskazane jest, by była osoba, kilka osób albo wręcz cały dział, który zajmować się będzie zarządzaniem projektami. Jest to o tyle ważne, że z projektami mamy do czynienia wszędzie. Wystarczy, że klient zamówi projekt lub usługę i mamy określony czas na dostarczenie, a zatem termin zakończenia realizacji. Osoby, które odbyły szkolenie z zarządzania projektami będą potrafiły znaleźć luki i niedociągnięcia w funkcjonowaniu. Najpierw zostaną one zdefiniowane, następnie zostanie opracowany plan, mający na celu ich usprawnienie. Czynnościom tym mogą być poddane wszystkie procesy. Począwszy od produkcji, przez kontakty między różnymi działami, aż po obsługę klienta. Kiedy zostanie to doprecyzowane, będzie można zaobserwować zwiększoną motywację, wydajność i zadowolenie z pracy.

Może outsourcing?
Prawdopodobnie w trakcie analizy procesów zostają wyodrębnione pewne obszary działalności. Jeżeli czynności nie będą związane z głównym profilem firmy, być może warto skorzystać z usług zewnętrznych. Outsourcing nie bez powodu cieszy się dużą popularnością. Często dotyczy na przykład usług informatycznych, księgowych, ochroniarskich, czy sprzątających. Zamiast tworzyć osobne stanowisko pracy dla osób, które będą się zajmowały poszczególnymi obowiązkami, może się okazać, że zlecenie ich firmie zewnętrznej, będzie nie tylko tańsze, ale także pozwoli na skoncentrowanie się na tym, co dla danej organizacji priorytetowe.

Artykuł sponsorowany