Wiadomości z Garwolina

Wierni świetowali 600-lecie istnienia parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Garwolinie

Dodano:
garwolin - Wierni świetowali 600-lecie istnienia parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Garwolinie

W niedzielę 5 sierpnia odbyły się uroczyste obchody 600-lecia istnienia parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. W wydarzeniu udział wzięło trzech biskupów, kilkudziesięciu księży oraz przedstawiciele rządu i parlamentu, przedstawiciele samorządów z powiatu garwolińskiego, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy powiatu garwolińskiego. Błogosławieństwa z okazji jubileuszu i z okazji uczynienia św. Anny patronką miasta przesłał papież Franciszek.

 Symbolicznym momentem podczas uroczystości było odsłonięcie pomnika św. Anny oraz posadzenie 6 dębów upamiętniających każdy wiek parafii i jednocześnie sześciu biskupów.- Pierwszy dokument oficjalny z 1418r. przypomina, że tutaj istnieje już parafia. Parafia ta nosiła tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Poprzez wieki aż do rozbiorów w czasie różnych zawirowań historii na tym miejscu istniało 5 kościołów - trzy drewniane, które spłonęły, murowany, który na skutek wad technicznych rozpadał się i wreszcie ta piękna kolegiata, której konsekracja odbyła się w 1900r. W czasie rozbiorów na skutek biedy, która dotknęła też naszą parafię potrzeba było zmienić tytuł parafii i zmieniono na tytuł Przemienienia Pańskiego –
mówił przed nabożeństwem prepozyt garwolińskiej kolegiaty, ks. dziekan Ryszard Andruszczak.

Duchowny przypomniał o tym, że mieszkańcy powiatu odważnie stawali w obronie wiary. - Nasza parafia w historii dwa razy opowiedziała się bardo mocno za Jezusem Chrystusem, gdy w czasie rozbiorów biskup podlaski Benedykt Szymański ogłosił, że jako wyraz jedności trzeba zawiesić wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Wtedy przed drzwiami każdego domu garwolińskiego pojawił się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Kozacy z pałami i karabinami podjechali do każdego domu by taki obraz ściągnąć, wyrzucić, podeptać. Parafianie garwolińscy stanęli w obronie tych obrazów. Bici, szantażowani (…) Rok 1984. Tak wielu z nas, tak mocno utkwił w sercu głęboko obraz, kiedy młodzież okolicznej szkoły w Miętnem właśnie tutaj w tej kolegiacie przed tym pięknym obrazem Przemienienia Pańskiego szukała sił by wytrwać i by zwyciężyć i zwyciężyła – mówił.

Mszy św. przewodniczył biskup diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda, a homilię wygłosił biskup Henryk Tomasik.

- Parafia Garwolin stała się częścią żywego Chrystusowgo kościoła tu na naszej ziemi – podkreślił duchowny. Biskup Tomasik zachęcał do odważnego stawania w obronie wiary, co również w dzisiejszej Polsce bywa trudne. Duchowny w swoim kazaniu nawiązał też do kultu świętej Anny, żywego niegdyś w Garwolinie.

REKLAMA:


Ojciec Święty Franciszek z racji jubileuszu 600-lecia istnienia parafii Przemienienie Pańskiego w Garwolinie, przesłał kapłanom i wiernym swoje apostolskie błogosławieństwo, przychylił się do prośby o ustanowienie Świętej Anny patronką miasta Garwolina.
Podczas  nabożeństwa kanclerz kurii ks. kan. Jan Babik odczytał dekret, dzięki któremu św. Anna została ogłoszona patronką miasta.

Ważnym punktem wydarzenia było uroczyste poświęcenie i odsłonięcie pomnika św. Anny wykonanego przez Grzegorz Mikulskiego. Pomnik przed kolegiatą odsłonili: minister energii Krzysztof Tchórzewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc, poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, starosta Marek Chciałowski, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski oraz biskupi.
 
Sześć pamiątkowych dębów symbolizujących 600-lecie parafii i upamiętniających sześciu biskupów zostało posadzonych w ogrodzie przy domu parafialnym w Garwolinie. Drzewa zostały dedykowane Henrykowi Przeździeckiemu, Ignacemu Świrskiemu, Janowi Mazurowi, Janowi Wiktorowi Nowakowi, Zbigniewowi Kiernikowskiemu i Kazimierzowi Gurdzie.

Dopełnieniem wydarzenia był festyn rodzinny na terenach parafialnych. Swoje stosika zaprezentowały lokalne stowarzyszenia i wspólnoty oraz miejscowości z powiatu garwolińskiego. Nie zabrakło pysznego jedzenia dla każdego oraz atrakcji dla dzieci.

Na scenie przy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym zaprezentowali się: Garwoliński Sekstet Kameralny. Orkiestra Dęta OSP Garwolin, Teatr Muzyczny „Od Czapy”, Zespół Fanatycy z KLO, i Schola wychowanków ks. Szajdy.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 221

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Występy (, #IP 4effd0972f) Odpowiedz

Chciałem zauważyć że zespół z liceum Piłsudskiego też występował i został pominięty,nie rozumiem tego faktu wymienieni wszyscy oprócz jednego,cusz konkurencja chociaż wspomniała o nim a tu cisza