Rozrywka | Kultura Garwolin

W Miętnem przeczytali Przedwiośnie w plenerze

Dodano:
garwolin - W Miętnem przeczytali Przedwiośnie w plenerze

W Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem w miniony piątek odbyło się kolejne „Narodowe Czytanie” W 100-lecie Niepodległości Polski, w nastrojowej scenerii dworu i otaczającego go starodrzewia, w aurze już babiego lata, przy akompaniamencie muzyków, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytali uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat oraz liceum katolickiego z Garwolina.

Tegoroczna edycja akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Żeromskiego 2018 w miętnieńskim dworze odbyła się 7 września, w przeddzień ogólnopolskiej akcji.  W tym roku Powiatowe Centrum Kultury i Promocji do organizacji tego niezwykłego wydarzenia zaprosiło Zespół Szkół Ponadgimnazjalny im. T. Kościuszki w Garwolinie. W rolę bohaterów powieści wcielili się uczniowie i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat oraz liceum katolickiego z Garwolina. A wszystko w oprawie muzycznej uczniów z garwolińskiej „Dwójki”.

- Przedwiośnie to doskonały utwór na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. Mogliśmy wczuć się w los Cezarego Baryki w Odessie, jego wędrówkę do Polski, tęsknotę jego ojca do Ojczyzny, w której są piękne „szklane domy”, zderzenie się z rzeczywistością Polski lat 20-tych, wojnę polsko-bolszewicką i trudny okres początku dwudziestolecia międzywojennego - powiedział starosta powiatu Marek Chciałowski. 

- Pogoda wyjątkowo dopisała w tym roku i mogliśmy spotkać się przy okazji tego wydarzenia na zewnątrz, po raz pierwszy zorganizować czytanie na tarasie miętnieńskiego dworku. Gratuluję dyrektorom, nauczycielom i uczniom wszystkich szkół przygotowania. Żeromskiego warto czytać choćby dlatego, by dostrzec w pisarzu wyjątkowego wizjonera, marzyciela, patriotę – podsumowała dyrektor PCKiP w Mietnem Beata Pasternak.

REKLAMA:


Narrację oraz  wprowadzenie do każdego czytanego fragmentu powieści przygotowała Izabela Odziemczyk Dadas z ZSP nr 2 w Garwolinie.  W czytaniu udział wzięli dyrektorzy placówek oświatowych, a także dyrektor wydziału edukacji, kultury i sportu w starostwie powiatowym Jerzy Duchna.

Na zakończenie czytający otrzymali od starosty Marka Chciałowskiego, dyrektor ZSP nr 2 w Garwolinie Ewy Flagi i dyrektor PCKiP w Miętnem Beaty Pasternak pamiątkowy egzemplarz lektury z okolicznościowym stemplem przygotowanym specjalnie z okazji Narodowego Czytania 2018. W dalszej części spotkania, przy kawie i poczęstunku można było obejrzeć wystawę książek Żeromskiego oraz otrzymać pamiątkowy stempel. Wszyscy goście otrzymali także pamiątkowy patriotyczny kotylion z origami.

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem dziękuje współorganizatorom – społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. T. Kościuszki w Garwolinie za owocną współpracę, także za pomoc w aranżacji tarasu Panu Krzysztofowi Wichowskiemu z Mak-Meble Garwolin, ul. Narutowicza 4 https://www.facebook.com/makmeble/ oraz Zespołowi Szkół im. S. Staszica w Miętnem.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 105

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.