Wiadomości z Garwolina

Rada miasta uhonorowała zasłużonych dla miasta Garwolina

Dodano:
garwolin - Rada miasta uhonorowała zasłużonych dla miasta Garwolina

Uchwałą Rady Miasta Garwolina dnia 10 października 2018 r. Magdalena Płatek, Eugenia Michalik i Piotr Jan Ekiert zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina”.

Magdalena Płatek rozpoczęła prace nauczycielki języka polskiego w garwolińskim liceum w 1971 roku, mając wówczas 24 lata. „Od razu skupiła wokół siebie uzdolnioną polonistycznie młodzież i stworzyła w szkole koło recytatorskie, które prowadziła przez wiele lat. Z wyboru młodzieży była także wieloletnim opiekunem samorządu uczniowskiego. Jej uczniowie brali udział w wielu konkursach i olimpiadach, wraz z uczniami przygotowywała oprawę artystyczną wielu uroczystości szkolnych i miejskich. Wielkim wydarzeniem w życiu miasta był spektakl zaprezentowany w Garwolińskim Ośrodku Kultury z okazji siedemdziesięciolecia szkoły w 1979 roku. Z jej inicjatywy w 1990 roku ukazał się tomik wierszy uczniów i absolwentów liceum ogólnokształcącego, a po przywróceniu szkole imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, z jej inicjatywy wprowadzono do programu wychowawczego święto szkoły zwane „Józefinkami”, które do dnia dzisiejszego jest obchodzone i znane wszystkim mieszkańcom Garwolina i okolic. Również tradycją szkoły, której Magdalena Płatek była inicjatorką, jest noszenie przez uczniów czapek „maciejówek”, które otrzymują uczniowie podczas uroczystego ślubowania przed świętem 11 listopada...”. Wnioskodawcy podkreślali we wniosku, że Pani Magdalena Płatek była bardzo zaangażowanym nauczycielem w życie społeczności szkoły i miasta.

Reprezentantem wnioskodawców jest Jerzy Duchna. Pamiątkowy medal i gratulacje odebrał mąż i córka wyróżnionej, która podziękowała za przyznane wyróżnienie i za pamięć o nauczycielce.

W uzasadnieniu wniosku o nadanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Garwolina” Eugenii Michalik , wnioskodawcy napisali, że przez ponad pól wieku związana była z pracą w szkole, która w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia. „Dzięki wielkiemu zaangażowaniu wiele pokoleń w garwolińskim liceum, uczyło się na lekcjach historii - miłości do tego, co polskie, do tego co najdroższe, umiłowania ojczyzny. Eugenia Michalik przez wiele lat była wzorem wychowawcy i nauczyciela, zawsze gotowa nieść pomoc w rozwiązywaniu problemów szkolnych i życiowych. Jako efektywnie działający nauczyciel tajnego nauczania w czasie II wojny światowej, była wzorem patriotycznej, odważnej postawy w ratowaniu oświaty, języka polskiego i kultury narodowej. Uczyła młodzież odpowiedzialności, dobrych obyczajów, kultury bycia wrażliwym na sztukę. Inspirowała młodych do ciągłego rozwoju. Zawsze zaangażowana w życie szkoły oraz lokalnej społeczności. Organizowała wyjazdy do teatru na różnego rodzaju spektakle, w szczególności do Teatru Wielkiego, wycieczki historyczne po Polsce i powiecie, ucząc historii o kraju i naszej małej ojczyźnie. Wychowując i przekazując swoją wiedzę, kształtowała całe pokolenia mieszkańców ziemi garwolińskiej. Zasłużona dla oświaty, wielokrotnie nagradzana nagrodami dyrektora szkoły, kuratora, a także odznaczeniami państwowymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, przez wiele lat pełniła funkcję zastępcy dyrektora szkoły.

Reprezentantem wnioskodawców jest Urszula Zadrożna. Pamiątkowy medal odebrał syn wyróżnionej.

