Wiadomości z Garwolina

Zadbajmy o bezpieczne zakupy w sieci

Dodano:
garwolin - Zadbajmy o bezpieczne zakupy w sieci

Niestety co roku w okresie przedświątecznym wzrasta liczba osób, które padły ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Polacy coraz częściej korzystają z internetu. To nie tylko forma spędzania wolnego czasu, czy możliwość wymiany informacji, ale również coraz częściej sposób na robienie zakupów czy regulowanie rachunków. Złodzieje wykorzystują każdą okazję, żeby nas okraść.

Zakupy w sieci to często niższe ceny, szeroki wybór, ale przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Z filiżanką dobrej herbaty w dłoni kupimy prezenty świąteczne dla całej rodziny. Musimy jednak pamiętać o tym, że podobnie jak w świecie realnym tak i w sieci możemy paść ofiarą przestępstwa.

Coraz częściej do komend Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które informują o oszustwach podczas robienia zakupów przez internet.

Dlatego policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz apelują do wszystkich użytkowników Internetu o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych internautów!

Poniżej kilka zasad, jak bezpiecznie kupować w sieci:
• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. Zwracajmy też uwagę, czy sprzedający podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy do niego zadzwonić.
• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Pamiętajmy też, że zazwyczaj można zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.
• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, często telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i "dokumentacji".

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Zakupy to nie jedyna forma przestępstw internetowych. Sprawcy kradną nasze dane przechowywane na komputerach. Podszywają się też pod banki czy inne instytucje chcąc wykraść poufne informacje np. numery kont czy kody PIN.

Korzystając z dobrodziejstw internetu bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać.

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.