Wiadomości z Garwolina

Zbliżają się ferie. Policjanci przypominają o zgłaszaniu autokarów do kontroli

Dodano:
garwolin - Zbliżają się ferie. Policjanci przypominają o zgłaszaniu autokarów do kontroli

Już za niespełna 3 tygodnie rozpoczną się ferie zimowe dla dzieci oraz młodzieży z województwa mazowieckiego. Policjanci prognozują, że w tym czasie częściej niż zwykle będą zgłaszane autokary do kontroli. Działania sprawdzające zbiorowy środek transportu będą też prowadzone podczas codziennych policyjnych służb. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom organizatorów ferii zimowych i wycieczek organizowanych podczas zbliżającego się wypoczynku, policjanci przypominają o zasadach, jakie zostały określone, aby w sposób sprawny i terminowy można było przeprowadzić wcześniej zaplanowaną kontrolę autobusu. Zapraszamy do zapoznania się z treścią tego materiału oraz przedstawionymi w nim – ważnymi informacjami.

Policjanci z garwolińskiej drogówki, analizując dotychczasowe doświadczenia związane z kontrolami autokarów przed planowanymi wyjazdami, wprowadzili jednolite zasady, które obowiązują na terenie całego powiatu garwolińskiego. Dzięki unormowaniu zasad prowadzenia kontroli, wprowadzono porządek związany z wnioskowaniem o kontrole, a później ich przeprowadzaniem.

Dzięki wprowadzeniu jednolitych zasad kontrolowania autokarów, uniknięto tzw. zgłoszeń w ostatniej chwili, związanych z potrzebą przeprowadzenia kontroli. Niektórzy organizatorzy nie zaplanowali tego wcześniej, a teraz mają już taką możliwość, o czym przypominamy w tym materiale.

Oto zasady kontrolowania autokarów ustalone przez garwolińską drogówkę:
- kontrole autobusów odbywają w jednym, wyznaczonym punkcie na parkingu w Garwolinie przy ulicy Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (vis a vis bocznej bramy kościoła)
- zgłaszając kontrolę autobusu, należy zachować termin co najmniej 7 dni przed planowanym terminem wyjazdu (należy podać proponowaną datę i godzinę kontroli, realizowanej wyłącznie w punkcie kontroli w Garwolinie).

- Dzięki tym zasadom prowadzenia kontroli autokarów, poprawiono ich komfort, czas realizacji, a przede wszystkim uporządkowano kwestię zgłaszania, aby tzw. pilnych sprawdzeń dokonywać wyłącznie w sytuacji podejrzenia, że kierowca autobusu może być po alkoholu lub nagle zauważony zły stan techniczny autobusu, może być czynnikiem niebezpiecznym dla zdrowia i życia pasażerów
– wyjaśnia asp. szt. Marek Kapusta z KPP w Garwolinie.

W sprawie zgłoszenia kontroli, policjanci proszą o kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, pod nr tel. 25 684 02 13, w celu ustalenia szczegółów kontroli, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Punkt kontrolny autokarów znajduje się przy ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (vis a vis bocznej bramy kościoła) w Garwolinie.

Policjanci zachęcają także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

REKLAMA:


Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:
• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,
• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,
• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje wątpliwości zgłosić policjantom.

Ważne jest, aby w trakcie podpisywania umowy z przewoźnikiem, ustalić wcześniejszą kontrolę autokaru i zawrzeć taką informację w umowie.

- Jednocześnie przypominamy opiekunom o obowiązku opieki nad dziećmi i młodzieżą w czasie wysiadania/wsiadania oraz przebywania na drodze poza pojazdem. W przypadku pilnych zgłoszeń, związanych z podjęciem natychmiastowej interwencji, w związku z podejrzeniem kierowania autobusem po alkoholu lub innych okoliczności, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo podróżnych, prosimy o kontakt z oficerem dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie tel. 25 684 02 00 – całodobowo lub 112 
– mówi asp. szt. Marek Kapusta, oficer prasowy KPP w Garwolinie.

źródło: KPP Garwolin


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.