Wiadomości z Garwolina

Kiedy potrzebujemy native speakera przy nauce angielskiego

Dodano:
garwolin -  Kiedy potrzebujemy native speakera przy nauce angielskiego

Nowoczesne technologie pozwalają uczyć się angielskiego nie tylko z korepetytorami z Twojego miasta i kraju, ale także z native speakerami z każdego zakątka planety. Istnieje wiele różnych opinii, mitów i stereotypów na temat tego, jak uczyć się angielskiego z native speakerami.


Zapotrzebowanie na osobę, dla której jest to język ojczysty


Nowoczesne technologie pozwalają na naukę angielskiego nie tylko z korepetytorami z Twojego miasta i kraju, ale także z native speakerami z każdego dowolnego zakątka planety. Korepetycje i angielski nauczyciel mogą być oferowane przez serwisy online (na przykład serwis poszukiwań korepetytora buki.org.pl), gdzie mamy możliwość odnalezienia korepetytora charakteryzującego się różnym poziomem umiejętności: od doświadczonych nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem do początkujących, którzy dopiero odkrywają dziedzinę nauczania.

Istnieje wiele różnych opinii, mitów i stereotypów na temat tego, jak uczyć się angielskiego z native speakerami. Ludzie często zadają pytania: jak skuteczne są korepetycje z takim mówcą, czy warto podjąć próbę, dla którego poziomu posługiwania się danym językiem takie zajęcia będą odpowiednie. Każdy sam musiałby odpowiedzieć na te wszystkie pytania, ale możemy trochę pomóc, omawiając zalety i wady korepetycji z native speakerem.

Minusy

  •  Zajęcia z native speakerem nie będą pasować wszystkim.
Nauka będzie skuteczna tylko wtedy, gdy nie jesteś już nowicjuszem w języku angielskim, masz niezbędną bazę gramatyczną i zestaw słów i zwrotów, wystarczający do wyrażania myśli, komunikowania się i rozumienia mowy słuchając.

Jeśli zaczniesz uczyć się od zera razem z osobą biegłą w tym języku, osiągniesz zamierzony skutek, ale będziesz musiał na to długo czekać i będzie on o wiele trudniejszy do osiągnięcia. Przez pierwszy (i być może długi) czas nie będziesz rozumiał tego, co wytłumaczy Ci Twój korepetytor, ale będziesz go słuchać, jak radio w nieznanym języku.

  • Nie każdy native speaker jest dobrym nauczycielem.
Opanować język, płynnie się nim posługiwać i nauczać go, to dwie zupełnie różne sprawy. Wiele osób z krajów anglojęzycznych oferuje swoje usługi jako nauczyciele, ale jakość takiego nauczania jest nieco niska. Mówiąc w swoim języku ojczystym prawie od urodzenia i nie mając pojęcia o jego strukturze, pryncypach i zasadach, zwykły jego nosiciel nie może wytłumaczyć "Dlaczego?". On odpowie: "Ponieważ tak jest poprawnie".

  •  Native speakerzy mogą być trudni do zrozumienia, ponieważ mówią z akcentem.
Czasem bywają skargi na niezrozumiały akcent takich korepetytorów. Również dlatego, że używają oni dużo slangu. Fakt ten jest bezpośrednio związany z poprzednim argumentem i czasami świadczy o braku profesjonalizmu.

  • Zajęcia z native speakerem są droższe niż zajęcia z lektorem, mówiącym po polsku.
Z reguły tak jest i wynika to z tego, że większość obcojęzycznych edukatorów mieszka za granicą, gdzie koszty utrzymania się są wyższe.

Zalety

  •  Zajęcia z native speakerem pomogą pokonać barierę językową.
Specyfika uczenia się z native speakerem polega na tym, że korepetycje, jeśli chodzi właśnie o angielski, są skupione na praktyce mówienia.
Tak nazywana "bariera językowa" to zespół czynników językowych i psychologicznych. Osoba mówiąca w języku ojczystym pomoże ci przezwyciężyć te aspekty: poszerzysz i pogłębisz swoją znajomość języka i jednocześnie pozbędziesz się blokady i strachu przed komunikowaniem się.
Jeśli wcześniej próbowałeś uniknąć rozmów z obcokrajowcami, tym razem będziesz musiał przełamać barierę. Zobaczysz, że jesteś rozumiany, pomimo błędów, które popełniasz. Poczujesz się baardziej komfortowoj.

  • Szybciej zaczniesz myśleć po angielsku.
Nie możesz mieć pokusy używania swojego języka ojczystego z native speakerem, ponieważ on po prostu Cię nie zrozumie. Dlatego też, gdy uczymy się z native speakerem, powstaje nawyk wyrażania własnych myśli tylko w języku angielskim.
Aby przekazać jakąś ideę, powinieneś pomyśleć i znaleźć środki do jej wyrażania po angielsku: powtórzyć, wybrać synonimy, wyjaśnić, użyć mimiki twarzy, gesty. Kiedy uczeń wie, że jedynym sposobem na przekazywanie informacji jest użycie angielskiego, zaczyna on myśleć w inny sposób niż poprzednio.

  • Podczas korepetycji z native speakerem znacznie poprawia się wymowa.
Taki sposób nauki jest idealny dla osób, które chcą opanować określony akcent. Na przykład, aby udać się do któregoś z krajów anglojęzycznych. Angażując się w korepetycje i angielski z native speakerem, uczeń przyjmuje jego sposób mówienia, wymawiania dźwięków, umieszczania akcentów, używania intonacji.

  • Zajęcia jako środowisko kulturowe.
Nauczyciel pochodzenia anglojęzycznego jest nie tylko „oryginalnym” nosicielem języka, ale także nosicielem kultury swojego kraju. Dlatego on, jak nikt, będzie mógł poświęcić się subtelnościom kultury swojej ojczyzny i opowie o osobliwościach życia codziennego, tradycjach, o których nie dowiesz się z programów telewizyjnych czy podręczników.

Decyzja

Oczywiście, ile istnieje osób, tyle istnieje opinii.
Kiedy dowiedziałeś się o zaletach i wadach korepetycji z native speakerem, mamy nadzieję, że sformułowałeś minimalną wizję, czy takie szkolenie jest dla ciebie odpowiednie.
W każdym razie spróbować warto. Ponieważć jest to jedyny sposób, aby osobiście ocenić i wywnioskować, jak efektywne są zajęcia z angielskimi native speakerami właśnie dla Ciebie.

Artykuł sponsorowany