KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Garwolin pamięta o bohaterach podczas Święta Wojska Polskiego

Dodano:
garwolin - Garwolin pamięta o bohaterach podczas Święta Wojska Polskiego

- Wojna z bolszewikami była realnym zagrożeniem dla świeżo odrodzonego państwa. Niosła ze sobą śmierć i zniszczenie, groziła utratą odzyskanej dwa lata wcześniej niepodległości. Historyczne zwycięstwo wojsk polskich pod wodzą Józefa Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej przełamało losy tej wojny i odwróciło od naszej ojczyzny widmo utraty niepodległości mówił - starosta Marek Chciałowski podczas dzisiejszych powiatowo - miejskich obchodów Święta Wojska Polskiego i Święta Czynu Chłopskiego w 98.

 rocznicę Cudu Nad Wisłą.



Wspólne obchody odbyły się pod patronatem starosty garwolińskiego, burmistrza miasta Garwolina, wojskowego komendanta uzupełnień w Garwolinie i Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Garwolinie.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Kazanie wygłosił ksiądz kanonik Edmund Szarek. -  To wielkie wydarzenie Bitwy Warszawskiej, Cudu nad Wisłą nie tylko uchroniło Polskę, ale uchroniło całą Europę przed bolszewizmem. To w Święto Wniebowzięcia Matki Bożej Armia Czerwona, która chciała pokazać światu, że nie ma Boga uciekała z karabinami na sznurku, jak szczury przed młodą armią polską, która miała w sercu miłość do ziemi naznaczonej krwią męczenników, krwią obrońców ojczyzny. Do tej heroicznej wiktorii Cudu nad Wisłą zagrzewał z krzyżem w ręku ksiądz Ignacy Skorupka - tych młodych chłopców, którzy stanęli u jego boku bo wiedzieli, że największym skarbem dla nas Polaków jest polska ziemia. Dlatego dziś, drodzy moi, nie bez kozery Wojsko Polskie obrało dzień 15 sierpnia jako Dzień Wojska Polskiego, dzień walki żołnierza polskiego, który dla ojczyzny poświecił i jest gotowy poświęcić wszystko – mówił duchowny.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Orkiestra Dęta OSP Garwolin odegrała hymn państwowy. Po powitaniu gości głos zabrał starosta Marek Chciałowski.

- Wojna z bolszewikami była realnym zagrożeniem dla świeżo odrodzonego państwa. Niosła ze sobą śmierć i zniszczenie, groziła utratą odzyskanej dwa lata wcześniej niepodległości. Historyczne zwycięstwo wojsk polskich pod wodzą Józefa Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej przełamało losy tej wojny i odwróciło od naszej ojczyzny widmo utraty niepodległości. Zanim jednak doszło do zwycięstwa trzeba było wysiłku całego narodu – mówił włodarz.

REKLAMA:


Włodarz przypomniał odezwę Wincentego Witosa, szefa Rządu Obrony Narodowej z 30 lipca 1920r., która spowodowała, że społeczeństwo polskie umiało się zjednoczyć do walki z wrogiem. - Na apel rządu odpowiedziało ponad 172 tys. osób. Nie szczędzili majątku, trudu, własnego życia, poszli ratować ojczyznę. Wśród obrońców dużą część, ponad 70% stanowili chłopi – mówił włodarz.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Kultury przy ulicy Nadwodnej, gdzie zaprezentowany został okolicznościowy program artystyczny dla mieszkańców powiatu garwolińskiego pt. „Piosenka w drodze do Niepodległej” w wykonaniu Stanisława Górki przy akompaniamencie Zbigniewa Rymarza. Artysta serdecznie zapraszał do wspólnego, świątecznego śpiewania pieśni patriotycznych i wspólnego ich przeżywania.

W uroczystościach udział wzięli: poseł na sejm Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, prepozyt garwolińskiej kolegiaty Ryszard Andruszczak i inni przedstawiciele duchowieństwa, radni powiatowi i miejscy na czele z przewodniczącym rady miasta Garwolin Markiem Jonczakiem, burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, komendanci i inspektorzy inspekcji i straży, przedstawiciele partii politycznych i związków zawodowych, dyrektorzy, kierownicy, prezesi instytucji, przedsiębiorstw, banków oraz jednostek oświatowych, młodzież szkolna i harcerze, poczty sztandarowe, mieszkańcy ziemi garwolińskiej, obecni i byli żołnierze WP.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 125

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Patronat (, #IP e6e59ebaa1) Odpowiedz

W oficjalnym zaproszeniu przygotowanym na tę uroczystość wymienianych było trzech organizatorów, ale nie było tam WKU.

Dobrze, że nie ma więcej kandydatów na stanowisko burmistrza (, #IP c20a4d738b) Odpowiedz

bo by się nie pomieścili w pierwszej ławce. Po prostu żenada...