REKLAMA:


Piotr Ekiert od 1962 roku był zawodnikiem Garwolińskiego Klubu Sportowego „Wilga”, natomiast w latach 1972-87 grającym trenerem w tym klubie. W latach 1987-94 był zawodnikiem „Promnika” Łaskarzew, a od 1994 ponownie zaangażowany w „Wildze”. Był trenerem drużyn młodzieżowych, seniorskich, drużyn oldboys i działaczem klubowym-członkiem komisji rewizyjnej GKS „Wilga”. Od 1968 do 1974 był ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pracując społecznie w sezonie letnim na rzece Wilga. Współorganizował obozy harcerskie na Mazurach, był także wieloletnim członkiem Zarządu Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Od 1974 do 1998 r. pracował w sanatorium neuropsychiatrycznym w Garwolinie jako instruktor wychowania fizycznego (z dziećmi niepełnosprawnymi oraz uzależnionymi od substancji psychoaktywnych). Pracował również jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole szkół nr 2 i Zespole Szkół nr 5 w Garwolinie. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję ratownika na basenie w Miętnem.

Od 1985 roku prowadził działalność społeczną w turystyce, kolarstwie i narciarstwie. Był organizatorem blisko stu obozów piłkarskich, kolarskich, narciarskich i pływacko- wypoczynkowych, a także kilkuset imprez kolarskich. Założył i był prezesem Turystycznego Klubu Kolarskiego „Starówka” Garwolin. Wielu mieszkańców miasta umiejętność jazdy na nartach zawdzięcza Piotrowi Ekiertowi, dzięki organizowanym przez niego obozom narciarskim na Słowacji oraz biegom narciarskim w słynnej „Ekiertówce” w Sławinach, nazywanej przez niektórych garwolińskimi Jakuszycami.

Wielokrotnie odznaczany medalami i odznakami sportowymi: w 1989 roku brązowym Krzyżem Zasługi od prezydenta RP za całokształt pracy. W 2008 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego” za olbrzymi wkład w rozwój i popularyzację na terenie Powiatu Garwolińskiego kultury fizycznej i sportu, po wcześniejszym zgłoszeniu jego kandydatury przez Radę Miasta Garwolina. Zmarł 7 września 2014 roku w trakcie przygotowań do kolejnej imprezy kolarskiej.

Wnioskodawców reprezentował Dariusz Zając. Pamiątkową odznakę odebrały żona i córką wyróżnionego wraz z licznie zgromadzoną rodziną.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 6

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

może być (, #IP c59ba3ff59) Odpowiedz

aby nikomu nie przyszedł pomysł honorować kryche michalcową

eki (, #IP 767eba5f55) Odpowiedz

Tudzież Klapka..

absolwentka (, #IP 59c3a921c4) Odpowiedz

Może taka potrzeba chwili? W końcu jest jubileusz szkoły. Moim zdaniem najlepsze przygotowanie na studia zdobyłam dzięki profesor Jędralowej. Na lekcjach historii i jęz. polskiego przemilczano niewygodne treści.

Faktycznie Płatkowa ma zasługi. (, #IP cce36ef25f) Odpowiedz

Faktycznie zasługi Płatkowej są powalające, szczególnie wprowadzenie maciejówek . Zapomniano natomiast o długoletniej polonistce i wychowawczyni Pani Wiesławie Wielgosz, pewnie dla tego że pracowała i wychowywała ludzi w czasach PRL-u podobnie jak Pani Eugenia Michalik.

JAN PIETRZAK W GARWOLINIE (, #IP 91b9620467) Odpowiedz

A GDZIE RELACJA Z ODWIEDZIN PANA JANA PIETRZAKA???CO BOLI WAS LEWICOWCY?

Tego niby komika ? (, #IP cce36ef25f) Odpowiedz

Tego niby komika po szkole komunistycznych kadetów ?

czerwoni znów do koryta (, #IP 91b9620467) Odpowiedz

samą post komune uhonorowano nawet Ekierta na którego ojca AK wydało wyrok za donosicielstwo niemcom. takich mielismy radnych w konczacej sie kadencji. Zaden z nich nie powinien sie załapac powtórnie bo to komuna bis

No i wykrakałe/aś...:) (, #IP 9fb7a0a76f) Odpowiedz

Nie pomogło Pani Uli ,a kto wie czy i na burmistrzową wystarczy tych mecyji...