KurierGarwoliński.pl

Wiadomości z Garwolina

Przedszkole ze żłobkiem w Górznie oficjalnie otwarte

Dodano:
garwolin - Przedszkole ze żłobkiem w Górznie oficjalnie otwarte

W sobotę 6 października odbyło się oficjalne otwarcie przedszkola ze żłobkiem w Górznie. Wydarzenie było doskonałą okazją do przypomnienia historii inwestycji i wręczenia podziękowań osobom wspierającym powstanie tej ważnej dla rozwoju gminy placówki.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. Jana Chrzciciela w Górznie. Po nabożeństwie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi przy przedszkolu. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz prałat Ryszard Andruszczak. Następnie odbyła się prezentacja nowej placówki. Dalsza część uroczystości miała miejsce na hali sportowej przy Szkole Podstawowej, gdzie zgromadzonych gości powitała dyrektor przedszkola Monika Błażejczyk.

- Przedszkole to bez wątpienia wyjątkowe miejsce. Przebywanie w nowoczesnym, pięknym, kolorowym przedszkolu ma ogromne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Dlatego dziś, w tym szczególnym dniu, w imieniu obecnych i przyszłych przedszkolaków składam podziękowania za to miejsce, wyrażam naszą ogromną wdzięczność – mówiła dyrektor.

Dyrektor podziękowała wójtowi Waldemarowi Sabakowi, radnym gminnym, inspektorowi do spraw inwestycji Piotrowi Zającowi, pracownikom przedszkola  i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania przedszkola w Górznie.

Następnie głos zabrał wójt gminy Górzno Waldemar Sabak: – Oddajemy piękną inwestycję w roku, szczególnym, w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Takim marzeniem zawsze było, żeby uczcić tę szczególną rocznicę i tak się ułożyło, że w tym szczególnym roku możemy oddawać jedną z najważniejszych inwestycji dla gminy.

Włodarz przypomniał, że jeszcze w 2015r. samorząd gminy Górzno planował rozbudowę istniejącego w Reducinie przedszkola. Pojawiły się inne propozycje od nauczycieli, rodziców, by wybudować nowe przedszkole w Górznie. Ta propozycja została przyjęta. W 2016r. po rozmowach z radą parafialną i księdzem proboszczem parafii w Górznie, samorząd stał się właścicielem działki przy ośrodku. Został ogłoszony przetarg, który wygrała firma Ryszada Nitki. Wartość całego zadania to kwota około 4,5 mln zł. Ponad 30% środków finansowych gmina pozyskała z programu Maluch Plus (400 tys. zł) oraz  800 tys. zł z innego programu rządowego. Wsparcie w ramach PROW wysokości 500 tys. zł z Sejmiku Województwa Mazowieckiego, udało się uzyskać na częściowe doposażenie placu zabaw oraz na dodatkowe zajęcia dla wszystkich grup przedszkolnych. W poniedziałek została podpisana umowa z WFOŚiGW na kwotę ponad 200 tys. Środki zostaną wykorzystane m. in. na budowę ścieżki ekologicznej.

Po przemówieniu wójta głos zabrała również obecna na uroczystości wicemarszałek Senatu Maria Koc - Rok temu byliśmy na otwarciu tej pięknej hali sportowej. Wtedy ta uroczystość, ten obiekt robiły ogromne wrażenie. Wiele dużych miast w Polsce może pozazdrościć Górznu tej właśnie hali sportowej. Minęło kilkanaście miesięcy i kolejna wielka inwestycja. Przedszkole, panie wójcie, najpiękniejsze jakie w życiu widziałam. Różne miejsca odwiedzam… Najpiękniejsze funkcjonalne, kolorowe duże sale – mówiła wicemarszałek.

Poseł Grzegorz Woźniak w swoim przemówienia zaznaczył, że na spotkaniu wyborczym w jednym z sąsiednich samorządów, przy budżecie porównywalnym do budżetu gminy Górzno są duże problemy z realizacją inwestycji, a gmina Górzno jest stawiana jako wzór dla innych.  - Dużo jest młodych rodzin, którym żyje się w gminie dobrze, to o czymś świadczy. Gmina Górzno jest dobrym miejscem do zamieszkania – stwierdził parlamentarzysta.

REKLAMA:


- Powiat garwoliński jest nieco innym powiatem niż pozostałe miejsca Polski. My stawiamy na rodzinę, my stawiamy na dzieci, bo dzieci to radość, to szczęście, bo kto inwestuje w dzieci, ten inwestuje w przyszłość. Pan wójt doskonale to wie, dlatego zrobił przepiękne przedszkole, ale na terenie powiatu garwolińskiego mamy wiele takich placówek – w Parysowie, w Garwolinie, w Woli Rębkowskiej i w Sulbinach. A jeszcze powinno być ich więcej. Dziś ogromna radość za pobudowanie tego pięknego przedszkola. Życzyłbym, żeby ta radość wypłynęła też od dzieci – mówił starosta garwoliński Marek Chciałowski.

Elżbieta Sionek, przedstawicielka Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przekazała list od sekretarza stanu Jacka Sasina. Marek Renik przekazał podziękowania od wojewody mazowieckiego, a sekretarz powiatu Jerzy Piesio od wicemarszałek województwa Janiny Orzełowskiej. Życzenia i gratulacje inwestorom, wykonawcom, pracownikom przedszkola i dzieciom składali też Dorota Skrzypek - pierwszy mazowiecki kurator oświaty, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Siedlcach Adam Skup, radny wojewódzki Krzysztof Żochowski, dyrektor OR KRUS w Warszawie Joanna Bala, wójt gminy Miastków Kościelny Jerzy Jaroń, były nadleśniczy Jan Karwowski i prezes ZNP oddział w Garwolinie Halina Poszytek.

Po przemówieniach i wyróżnieniach osób zaangażowanych w powstanie przedszkola, dzieci zaprezentowały przepiękny występ, w którym nawiązały do historii Polski i podziękowały samorządowcom za budynek, który pomoże im w dalszym rozwoju.

W uroczystości udział wzięli też: Kazimierz Sionek – dyrektor biura administracji i inwestycji KRUS w Warszawie, Michał jaworski – zastępca dyrektora OR KRUS w Warszawie, ks. Jerzy Kalinka - proboszcz parafii w Górznie, ks. Andrzej Siedlanowski – proboszcz parafii w Uninie, ks. kanonik Eugeniusz Rola, przedstawiciele służb mundurowych, Janusz Krawczyk – powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Garwolinie,  projektantka przedszkola Elżbieta Mikołajczuk główny wykonawca inwestycji Ryszard Nitka, wójtowie i przedstawiciele wójtów z powiatu garwolińskiego, radni gminy Górzno na czele z przewodniczącym Krzysztofem Skwarkiem, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych z terenu powiatu garwolińskiego, pracownicy UG w Górznie, Łucja Szewczyk – prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Górznie, nauczyciele i rodzice przedszkolaków.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 140

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.