Wiadomości z Garwolina

Powiat obchodził Święto Plonów

Dodano:
garwolin - Powiat obchodził Święto Plonów

W niedzielę 9 września w Łaskarzewie odbyły się Dożynki Powiatowe. W wydarzeniu udział wzięły delegacje z całego powiatu garwolińskiego.

Uroczystość rozpoczęła się korowodem o godzinie 11:30. Następnie o godzinie 12.00 została odprawiona Msza Św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie zakończona przemarszem na teren boiska sportowego. O godzinie 14.00 rozpoczęła się część oficjalna.

Głos zabrał starosta Marek Chciałowski, który w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na problemy, które dotyczą rolników.
- Szkoda, że coraz mniej osób szanuje pracę rolnika, szanuje rolników. Właśnie ta praca – ciężka i codzienna, wykonywana z miłością i poszanowaniem tradycji, z nawiązaniem do wiary naszych przodków oraz całą potrzebą korzystania ze zdobyczy nowoczesności, daje wspaniały efekt. Dożynki nabierają w tym roku szczególnego znaczenia. Tegoroczna susza w okresie letnim sprawiła, że nie każde gospodarstwo zebrało dobre plony, które przekładają się na zmniejszenie dochodów rolników. Wiele gospodarstw zmaga się z nieadekwatnym pokryciem szkód, zbyt niską ceną skupu owoców oraz problemami dotyczącymi afrykańskiego pomoru świń – mówił.

- Dożynki są przede wszystkim waszym świętem, z waszego trudu korzystają wszyscy – podkreślił włodarz zwracając się do rolników.

Po przemówieniu starosty i ceremoniale dożynkowym z udziałem starostów dożynek: Mileny Wachnickiej i Krzysztofa Żabczyńskiego, głos zabrali zaproszeni goście. Życzenia rolnikom składali: członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, radny wojewódzki Marian Piłka, radny wojewódzki Krzysztof Żochowski w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, Michał Jaworski w imieniu swoim i wicemarszałek Marii Koc, Jerzy Piesio w imieniu marszałka województwa mazowieckiego oraz Dariusz Owczarczyk w imieniu europosła Jarosława Kalinowskiego.

Marcin Kobus i Tomasz Kwiatkowski ogłosili wyniki na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zespół Iwowianki z gminy Borowie zajął III miejsce, II miejsce zajęło Stowarzyszenie Przyjaciół Trojanowa a I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Kębłowie - gmina Żelechów.

REKLAMA:


Rozstrzygnięto także konkurs „Piękna zagroda wiejska”. Komisja konkursowa przyznała dwa wyróżnienia dla Agnieszki i Józefa Sadurskich z miejscowości Pasternik w gminie Maciejowice oraz Iwony i Pawła Koryckich z miejscowości Lipniki w gm. Łaskarzew. III miejsce w konkursie zajęli państwo Magdalena i Krzysztof Jankowscy ze Starej Brzuzy - gmina Borowie, II miejsce Justyna i Mirosław Rękawek ze Starego Puznowa – gmina Garwolin, zwycięzcami zostali Ewa i Dariusz Wachniccy z miejscowości Łąki w gminie Górzno.

OSM Garwolin wyróżniła 20 osób, które dostarczyły największą ilość mleka do OSM Garwolin w 2017r. W pierwszej trójce znaleźli się: Tomasz Błachnio (I m.), Marcin Szewczak (II m.) i Instytut Falenty (III m.). Spółdzielnia wyróżniła też osoby, które dostarczyły mleko najwyższej jakości. Są to: Jan Bąk, Konrad Duszczyk i Marcin Zawadka.

Swoje wyróżnienia przyznała też OSM Ryki.

Odznaczeni zostali także zasłużeni dla rolnictwa. Wśród osób, które uzyskały wyróżnienie od starosty Marka Chciałowskiego znaleźli się: Hanna Dębowska, Anna Żurawek, Jan Dabrówka, Tomasz Borowski, Adam Jan Zboina, Maria Stefanowska, Zbigniew Sitnik, Ryszard Głaszczka i Mazowiecka Izba Rolnicza – Teresa Orowiecka.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa przy muzyce. Tego dnia wystąpili: Koło Gospodyń „Serbianki”, zespół Replay i zespół Trzy Korony. Na scenie zaprezentowali się też wykonawcy muzyki disco polo: Power Boy i Joker.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 149

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

ciekawe (, #IP d02fdb13eb) Odpowiedz

Mam nadzieje że to już ostatnie dożynki PSL jako rządzących i pana starosty.

Dożynki laskarzew (, #IP df8dfb9daf) Odpowiedz

Opiszcie jeszcze o zakończeniu dozynek w łaskarzewie tam ochrona znana firma z Garwolina dostała wciry. Tacy mocni