Ciekawe tematy z Garwolina

Pamiętaj o odśnieżaniu. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara

Dodano:
garwolin - Pamiętaj o odśnieżaniu. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara

Policjanci przypominają o konieczności odśnieżania dachów i chodników oraz usuwania tworzących się sopli lodowych. Obowiązki te spoczywają na właścicielach i administratorach budynków. Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Spadające z dachów sople lub ciężkie zwały śniegu mogą stanowić zagrożenie dla przechodniów.

W ostatnich dniach nasiliły się opady białego puchu. Na wielu dachach zalega warstwa śniegu. Policjanci przypominają o konieczności usunięcia zalegającego na dachach śniegu. Obowiązek ten ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach budynków. Poza odśnieżeniem dachu należy również usunąć śnieg i lód z rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może to stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego budynku. Śnieg w dużej ilości staje się bardzo ciężki, szczególnie gdy zaczyna się rozpuszczać. Aby zapobiec tragedii musimy pamiętać o jego regularnym usuwaniu.

Nie mniejszym zagrożeniem jest także pozostawienie zaśnieżonych chodników, szczególnie w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizg na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek.

REKLAMA:


- Niedopełnienie obowiązku odśnieżania dachów i chodników i zapewnienia tym samym bezpieczeństwa wielu osobom zgodnie z art. 91a Prawa budowlanego jest zagrożone karami. Policjanci z garwolińskiej komendy prowadzą kontrole przestrzegania tego obowiązku. Szczególny apel związany z odśnieżaniem kierujemy do zarządców sklepów wielkopowierzchniowych. Zwłaszcza jeśli chodzi o pozbycie się nadmiaru białego puchu z dachu. Taki zgromadzony ciężki śnieg może zagrażać stabilności konstrukcji budowli a w konsekwencji znajdującym się w środku ludziom – mówi asp. szt. Marek Kapusta z KPP w Garwolinie.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Yh (, #IP 4c830748bf) Odpowiedz

I takim o to myśleniem powinniście stracić prawa miejskie bo co ruszyć się nie chce odśnieżac. Ale jak Wasze dzieci będą sobie łamać nogi na nie odśnieżonym chodniku to wtedy wszyscy święci Ola Boga rety tragedia. Do sądu całą Polskę zaciągną. Leniuchy jesteście u tyle. Sami wokół własnej posesji powinniście sprzątać.

(, #IP 5e7491ada0) Odpowiedz

Odśnieżam chodnik. Przejeżdża pług. Zgarnia z ulicy śnieg i zastępuje chodnik. Ja nie mam prawa przepchnąć tego śniegu na ulicę. Co mam z nim zrobić? Zjeść, czy wywozić gdzieś? Prawo jest głupie

Romanówka (, #IP 7c72e6ae6c) Odpowiedz

Tu właściwie nikt niczym nie sypie….jest biało i slisko!!!!!! wstyd

Mandat (, #IP c871693344) Odpowiedz

Proszę wystawić mandat zarządcom dk17, Nadwiślanki i al. Legionów w Pilawie. Porażka!!!! Żeby drogi były nieodśnieżone z zalegającym śniegiem i błotem?

Mandat (, #IP e6e59ebaa1) Odpowiedz

Na taką nagrodę w formie mandatu zasłużył sobie również powiat i gminy.

To niesprawiedliwe (, #IP ed21db5f0a) Odpowiedz

żeby właściciel nieruchomości odpowiadał za to że jakaś łamaga sobie przed jego domem nogę czy rękę złamie. Każdy powinien odpowiadać sam za siebie i uważać.

PRAWO (, #IP 7615edf9e1) Odpowiedz

Ośnieżanie chodnika to obowiązek, który wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeżeli zatem chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia domu, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości. Jeżeli między chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina. Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien zostać usunięty przez zarządcę drogi.

(, #IP 88c3509ca6) Odpowiedz

Ja właśnie chciałbym zauważyć że pani burmistrz Garwolina to wyłącznie samochodem się porusza? Bo jakoś nie widać żeby przejścia dla pieszych były odśnieżone... niech się pani przejdzie np. z poczty do jedynki.

brak słów... (, #IP 7c72e6ae6c) Odpowiedz

odśnieżanie to jedno...a sypanie dróg piaskiem i sola to drugie!!!Wstyd dla spółdzielni, zarządów i prywatnych właścicieli że drogi są białe i śliskie!!!!każdy kto się przewróci i złamie nogę-powinien pociągnąć właściciela terenu do odpowiedzialności!!!!

teren przed moją działką, nie nalezy do mnie (, #IP 5abeb0e4a3) Odpowiedz

bedok anty pis (, #IP 2d46f77f3d) Odpowiedz

mogą mnie co najwyżej w d ... pocałować psem poszczuję i finsh. mój dom i moge w nim robić co mi się podoba , płacę podatki a utrzymanie ulic i chodników nalezy do miasta o ile sa to drogi miejskie lub do gminy lub powiatu a przy okazji w art 91 a prawa budowlanego nie ma nic na temat odsinierzania ulic i chodników mój dom ma 2 piętra i nie zamierzam wchodzic na dach zeby odśnierzać , ŻART jakis czy co więc policji radzę omijać mój dom szerokim łukiem

jak wyżej (, #IP c4a7892f42) Odpowiedz

Zgadzam się w 100%. Za chodnik odpowiada gmina nie ja, ja to nawet nie mam czasu odśnieżyć bo pracuje od rana do wieczora.

Przypominam ... (, #IP 9aec7e5ae6) Odpowiedz

Zanim wyślesz swój komentarz zapoznaj się ze słownikiem języka polskiego a także prawem i kulturą wypowiedzi .

:/ (, #IP 3807fa6bc9) Odpowiedz

Głupiś.