Wiadomości z Garwolina

Ośrodek Karta z wystawą w Miętnem i Garwolinie

Dodano:
garwolin - Ośrodek Karta z wystawą w Miętnem i Garwolinie

Wystawa będzie wyeksponowana jedynie w 14 miejscowościach w Polsce. Wśród nich na mapie znalazło się Miętne i Garwolin. Ośrodek KARTA we współpracy z Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie zapraszają w październiku na wyjątkową wystawę „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległości”.

Wystawa w sposób chronologiczny i na podstawie starannie wyselekcjonowanego materiału źródłowego oraz najciekawszych zdjęć historycznych i innych elementów graficznych przedstawia węzłowe momenty procesów rozgrywających się na ziemiach polskich w ostatnim roku I wojny wraz z ich kluczowym dopełnieniem – odrodzeniem po 123 latach niewoli państwa polskiego.

Każda plansza, oprócz archiwalnych zdjęć, zaopatrzona jest w krótki komentarz merytoryczny, nakreślający kontekst obrazowanych wydarzeń oraz tekst źródłowy (fragment dzienników, wspomnień, listów, dokumentów z epoki), będący osobistym komentarzem świadków historii do opisywanych procesów dziejowych. Co ważne narracja wystawy skoncentrowana jest na ówczesnych relacjach świadków historii i nie zawiera współczesnego komentarza.

Wystawa opracowana w ramach programu rocznicowego Nieskończenie Niepodległa, będzie prezentowana w 14 miejscowościach w całej Polsce. Wśród nich jest Miętne i Garwolin. 

Organizatorzy zapraszają do obejrzenia wystawy :
2 - 11 października 2018 Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem ul. Główna 55
13 - 25 października 2018 Centrum Sportu i Kultury  w Garwolinie ul. Nadwodna 1
28 października 2018 Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem ul. Główna 55

( podczas koncertu z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, szczegóły wkrótce)


Spotkanie „Jak dbać o lokalne dziedzictwo. Vademecum archiwistyki społecznej” z oprowadzeniem kuratorskim  po wystawie odbędzie się w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem ul. Główna 55, 2 października o godzinie 12.00 oraz o godz. 17.00.

REKLAMA:


We wtorek 2 października w Miętnem odbędzie się wernisaż wystawy w dwóch odsłonach godzinowych.  O godz. 12.00 lub o godz. 17.00. - Do Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem przyjadą przedstawiciele Ośrodka KARTA, dzięki czemu będzie można zwiedzić wystawę z oprowadzeniem kuratorskim. Przy okazji wizyty goście omówią również idee archiwistyki społecznej, by zachęcić środowiska lokalne do działań na rzecz zachowania dziedzictwa swojego regionu – informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak. – Zapowiada się ciekawe spotkanie. Dziękuję za współpracę z Urzędem Miasta Garwolina oraz garwolińskim centrum kultury, dzięki której wystawę będzie mogło obejrzeć więcej osób  – dodaje.

Kuratorem wystawy jest Adam Safaryjski, kulturoznawca i redaktor kwartalnika „Karta”, kurator m.in. wystawy „From Poland with love” opowiadającej poruszającą historię wdzięczności Polaków za pomoc Stanów Zjednoczonych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Wstęp wolny
Dofinansowano ze środków programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa”.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.