Wiadomości z Garwolina

200 lat dla Pani Małgorzaty Rżysko!

Dodano:
garwolin - 200 lat dla Pani Małgorzaty Rżysko!

W dniu 8 grudnia 2018 roku mieszkanka Woli Starogrodzkiej w gminie ParysówMałgorzata Rżysko obchodziła swoje setne urodziny. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w niedzielę 9 grudnia i rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym w Parysowie w intencji Szanownej Jubilatki, gromadząc liczną rodzinę, przedstawicieli samorządu gminnego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz mieszkańców. Jubileusz setnych urodzin miał bardzo podniosły charakter.

W imieniu parafii ks. proboszcz Włodzimierz Tendorf wraz z księdzem profesorem Franciszkiem Juchimiukiem i księżmi wikariuszami Grzegorzem Bochińskim i Piotrem Łyczewskim złożyli jubilatce życzenia urodzinowe.

Bożena Kwiatkowska, wójt gminy Parysów przedstawiła życiorys Małgorzaty Rżysko i złożyła jubilatce życzenia - Jubileusz jest także szczególnym powodem dumy rodziny, mieszkańców i władz samorządowych gminy Parysów. To również dla mnie wyjątkowa możliwość, aby złożyć pani serdeczne gratulacje oraz życzyć przede wszystkim zdrowia, pogody ducha i wszelkiej życiowej pomyślności. Niech każda chwila będzie dla pani źródłem szczęścia i niech upływa w spokoju i zdrowiu a opieka naszej parysowskiej matki prowadzi panią przez dalsze lata życia.

Następnie przedstawiciele władz samorządowych gminy Parysów wójt gminy Bożena Kwiatkowska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszka Ponceleusz wręczyli dostojnej jubilatce kosz, a w nim 100 herbacianych róż, obraz Matki Bożej Parysowskiej, ciepły koc, skan aktu urodzenia.

W dalszej części uroczystości p.o. kierownika Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Garwolinie Piotr Wysocki złożył życzenia i przekazał pamiątkowy bukiet kwiatów.

REKLAMA:


Rodzina przygotowała jubilatce bardzo piękną uroczystość. Nie zabrakło lampki szampana i odśpiewania dwustu lat życia.

Ż Y C I O R Y S
Małgorzata Rżysko z domu Zawadzka urodziła się 8 grudnia 1918 roku w Starowoli. Jej rodzice Jan Zawadzki i Marianna z domu Wągrodna byli rolnikami. Pani Małgorzata miała czworo rodzeństwa: Eugeniusza, Stefana, Helenę i Marię. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej 4- klasowej.

Wyszła za mąż w 1941 roku za Józefa Gąskę zawierając ślub w kościele w Parysowie. Państwu Gąskom urodziło się 2 dzieci: Stanisław i Zosia. Jednak los nie oszczędził pani Małgorzacie bolesnych przeżyć, po zaledwie trzech latach małżeństwa zmarł jej mąż
i maleńkie dzieci.

Pani Małgorzata ponownie wyszła za mąż w 1945 roku za Stanisława Rżysko. Państwo Rżysko ciężko pracowali na 8 hektarowym gospodarstwie rolnym. Doczekali się siedmiorga dzieci. Córek: Stanisławę, Irenę, Jadwigę, Marię, Teresę i Hannę, (która zmarła jako dziecko) i syna Grzegorza – który zmarł w 2014 roku.

Pani Małgorzata jako młodsza kobieta bardzo lubiła robótki na drutach, tkała na krosnach, przędła len i nadal pomimo ukończonych 100 lat jest bardzo samodzielna. Na co dzień prowadzi swój dom. Jubilatka twierdzi, iż starych drzew się nie przesadza i to jej wybór, iż mieszka sama. Rodzina pomaga jej tylko w trudniejszych czynnościach.

To właśnie ta pasja i miłość najbliższych pozwoliła jej doczekać w zdrowiu 100 lat życia. Pani Małgorzata doczekała się 15 wnucząt, 29 prawnucząt, 2 praprawnucząt.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 20

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.