Rozrywka | Kultura Garwolin

Nowy rok harcerskiej przygody

Dodano:
garwolin - Nowy rok harcerskiej przygody

"Effatha!", to znaczy: "Otwórz się". To zdanie przewijało się wielokrotnie podczas mszy świętej rozpoczynającej nowy rok harcerskiej przygody dla środowisk garwolińskiego, pilawskiego i łaskarzewskiego Skautów Europy. Można powiedzieć, że to wezwanie znajdujące się w Ewangelii według św. Marka, którym Jezus Chrystus otworzył uszy i rozwiązał język głuchoniememu, stało się symbolicznym hasłem dla skautów obecnych na tegorocznym Starcie Harcerskim.

W niedzielę 9 września 2018 roku odbył się Start Harcerski Skautów Europy ze środowisk z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa. Nowy rok formacji skauci rozpoczęli uczestnictwem w mszy świętej sprawowanej w kolegiacie p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Homilię podczas Eucharystii wygłosił duszpasterz Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich, ks. Mariusz Zaniewicz. Nawiązując do czytanej tego dnia Ewangelii, pokazywał w jaki sposób każdy z obecnych mógł utożsamiać się z głuchoniemym, zamkniętym na Boga, siebie i innych, który potrzebuje uzdrowienia i otwarcia się w relacjach które tworzy.

Po Eucharystii odbyły się apele 1. i 2. Hufca Garwolińsko–Pilawskiego. Podczas nich doświadczyć można było udzielającej się wszystkim radości ze spotkania oraz słów powitania, kierowanych od hufcowych hm. Emila Piotra Zawadkę HR i phm. Magdalenę Żochowską HR do zebranych skautów oraz ich rodziców. W trakcie tych apeli, odbyły się również mianowania nowych szefów i szefowych. W 1. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim, nowym szefem Kręgu Wędrowników św. Andrzeja Boboli został pwd. Szymon Włastowski HO, a nowym drużynowym 1. Drużyny Garwolińskiej dh Szymon Balas HO. Natomiast w 2. Hufcu Garwolińsko-Pilawskim nową Akelą 2. Gromady Garwolińskiej została pwd. Wiktoria Tudek sam., a nową Akelą 2. Gromady Łaskarzewskiej pwd. Maria Kościesza sam.

Na apelu 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego, hufcowy hm. Emil Piotr Zawadka HR przypomniał zebranym, że pomoc w wychowaniu młodych, która jest istotą skautingu, opiera się na 5 celach: Zdrowiu, Zmyśle Praktycznym, Charakterze, Służbie i Bogu. Opowiedział również o tym, jakie działania podjęto w poprzednim roku pracy, aby zaakcentować pierwszy z tych celów – Zdrowie. Następnie przeszedł do tego, jaki cel, będzie szczególnie podkreślony w pracy wychowawczej hufca w roku harcerskim 2018/2019. Hufcowy zaznaczył, że wszystkie cele są ważne dla harmonijnego rozwoju człowieka, co nie przeszkadza skupić się w pewnym czasie na bliższym poznaniu jednego z nich: Pana Boga. Swoją wypowiedź zakończył opisem aktywności skautowych, które służą rozwojowi w kierunku tego celu, takim jak środowiskowe msze święte odbywające się w parafiach przy których działają skauci, czy też Apele Ewangeliczne, które stanowią stały element zbiórek harcerek i harcerzy.

Skauci zgromadzeni w Garwolinie, z radością i zapałem wkroczyli w nowy rok harcerski. Przed nimi mnóstwo nowych doświadczeń i przygód, za nimi – wspomnienia obozów i wędrówek letnich oraz kursów szkoleniowych. Od końca czerwca, aż do pierwszej połowy sierpnia środowiska przeżywały swoje akcje i wędrówki letnie. Wilczki z gromad żeńskich w Garwolinie, Pilawie i Łaskarzewie obozowały wspólnie w Niegowie. Wilczki z 1. Gromady Pilawskiej, spędzili tydzień obozując w Jeruzalu. W Sosnowicy koło Parczewa odbyły się trzy turnusy obozów harcerek i harcerzy. Pierwsze nad jeziorem Czarnym obozowały harcerki z 2. Drużyny Garwolińskiej i 2. Drużyny Pilawskiej, następnie przybyli tam harcerze z 1. Drużyny Pilawskiej i 1. Drużyny Łaskarzewskiej, a jako ostatni obozowali harcerze z 1. Drużyny Garwolińskiej. Krąg Wędrowników Św. Andrzeja Boboli wędrował i spływał kajakami rzeką Świder z Woli Duckiej do Otwocka.

REKLAMA:


Ognisko Młodych Przewodniczek i Ognisko św. Matki Teresy z Kalkuty wędrowało terenami powiatu garwolińskiego z Sulbin do Sobolewa. Natomiast Krąg Szefów bł. Męczenników Podlaskich wędrował w Wielkopolsce 100 km brzegiem Warty, aby uczcić w ten sposób 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Koniec wyjazdów z podopiecznymi i wędrówek ognisk i kręgu szefów, nie oznaczał końca atrakcji dla chcących poznać głębiej metodę skautową przewodniczek, wędrowników, szefowych i szefów. Pod koniec sierpnia, w Lesie Głuchowskim koło Rawy Mazowieckiej, odbyły się kursy szkoleniowe, na których można było spotkać skautów z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa. Były to Dżungla Żeńska i Dżungla Męska, czyli kursy dla opiekunów wilczków (Starych Wilków), Jadwiga i Adalbertus, czyli kursy dla drużynowych, oraz Iziqu – kurs skautmistrzowski, będący kontynuatorem tradycji obozu w Gilwell, prowadzonego przez Roberta Baden-Powella. Łącznie w kursach szkoleniowych w Lesie Głuchowskim wzięło w tym roku udział 8 uczestników i 3 prelegentów z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego oraz 3 uczestniczki z 2. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego.

Podsumowując okres harcerskich wakacji, stanowiących podwaliny dla dobrego wejścia w nowy rok formacji na Starcie Harcerskim, nie można nie wspomnieć o XV Sejmiku Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, który odbył się w dniach 1-2 września 2018 roku w Radomiu, na którym członkowie czynni Stowarzyszenia wybierali nową Radę Naczelną. W jej składzie znaleźli się również reprezentanci 1. Hufca Garwolińsko–Pilawskiego – hm. Marek Mucha HR oraz phm. Sławomir Giska HR. Nowo wybrana Rada Naczelna wybrała Zarząd Stowarzyszenia, w składzie którego ponownie znalazł się wybrany na Naczelnika Harcerzy hm. Jerzy Żochowski HR.

Poniżej znajdują się zdjęcia z tegorocznego Startu Harcerskiego, z obozów i wędrówek letnich oraz kursów szkoleniowych, a także XV Sejmiku Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Zachęcamy do oglądania!

Krzysztof Olaf Żochowski HO

Odwiedź nas na facebooku

Galeria 81

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.