Wiadomości z Garwolina

W Garwolinie zainstalowano sensory mierzące jakość powietrza. Spalasz odpady? Spodziewaj się kontroli

Dodano:
garwolin - W Garwolinie zainstalowano sensory mierzące jakość  powietrza. Spalasz odpady? Spodziewaj się kontroli

Na terenie Garwolina zainstalowano sensory mierzące jakość powietrza. Znajdują się one na budynkach przedszkoli: przy ul. Lubelskiej (PP nr 2), al. Legionów (PP nr 2), Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (PP nr 8), na siedzibie Szkole Podstawowej nr 1 oraz przy budynku OSP Leszczyny przy ul. Gen Andersa. Pod adresem: www.airly.eu/map/pl/ każdy może sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza (stężenie pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5 oraz PM 10) w danym momencie oraz w ostatnich godzinach czy

 dniach.




Sezon grzewczy w pełni, w związku z tym nasila się problem smogu – cichego zabójcy, wiszącego w powietrzu, którym oddychamy. I choć nie mieszkamy w dużej aglomeracji, gdzie takie zjawisko jest nasilone, nie możemy stwierdzić, że smogu nie ma w Garwolinie. Zamglone ulice, gryzący dym, problemy z oddychaniem – skąd my to znamy! Jakość powietrza w Garwolinie i w wielu innych miejscowościach na Mazowszu, szczególnie jesienią i zimą pozostawia wiele do życzenia.

Coraz więcej ofiar smogu

428 tysięcy Europejczyków rocznie umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza – to wniosek z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). W Polsce smog zbiera corocznie również duże żniwo: 45 tysięcy osób umiera – to tak, jakby w jednym roku zniknęła ludność z terenu gmin: Garwolina (miasta i gminy), Górzna i Pilawy. Przerażające statystyki nie pozostawiają złudzeń: musimy działać w trosce o siebie, nasze dzieci i najbliższe otoczenie. Smog jest groźny dla każdego z nas: dzieci, kobiet w ciąży, dorosłych i seniorów. Powoduje alergię, astmę, niewydolność oddechową, przewlekłe choroby płuc i zapalenie oskrzeli, nowotwory, choroby układu krążenia i duszności.

Skąd się bierze dym i smród?

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Dym to niespalona smoła i gazy, które są w każdym węglu i drewnie, kopcenie zaś wynika ze złej techniki palenia.

Zacznij od siebie
Od nas zależy czym oddychamy więc apelujemy o zwrócenie uwagi na to, czym ogrzewamy nasze mieszkania. Przypominamy: piec to nie śmietnik. Spalając odpady trujemy siebie i innych a także niszczymy piec i komin oraz zwiększamy ryzyko wystąpienia pożaru. Przypominamy, że wszystko, co wypuszczamy kominem filtrują później nasze płuca.

REKLAMA:


Dlatego nie wolno palić:

plastiku, folii, kartonów po mleku i sokach, mebli, butelek PET, używanych pieluch, starych butów i ubrań, paneli podłogowych, drewna malowanego, wykładzin, opon, płyt OSB, płyt wiórowych, podkładów kolejowych, martwych zwierząt i odpadów atomowych.

Spalasz odpady – spodziewaj się kontroli!
Na podstawie Zarządzenia nr 130/2018 z dnia 17 grudnia 2018 r., burmistrz miasta Garwolina wprowadziła procedurę przeprowadzania kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych na terenie miasta Garwolina oraz powołała zespół ds. kontroli przestrzegania zakazu spalania odpadów. Kontrole będą realizowane w trosce o zdrowie mieszkańców miasta oraz czyste powietrze atmosferyczne, którym wszyscy oddychamy.

Miasto Garwolin monitoruje stan powietrza w mieście
Na terenie Garwolina zainstalowano sensory mierzące jakość powietrza. Znajdują się one na budynkach przedszkoli: przy ul. Lubelskiej (PP nr 2), al. Legionów (PP nr 2), Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (PP nr 8), na siedzibie Szkole Podstawowej nr 1 oraz przy budynku OSP Leszczyny przy ul. Gen Andersa. Pod adresem: www.airly.eu/map/pl/ każdy może sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza (stężenie pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5 oraz PM 10) w danym momencie oraz w ostatnich godzinach czy dniach.

Bądźmy świadomi

Nic się nie zmieni, jeśli nie zmieni się nasze spojrzenie na najbliższą okolicę i nasza świadomość. Na każdym kroku apelujemy o zwiększenie świadomości ekologicznej. Pamiętajmy o słowach Wodza Indiańskiego Seattle, który w 1854 roku powiedział:
„Ziemia nie należy do nas, my należymy do ziemi. Nie utkaliśmy siatki pajęczej życia, jesteśmy jedynie jedną z jej nici. Cokolwiek czynimy siatce pajęczej, czynimy sobie”.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Przerzucić się na gaz i pompy ciepła (, #IP 805ac2fa10) Odpowiedz

Bardzo dobra inicjatywa, ale trzeba zrobić jeszcze dwa.kroki na przód. Wprowadzić w miescie najaz palenia gazem lub z pompy ciepła. Muszą być dotacje do termomodernizacji budynków oraz jakieś ulgi dla gospodarst, które tylko palą gazem.

