Wiadomości z Garwolina

Wybór formy opodatkowania przy założeniu działalności gospodarczej

Dodano:
garwolin - Wybór formy opodatkowania przy założeniu działalności gospodarczej

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zakłada własną działalność gospodarczą w celu dokonania optymalizacji podatkowej.

Jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie, warto zastanowić się czy przypadkiem nie opłaca  się bardziej przejść na tzw. samozatrudnienie. Są oczywiście przypadki,  w których przejście na własny rachunek nie będzie możliwe, czy to ze względów czysto prawno-podatkowych, czy to ze względu na politykę firmy w której obecnie pracujesz.

Jeżeli jednak masz możliwość dokonania takiej zmiany, trzeba dokładnie przeanalizować, jaką formę opodatkowania wybrać. Wśród gąszcza przepisów podatkowych, które zmieniają się cały czas, osobie, która na co dzień nie zajmuje się księgowością, a od podatków stara trzymać się jak najdalej, wybór może okazać się prawdziwą zmorą.  Poniżej postaramy się po krótce przedstawić i zaprezentować, co możesz wybrać w kwestii opłacania podatków działając na własny rachunek.

Pierwszą z możliwych form opłacania podatku,  jaką możesz wybrać, jest opłacanie podatku progresywnego, czyli na tzw.  zasadach ogólnych. Charakteryzuje się on tym, że wszelkie przychody w trakcie roku będą wykazywane w jednym zeznaniu rocznym PIT-36 (a jeżeli nie miałeś działalności gospodarczej, to wcześniej składałeś PIT-37). Kiedy opłaca się wybrać podatek progresywny? Generalnie wtedy, gdy dochody łącznie ze wszystkich źródeł w trakcie roku (czyli umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, działalność gospodarcza itp.) nie przekroczą pierwszego progu podatkowego czyli kwoty 85 528 zł.  W innym wypadku, warto zastanowić się nad bardziej opłacalnym rozwiązaniem, o czym poniżej. Oczywiście istnieje wiele ograniczeń w ustawach podatkowych, kiedy podatek progresywny będzie jedną możliwą opcją, nie mniej tym tematem zajmiemy się w osobnym artykule.

Drugą z możliwych form wyboru opodatkowania jest płacenie podatku liniowego. On z kolei charakteryzuje się tym, że płacić będziesz jeden podatek w stałej wysokości wynoszącej 19% od dochodu, bez względu, jaką kwotę zarobisz w trakcie roku – czy zarobisz 1 zł czy 1 000 000 zł, i tak zapłacisz ten sam procent podatku od dochodu. Jest to zdecydowanie najkorzystniejsza forma, jeżeli twoje przychody ze wszystkich źródeł, przekroczą kwotę 85 528 zł w trakcie roku.  Niestety jak to bywa w prawie podatkowym, jest dosyć dużo sytuacji, w których niestety nie będziesz mógł wybrać podatku liniowego albo będzie to po prostu mniej korzystne. O przeszkodach w wyborze podatku liniowego napiszemy w kolejnym artykule.

Kolejną możliwością jest wybranie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zasadniczą różnicą w tym wypadku od dwóch poprzednich możliwości jest to, że podatek płacony jest od przychodów, a nie od dochodu. Z jednej strony stawki ryczałtu co do zasady będą dużo niższe aniżeli w przypadku  podatku progresywnego czy liniowego (bo wynoszą dla większości przypadków 3%, 5,5% lub 8,5%), jednak z drugiej strony jeżeli przynajmniej w początkowej fazie działalności gospodarczej koszty będą wyższe niż przychody (a tak dzieje się bardzo często ze względu np. na inwestycje!), to i tak będziesz zobowiązany do zapłaty podatku.

Dlatego przed założeniem działalności gospodarczej, warto dokładnie zastanowić się jaką formę opodatkowania wybrać. Jeżeli chcesz mieć pewność co do prawidłowości wyboru, zachęcamy do wizyty na stronie Biuro Efekta, gdzie dowiesz się znacznie więcej i będziesz mógł porozmawiać ze specjalistami w dziedzinie rachunkowości.

Artykuł sponsorowany