Rozrywka | Kultura Garwolin

Jaki sprzęt wędkarski powinien wybrać początkujący wędkarz?

Dodano:
garwolin - Jaki sprzęt wędkarski powinien wybrać początkujący wędkarz?

Łowienie ryb wymaga od każdego wędkarza zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Już dawno minęły bowiem czasy, kiedy do bycia wędkarzem z prawdziwego zdarzenia wystarczył zaledwie kij i żyłka. Dziś właściwie i starannie wybrany sprzęt wędkarski to bowiem najlepsza gwarancja sukcesu oraz komfortowo spędzonego czasu na łowisku. Jaki sprzęt wędkarski powinien wybrać początkujący wędkarz i w co zaopatrzyć się w pierwszej kolejności?


Sprzęt wędkarski dla profesjonalistów i amatorów

Sprzęt wędkarski to dość szerokie zagadnienie. Wśród niego znajdziemy bowiem zarówno profesjonalne i droższe w zakupie akcesoria przeznaczone dla najbardziej wymagających wędkarzy, dla których wędkarstwo to nie tylko hobby, ale swoisty sposób na życie, jak i tańszy sprzęt, który doskonale nadaje się do używania również dla osób początkujących.

Ci ostatni powinni w pierwszej kolejności zainteresować się sprzętem z tzw. średniej lub niskiej półki cenowej. Jego niższa cena nie zawsze wiąże się bowiem z gorszą jakością i w zupełności wystarczy na początek, zanim z czasem przesiądziemy się na droższy i bardziej profesjonalny sprzęt.

Wędka, żyłka i kołowrotek – ABC każdego wędkarza


Najważniejszym elementem wyposażenia każdego wędkarza jest oczywiście wędka. Początkujący adepci tej sztuki powinni zainwestować w zakup wędek spławikowych, których atutem jest lekkość oraz przystępna cena, która na początek nie obciąży nadmiernie naszego portfela. Długość, wędki odpowiednia na początek obcowania z wędkarstwem, powinna wynosić nieco ponad 3 m.

Kolejnym sprzętem wędkarskim, bez którego nie można się obyć, jest żyłka. Na początek warto kupić jej większą szpulę, dzięki czemu zawsze będziemy mieli zawsze pod ręką jej zapas. Dobra żyłka dla początkującego powinna posiadać średnicę 0,2 mm i być dość wytrzymała, co pozwoli nam na bezpieczne wyłowienie z wody nawet całkiem pokaźnego okazu ryby.

Ostatnim elementem podstawowego wyposażenia wędkarskiego jest kołowrotek, którego zastosowania wymaga większość dostępnych w sprzedaży wędek. Kupić możemy ich modele z ruchomą lub ze stałą szpulą. Kołowrotki wyposażone w ruchomą szpulę charakteryzują się wytrzymałością oraz solidnym wykonaniem. To jednak kołowrotek ze stałą szpulą jest bardziej polecany dla początkujących, gdyż jest bardziej uniwersalny oraz mniej podatny na zacinanie się.

Dodatkowe akcesoria wędkarskie, które warto kupić


Wędkarz kompletujący swój sprzęt wędkarski nie powinien także zapominać o zakupie zanęt i przynęt, spławików oraz ciężarków. Już na samym początku swojej przygody z wędkarstwem warto zaopatrzyć się także w pojemną torbę do przechowywania sprzętu, siatkę na złowione ryby oraz składane krzesełko do zabierania ze sobą na łowisko.

Kupując sprzęt wędkarski w BOLW warto zwrócić także uwagę na praktyczne i niedrogie w zakupie podpórki pod wędkę, których posiadanie znacznie ułatwi nam połowy. W razie wątpliwości co do wyboru sprzętu i akcesoriów wędkarskich możemy skorzystać z doświadczenia obsługi sklepu. Jego pracownicy chętnie doradzą nam bowiem, jaki sprzęt oraz dodatki wybrać, aby wędkowanie stało się najprzyjemniejszym sposobem spędzania wolnego czasu.

Artykuł sponsorowany