Rozrywka | Kultura Garwolin

Kazimierz Dony stolicą polskiego piękna

Dodano:
garwolin - Kazimierz Dony stolicą polskiego piękna

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej uroczych miast Polski. Jego wielowiekowa historia, wyjątkowy klimat, zachwycająca architektura i urzekająca przyroda sprawiają, że coraz częściej Kazimierz nad Wisłą nazywany jest… stolicą polskiego piękna. Faktycznie, jest piękny! I to uroda absolutnie nie powierzchowna, ale ponadczasowa i nie podlegająca sezonowym trendom. Udało Wam się już odkryć jego piękno?


Pięknie, bo z historią w tle

O wyjątkowości danego miejsca oraz jego pięknie w znacznej mierze decyduje… historia. To, co w mieście działo się przed wiekami ma bowiem ogromny wpływ na jego obecną atmosferę i architekturę. Kazimierz to miasto, w którym znajdziemy sporo zabytków, a część z nich uznawana jest za unikatowe w skali całej Europy. Najstarszym, niezwykle majestatycznym, bo najwyżej położonym zabytkiem Kazimierza jest Baszta. Wzniesiono ją w XIII wieku, w celu strzeżenia bezpieczeństwa przepraw przez Wisłę (rzeka była w owym czasie częścią jednego z głównym szlaków handlowych państwa). Basztę widać z każdego niemal punktu miasta i można śmiało powiedzieć, że Kazimierz pod ową Basztą leży. W samym mieście znajdują się zresztą: Willa Pod Basztą i Restaurację Pod Basztą, w których znajdziemy komfortowy nocleg i zjemy pyszne, domowe obiady (i nie tylko!). To świetne miejsce na urządzenie spotkania firmowego, dowolnego szkolenia lub konferencji (do 30 uczestników).

Inne zabytki to m.in. pochodząca z XIV wieku kazimierska parafia, która uważna jest za jeden z najciekawszych architektonicznie zabytków Europy. Z przełomu XVI i XVII wieku pochodzą z kolei Kazimierskie Spichlerze – wszystkie usytuowane w pobliżu Wisły i związane ze szczytowym okresem rozwoju miasta oraz handlem zbożem. Spichlerze można podziwiać spacerując jedną z turystycznych tras Kazimierza (Trasa Kazimierskich Spichlerzy). Niesamowite wrażenie na turystach robi również Zespół Zamkowy, którego historia sięga XIV wieku, a do najbardziej znanych w Europie zabytków należą Kamienice Przybyłowskie z XVII wieku i miejska studnia usytuowana w centralnym punkcie Rynku.


Piękno (i bliskość!) przyrody

Piękno przyrody to wartość uniwersalna i bezdyskusyjna, a natura i jej bliskość ma dobroczynny wpływ na człowieka. Turyści przyjeżdżający do Kazimierza Dolnego mogą również odwiedzić krainę wąwozów lessowych. To absolutnie niezwykłe doświadczenie, gdy w ciągu zaledwie kilku minut spaceru, z miejskiego zgiełku trafia się wprost do malowniczego wąwozu Plebanka. Zresztą większość pozostałych wąwozów zlokalizowana jest wokół całego miasta, w różnych odległościach od jego centrum i można je zwiedzać wybierając jedną z tras turystycznych (pieszych i rowerowych). Do najpiękniejszych wąwozów zalicza się Dół Korzeniowy i to on cieszy się największym zainteresowaniem turystów. Za niezwykły klimat i atmosferę Wąwozu Korzeniowego odpowiadają wystające z ziemi i wijące się po skałach korzenie wiekowych drzew, które wyglądają bardzo malowniczo.

Piękno kazimierskiej (i nie tylko!) przyrody można podziwiać z dwóch punktów widokowych zlokalizowanych na Górach Trzech Krzyży.


Piękno niewidoczne dla oczu

O pięknie Kazimierza Dolnego decyduje również jego wyjątkowa, artystyczna atmosfera. To miasto, na przełomie XIX i XX wieku, wybrali na swoją mekkę intelektualiści i przedstawiciele ówczesnych elit. W okresie dwudziestolecia międzywojennego Kazimierz nad Wisłą stał się ulubionym miejsce rekreacji artystów – aktorów, pisarzy i muzyków, a także malarzy, którzy jego piękno utrwalali na licznych plenerach (pierwszy z nich zorganizował w 1909 roku Władysław Ślewiński). Również współcześnie nie brakuje tutaj artystów, którzy z przyjemnością w Kazimierzu odpoczywają i tworzą. Piękne przeżycia i mnóstwo emocji? Doświadczymy ich podczas licznych imprez i festiwali, odbywających się w Kazimierzu Dolnym cyklicznie i przyciągających co roku nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Od 1995 roku w polskiej stolicy piękna odbywa się Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”, uznawany za jedną z ważniejszych imprez w tej kategorii, w Polsce. Rosnącą popularnością cieszy się Festiwal Kazimiernikejszyn, podczas którego najważniejsza jest żywiołowa muzyka i czysta zabawa. W Kazimierzu nad Wisłą odbywają się również cyklicznie: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych oraz Targi Sztuki Ludowej – oba wydarzenia w piękny sposób promują regionalną tradycję i kulturę.


Jeżeli zdecydujemy się zweryfikować zawartą w tekście tezę o pięknie Kazimierza i na własne oczy przekonać się, jak wielkie wrażenie robią na nas kazimierskie zabytki i otaczające miasto wąwozy – koniecznie zaplanujmy minimum 2-3 dniową wizytę tutaj. Miasto jest doskonale przygotowane na przyjmowanie turystów, bez względu na porę roku (jest równie piękne latem i zimą) i może im zaoferować nie tylko wygodne miejsca noclegowe w komfortowych pensjonatach i willach, ale również smaczne jedzenie w lokalnych restauracjach i pyszną kawę oraz desery serwowane w klimatycznych kawiarenkach. W poznaniu wszystkich atrakcji Kazimierza Dolnego pomogą nam profesjonalni przewodnicy.

Artykuł sponsorowany