Rozrywka | Kultura Garwolin

Poznawali historię Polski podczas pikniku w Sulbinach

Dodano:
garwolin - Poznawali historię Polski podczas pikniku w Sulbinach

W minioną niedzielę podczas pikniku Historycznego w Sulbinach z okazji stulecia odzyskania niepodległości powędrowaliśmy przez dzieje ziemi garwolińskiej od czasów chwały rycerzy mazowieckich, aż po wydarzenia związane z bohaterską obroną niepodległości Polski w roku 1920!

Podczas niedzielnego spotkania uczestnicy poznali bliżej burzliwe okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Piknik dedykowany był w szczególności rodzinom z dziećmi. Na kolejnych stanowiskach można było odlać kule karabinowe z powstańcami styczniowymi, uszyć kokardy ochotnikom, czy zmierzyć się w pojedynku na szable z ułanem!

Na scenie pojawiły się trzy grupy rekonstrukcji historycznej „Bractwo Trzy Miecze”, „Chorągiew Zaciężna Ziemi Radziejowskiej”, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznej – Kresy”. Koordynację części historycznej prowadził Adrian Pogorzelski z WawaGra. Widzowie mogli obejrzeć pojedynki rycerzy mazowieckich z Krzyżakami, prześledzić historię Bitwy pod Maciejowicami 10.10.1794, nie zabrakło wątków powstania styczniowego w tym historii bohaterów naszej ziemi garwolińskiej: Ujejskiego czy Ludwika Żychlińskiego, historii powstania Legionu Puławskiego, czy wydarzeń wojny polsko – bolszewickiej.

W niedzielę można było też obejrzeć prezentację umundurowania i uzbrojenia żołnierzy z okresu powstania kościuszkowskiego 1794 roku, pokaz walk z użyciem kos bojowych, pokaz broni czarnoprochowej, prezentację umundurowania i uzbrojenia jednostek polskich ochotniczych formacji z okresu pierwszej wojny światowej. Widzowie poznali sylwetki m. in. żołnierzy Legionu Puławskiego i wzięli udział w zajęciach w „obozach”.

REKLAMA:


Chętni mogli pojedynkować się na miecze z rycerzami księcia Janusza III, powalczyć w turnieju łuczniczym dla małych i nieco większych, wziąć udział w warsztatach przygotowywania piłek szmacianek i meczu „ochotników” upamiętniającym pierwsze piłkarskie rozgrywki legionistów w Maniewiczach na Wołyniu. Ciekawym punktem pikniku były warsztaty archeologii pól bitewnych, konkursy zręcznościowe z użyciem szabli i kiermasz staroci.

Organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Animacji Kultury w Sulbinach.

W programie znalazło się też pieczenie prosiaka.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 25

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.