Ciekawe tematy z Garwolina

Obrona Terytorialna współdziałała z lotnikami

Dodano:
garwolin -  Obrona Terytorialna współdziałała z lotnikami

W ostatniej dekadzie października br. wydzielone pododdziały 6 Mazowieckiej Brygady OT ćwiczyły współdziałanie z jednostkami Sił Powietrznych. Terytorialsi z południowego Mazowsza, w których stałym rejonie odpowiedzialności znajduje się infrastruktura lotniskowa, ćwiczyli tworzenie oraz wzmacnienie systemu ochrony kluczowych obiektów, np.: wysuniętych punktów dozbrajania i uzupełnienia paliwa, czy też wieży kontroli lotów.

Współdziałania lotników  z terytorialsami miało miejsce podczas tegorocznej edycji ćwiczeń Rybołów oraz Myszołów organizowanych przez 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego oraz 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego. Z racji dyslokacji jednostek tych związków taktycznych na terenie południowego Mazowsza, 6 Mazowiecka Brygada OT jest ich naturalnym partnerem do współdziałania. Były to pierwsze tego typu ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT.

Do najważniejszych zadań komponentu Wojsk Obrony Terytorialnej wydzielonego do ćwiczeń należało tworzenie oraz wzmocnienie systemu ochrony kluczowych obiektów, np.: wysuniętych punktów dozbrajania i uzupełnienia paliwa, czy wieży kontroli lotów.  Zadanie to realizowane było poprzez tworzenie posterunków obserwacyjnych, patroli pieszych i z wykorzystaniem quadów. W ramach symulowanego pilnego wzmocnienia sił  w rejonie działania grupa żołnierzy 6 MBOT została przerzucona śmigłowcem Mi-8
z rejonu Warszawy do miejsca działania.

Najważniejszym zagadnieniem z punktu widzenia pododdziałów lekkiej piechoty, realizowanym w trakcie ćwiczenia, był bojowy patrol rozpoznawczy skierowany przeciwko potencjalnej grupie dywersyjno – rozpoznawczej przeciwnika. Żołnierze
6 MBOT umożliwili przerwanie ataku przeciwnika i dzięki ich działaniom możliwe było m.in. zabezpieczenie lądowiska oraz przeprowadzenie, drogą powietrzną, sprawnej ewakuacji medycznej poszkodowanych. 

REKLAMA:


Ćwiczący komponent WOT dysponował nowoczesnym wyposażeniem takim jak: noktowizyjne i termowizyjne środki obserwacyjne, których użycie skutecznie uniemożliwiało potencjalnemu przeciwnikowi zbliżenie się do chronionych obiektów.
   
Po zerwaniu bezpośredniego kontaktu ogniowego, pododdział lekkiej piechoty wezwał grupę wsparcia. Po opanowaniu sytuacji taktycznej Terytorialsi zabezpieczyli lądowisko, oraz wezwali ewakuację medyczną drogą lotniczą. Radiooperatorzy złożyli meldunek MEDEVAC łącząc się z centrum dowodzenia, a medycy opatrywali rannego
i wypełniali kartę triażową. Wezwane śmigłowce – m.in. z 2 Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego naprowadzane były przez żołnierzy do lądowania, a po lądowaniu ratownik z załogi śmigłowca odebrał raport od starszego medyka. Ranni zostali załadowani na pokład śmigłowca  przetransportowani do punktu medycznego
na lotnisku Okęcie w Warszawie.

    Sam udział w ćwiczeniu taktycznym poprzedzało szkolenie taktyczne – w tym działania w nocy z użyciem gogli noktowizyjnych, a także szkolenie w zakresie bezpieczeństwa współpracy ze śmigłowcami oraz zasad przerzutu śmigłowcowego. Procedury stosowane w szkoleniu zostały określone przez byłych żołnierzy jednostek specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT. Szkolenia te prowadzili żołnierze zawodowi 6MBOT, ratownicy 2GPR oraz instruktorzy z Kawalerii Powietrznej, a w ich trakcie wykonano wiele lotów szkoleniowych.  Realizowano je z wykorzystaniem śmigłowców Mi-8 oraz W-3 Sokół w oparciu o bazę szkoleniową 2GPR w Mińsku Mazowieckim. Trenowano również sytuacje awaryjne.

    Podczas ćwiczenia z 4SLSz naprowadzenie i lądowanie było przeprowadzone skutecznie i bezpiecznie pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych (temperatura ok. 2 stopni Celsjusza, deszcz i wiatr w porywach do 60 km/h).

Działanie Terytorialsów zostało bardzo pozytywnie ocenione przez kierownictwo ćwiczenia, ale również przez ćwiczących W planach 6MBOT jest prowadzenie kolejnych szkoleń i ćwiczeń współpracy z lotnictwem.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 3

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.