(, #IP 41287bba96) Odpowiedz

No i co z tego mieszkam w Miętnem w blokach nauczycielskich moje okna akurat wychodzą na ul Główną na przeciwko domy jednorodzinne w pewnym domu ja zaczną palić to dym czarny jak smoła śmierdzący duszący i gryzący. A kopci z tego komina.

wyborca PIS (, #IP afc02d18bf) Odpowiedz

globalne ocieplenie i smog to wymysł chorego lewactwa. nic takiego nie istnieje i nie ma się czym przejmować.

gdzie zgłaszać???????????? (, #IP c7796dec0d) Odpowiedz

Czy ktoś może odpowiedzieć, gdzie można zgłaszać domy gdzie palą odpadami?

kontrola (, #IP 3de6fdb153) Odpowiedz

gdzie można zgłaszać domy gdzie palą wszystkimi odpadami?

(, #IP 9d7aae24aa) Odpowiedz

Własnie, gdzie dzwonić i to wieczorem bo nie raz nawet uchylić okna bię nie da

(, #IP 41287bba96) Odpowiedz

U mnie jak zaczna palić to nawet nie mogę wyjść z domu bo dym gryzie jak diabli i śmierdzi czarny jak smoła.

kabluj (, #IP 9415320a43) Odpowiedz

to w końcu u ciebie poleci czarny dym jak sąsiad się wk....

(, #IP 72e3922d1a) Odpowiedz

Na psy.

Zaczyna się... (, #IP a478ce489b) Odpowiedz

a co policja ma do tego ? Po dachach nie będą latać.

(, #IP 08db38eb54) Odpowiedz

Sąsiada zakapować chcesz? Oj nieładnie!

Nie ściemniaj (, #IP a478ce489b) Odpowiedz

Truciciela, nie sąsiada.

Cóż za pouczający artykuł (, #IP 01a0b509a0) Odpowiedz

Odpadów atomowych palić nie wolno tylko kto w naszym powiecie ma odpady atomowe i jeszcze nimi pali. Propaganda jak o stonce ziemniaczanej za komuny.Palacze przez dziesiątki lat wciągają codziennie a nie tylko w sezonie grzewczym dużo bardziej stężony dym i jakoś żyją a tu nagle wszyscy mamy się bać i panikować bo dym z kominów leci.

tołdi (, #IP 3cf887aa1d) Odpowiedz

A jak smogu nie było to ludzie nie umierali? Skąd te dane.

(, #IP afc02d18bf) Odpowiedz

nie, żyli wiecznie. Nie uczyłeś się na religii?

SUPER (, #IP d65d81bb61) Odpowiedz

Może w końcu niektórzy mieszkańcy opanują się z palenia czym popadanie. Przecież oni też oddychają tym powietrzem, nie tylko okoliczni sąsiedzi.

Garwolak (, #IP 81a6c4e4f6) Odpowiedz

Brawo Pani Burmistrz. Musimy mieć czyste powietrze w mieście. Tylko kontrole i kary wyeliminują postępowanie osób, które uważają, że spalać śmieci można, a smogu nie ma. Szanowni mieszkańcy więcej wydacie na leki i proces leczenia poważnych chorób niż zaoszczędzicie na kupnie dobrego pieca, termomodernizacji domu czy zakupu dobrego węgla lub gazu. Proszę włączcie myślenie, nie zatruwajcie niewinnych dzieci w mieście. Zdrowie jest najważniejsze.

GARWOLAK (, #IP c5b77f1e97) Odpowiedz

POPIERAM !!!

Brak zachęty (, #IP 6fc58c649f) Odpowiedz

Szanowni włodarze zachećcie ludzi do przestawienia gospodarstw domowych na gaz np zniesieniem opłaty za śmieci lub zniesieniem podatku od nieruchomości bo strasznie kontrolą ludzi których nie stać na opał to sposób rodem z Korei.

dym z komina (, #IP 986455cbd6) Odpowiedz

powiem ci tak - z życia wzięte : Syna ma firmę ( jeden z najbogatszych) a tatuś pali w piecu odpady - dym jak z krematorium Na podwórku limuzyna + van i połowa ludzi pracuje na czarnucha - czym go chcesz zachęcić i z czego jeszcze zwolnić? Wiem, że nie można generalizować ale duża część rodzin równowartość pieca zostawia w sklepie kupując papierosy ( bo to być musi) a na resztę jak starczy. Temat - rzeka.Nie do ogarnięcia w sposób, który wszystkim by pasował co nie zmienia faktu, że wieczorem nie da się otworzyć okna, żeby przewietrzyć mieszkanie a spacer grozi zatruciem. Globalne ocieplenie pomijam.

brak zachęty ? (, #IP c5b77f1e97) Odpowiedz

A jaka to zachęta pozwala na palenie różnych śmieci w piecach ?

myśl (, #IP 0a818dd1e0) Odpowiedz

no pomyśl... jaka to zachęta? dasz radę ogarnąć, czy zabraknie mocy obliczeniowej?