Wiadomości z Garwolina

1 mln 300 tys. zł na zabytki w powiecie garwolińskim

Dodano:
garwolin - 1 mln 300 tys. zł na zabytki w powiecie garwolińskim

Przebudowa rynku w Parysowie, przebudowa zabytkowego dworku przy Al. Wojska Polskiego w Żelechowie– to tylko wybrane inwestycje, które wykonają mazowieckie gminy, dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. To w sumie ponad 3,6 mln zł. Do powiatu garwolińskiego trafi prawie 1,3 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz beneficjenci.


W ramach konkursu „Ochrona zabytków” gminy mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 63,63 proc. kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie do 500 tys. zł. Środki pochodzą z PROW 2014-2020.

– Są to środki, dzięki którym uda się tchnąć nowe życie w mazowieckie zabytki. Zależało nam, aby wesprzeć te obiekty, które potrzebują natychmiastowego remontu lub renowacji –
podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wsparcie można było również uzyskać na budowę, przebudowę lub wyposażenie obiektów budowlanych pełniących funkcje kulturalne, w tym świetlic i domów kultury oraz kształtowanie przestrzeni publicznej.

– Niestety stan techniczny wielu zabytków jest zły. A często są to budynki czy przestrzenie, które na co dzień służą lub mogłyby służyć mieszkańcom np. jako domy kultury czy miejsca spotkań. Chcielibyśmy, aby ich potencjał nie został zaprzepaszczony, a mieszkańcy i turyści mogli z nich w pełni korzystać. Dlatego tak ważne jest, aby zostały one odpowiednio zabezpieczone – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Lista dofinansowanych projektów w powiecie garwolińskim.

źródło: mazovia.pl


L.p.

Beneficjent

Tytuł projektu

Dofinansowanie (zł)

1

Gmina Borowie

Remont bramy - dzwonnice, dawnej kostnicy i obiektów drewnianych w budynku byłego kościoła w Borowiu

290 605,00

5

Gmina Parysów

Przebudowa Rynku w Parysowie

500 000,00

8

Gmina Żelechów

Przebudowa zabytkowego dworku przy Al. Wojska Polskiego w Żelechowie na Izbę Pamięci Ziemi Żelechowskiej

500 000,00

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Koleś (, #IP 0aed865e74) Odpowiedz

To co Bogusz podpisuje to jeszcze spadek po Miśkurkowej, dostał i na tym się skończy. Sam nic nie pozyska. Jeszcze nie rozliczył poprzednie ekipy jak obiecał przed wyborami. Wszędzie potrafili to zrobić ale nie u nas. Przez 5 lat nie będzie działo się nic w Żelechowie , nic zupełnie nic. Przekonacie się.

Parysowiak (, #IP 1fefa53ade) Odpowiedz

Super, że w końcu udało się pozyskać środki na dokończenie renowacji rynku w Parysowie. Gratulacje i dalszych sukcesów.

dworek (, #IP e504e590bc) Odpowiedz

W Żelechowie jeszcze jakiś dworek jest oprócz pałacu? Nie kojarzę.

dworek (, #IP a5da50afb9) Odpowiedz

Pałac to pałac, dworek to dworek. Znajduje się przy drodze do kościółka, obok dawnej targowicy.

W którym miejscu w nie kojarze (, #IP 34722c88a5) Odpowiedz