Wiadomości z Garwolina

Pluskwy spędzają Ci sen z powiek? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

Dodano:
garwolin - Pluskwy spędzają Ci sen z powiek? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

Pluskwy to takie małe, bo osiągające zaledwie 0,5 cm pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Nieprawdziwy jest mit, że pluskwy są wszędzie tam, gdzie panuje brud i nieporządek. Najczęściej przynosimy je do swoich domów w ubraniach czy meblach z odzysku. Jedno jest pewne - pluskwy to wróg, którego nie da się szybko i bezproblemowo zwalczyć. Trzeba się sporo natrudzić, aby raz na zawsze pozbyć się z domu tego pasożyta.

Zastanawiasz się, jak wytępić wszechobecne pluskwy? W dalszej części artykułu znajdziesz skuteczne sposoby na pluskwy. Dowiesz się też jak rozpoznać pluskwy i dlaczego trzeba je jak najszybciej zwalczyć. Zapraszamy do lektury.

Jak rozpoznać pluskwę?


Wielu osobom pluskwa kojarzy się z pestką z jabłka i słusznie, bo jest do niej do złudzenia podobna. Dorosłe pluskwy są czerwono-brązowymi, owalnymi owadami, o długości około 5-7 mm. Intensywność ich zabarwienia zależy od tego, czy pasożyt jest w danej chwili pojedzony czy też nie. Jeśli tak - przybiera odcień ciemnobrązowy, w przeciwnym razie jest blado żółto-brązowy. Odwłok pluskwy po posiłku wydłuża się i kształtem przypomina wrzeciono. Pluskwy są niezwykle wytrzymałe, dlatego próba poradzenia sobie z nimi przy pomocy choćby obuwia zazwyczaj kończy się fiaskiem.


Źródło: Wikimedia Commons

Skąd się biorą pluskwy w domu?


Pluskwy do naszych domów trafiają z naszą pomocą. Najczęściej transportowane są na ubraniach, w bagażu podręcznym czy w rzeczach z odzysku. Do mieszkania mogą je przynieść także zwierzęta. Gdy pluskwy znajdą się już wewnątrz, mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy pokojami, chodzić po ścianach, gnieździć we wszelkiego rodzaju pęknięciach i szczelinach.

A w jakich miejscach możemy natrafić na pluskwy? Pasażer na gapę może się z nami zabrać z hotelu, hostelu, schroniska, biura lub szpitala. Natrafić możemy na niego również w tramwaju, autobusie, pociągu i innych środkach komunikacji miejskiej. Zdarzały się także przypadki, że pluskwy były obecne w miejscach publicznych typu kino, teatr czy muzeum. Dlatego jeśli będąc na kawie u znajomych lub na imprezie masowej zauważymy w danym miejscu pluskwy, trzeba szczególnie uważać, aby nie zabrać ich ze sobą do własnego domu.

Dowody na obecność pluskiew w domu

Ze względu na swój płaski kształt pluskwy mogą zagnieździć się w dowolnym pęknięciu i szczelinie, preferując ciemne i odizolowane przestrzenie. Insekty szczególnie upodobały sobie papier, drewno i materiały, dlatego w pierwszej kolejności należy szukać ich w pościeli, meblach oraz książkach.

O obecności pluskiew w domu świadczy oskórek po wylinkach, a także wylęgnięte i niewylęgnięte jaja. Tam gdzie są insekty pojawiają się też plamy z krwi w obrębie miejsc, w których przebywają. W takim pomieszczeniu panuje mdły, słodki zapach, przypominający zapach kolendry lub migdałów. Bezpośrednim dowodem potwierdzającym obecność pasożytów w mieszkaniu są ukąszenia na skórze lokatorów.

Jak wytępić pluskwy?

Aby raz na zawsze pozbyć się pluskiew z mieszkania trzeba sięgnąć po środki dużego kalibru. Najlepsze rezultaty dają dedykowane preparaty, które zakupić można w sklepach oferujących środki do zwalczania szkodników różnego typu (np. tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/).

Gdy pluskwy zajęły cały lokal najrozsądniej jest przeprowadzić oprysk ciśnieniowy lub wymrozić mieszkanie ciekłym azotem. Dobrym pomysłem jest też wygrzewanie mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, by przy stosowaniu tych metod odpowiednio ochronić sprzęty oraz zadbać o bezpieczeństwo najbliższego otoczenia.

Domowe rady na pluskwy


Choć domowe sposoby nie są skuteczne w walce z pluskwami, to dzięki nim można doprowadzić mieszkanie do porządku i zadbać o ulubione przedmioty, by nadawały się do dalszego użytku. Ulubioną pościel, koce i inne materiały, w których mogły przebywać pluskwy wypierz w temp. 60 st. Celsjusza, a potem wysusz w suszarce z gorącym powietrzem. Przedmioty, których nie chcesz wyrzucać, a które nie nadają się do prania w pralce, umieść w zamrażarce, w temp. -20 st. Celsjusza, na co najmniej 10 godzin.

Pamiętaj, że w walce z pluskwami nie wystarczą półśrodki. Dlatego podejdź do problemu poważnie i wykorzystaj opisane wyżej sposoby, aby raz na zawsze pozbyć się pasożyta z domu.

Szukasz skutecznego sposobu na pluskwy? Odwiedź sklep Tedan.pl, gdzie znajdziesz profesjonalne specyfiki na pluskwy i inne insekty. Sprawdź tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-pluskiew/

Artykuł sponsorowany