Ciekawe tematy z Garwolina

Wilki z Maciejem Gładyszem w składzie wystąpią na Dniach Garwolina

Dodano:
garwolin - Wilki z Maciejem Gładyszem w składzie wystąpią na Dniach Garwolina

Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego (15-16 czerwca 2019r.) zakończy koncert zespołu Wilki. Dla mieszkańców miasta wydarzenie jest szczególne. Nie dość, że Garwolin odwiedzi legendarny zespół, to jeszcze na scenie zaprezentuje się pochodzący z Garwolina gitarzysta Maciej Gładysz, który z Wilkami gra od 2011r.

Tegoroczne Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego dla mieszkańców miasta będą szczególne. Na scenie zaprezentuje się zespół rockowy, który działa od 1992r. Nie ma chyba nikogo w naszym kraju, kto nie znałby przebojów Wilków. Być może usłyszymy największe hity zespołu jak: „Son of The Blue Sky”, „Słońce Pokonał Cień, „Urke” (Pijemy za Lepszy Czas), „Bohema”, Nie Stało Się Nic”, „Baśka”, nieco nowsze „O Sobie Samym”, czy „Na Krawędzi Życia”.

Na scenie zaprezentuje się też pochodzący z Garwolina gitarzysta Maciej Gładysz. Muzyk grał już z takimi gwiazdami polskiej sceny muzycznej jak: Edyta Bartosiewicz, Beata Kozidrak, Maryla Rodowicz,  Urszula, Seweryn Krajewski i zespołami jak: Budka Suflera i Ira. Od 2011 roku związany jest z zespołem Wilki.

1992 - 94: Początki zespołu, Wilki i Przedmieścia
Wszystko rozpoczęło się od "Son Of The Blue Sky", ale zanim doszło do nagrania tego hitu, Robert Gawliński długo poszukiwał muzyków do zespołu Wilki. Kiedy już wydawało się, że ma już pełen składi zespół postanowił wejść do studia, zmarł nagle Adam Żwirski, basista zespołu. Z tego powodu w studio debiutantów wsparła sekcja rytmiczna Surzyn i Ścierański. Po nagraniach ostatecznie skrystalizował się skład zespołu. Oprócz Roberta Wilki tworzyli Mikis Cupas – gitara, Marcin Szyszko – bębny, Marek Chrzanowski – bas, Michał Rollinger – instrumenty klawiszowe. Album zatytułowany „Wilki” ukazał się w maju 1992 roku i natychmiast okazał się bestsellerem, osiągając sprzedaż ponad 220 000 kaset, 18000 kompaktów i 2000 płyt winylowych. Szacuje  się, że razem z pirackimi wydaniami  płyta rozeszła się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Wszystkie utwory na płycie były autorstwa Roberta Gawlińskiego, lidera grupy. Album promowały single „Nic zamieszkują demony” „Eroll” „Son of the Blue Sky”, „Aborygen” i „Eli lama sabachtani”. Wideoclip "Son Of The Blue Sky" jako jeden z pierwszych polskich utworów znalazł się na antenie światowego MTV, był również najczęściej wybieranym przebojem roku przez różne rozgłośnie radiowe i czasopisma muzyczne. Na Liście Przebojów Radia Łódź piosenka utrzymywała się przez ponad 100 tygodni. Zespół odbył wielki tour koncertowy po kraju grając niemal we wszystkich miastach w Polsce. Ta 6-miesięczna trasa nazwana „Blue Sky Tour” miała swój debiut w klubie Fugazi.

8 października 1993 roku ukazał się drugi album zespołu zatytułowany „Przedmieścia”, który różnił się od poprzednika ostrzejszym brzmieniem. Krążek został także świetnie przyjęty przez publiczność, a zespół wyruszył w trasę koncertową obejmującą 22 miasta, w których zagrał koncerty w wypełnionych po brzegi największych halach sportowych. Skład zasilił młody klawiszowiec ze Świnoujścia, Andrzej Smolik.

Po sukcesie "Przedmieść" zespół postanowił zaskoczyć nieco swoich fanów wydając koncertowy album nagrany w konwencji "bez prądu" czyli płytę "Acousticus Rockus". Wilki zagrały trasę koncertową opartą tylko o akustyczne interpretacje własnych utworów. "Acousticus Rockus" został zarejestrowany podczas 2 koncertów w Warszawie 08.09.94, w klubie Akwarium. Krążek ten miał swoją premierę 3 października 1994 roku. Album  ten, oprócz dobrze znanych przebojów grupy, zagranych często w innych aranżacjach, przyniósł również dawkę zupełnie nowej muzyki jak choćby piosenki: "Śpij Mój Śnie", "A Moje Bóstwa Płaczą". Na płycie znalazł się również utwór Czesława Niemena "Sen o Warszawie" w zupełnie nowej, nieco skierowanej w stylistykę reggae wersji.

1995 - 99: Zawieszenie działalności
Wielki sukces miał również swoje ciemne strony. Rockandrollowy tryb życia i zmęczenie spowodowane tak ostrym tempem jaki narzucili sobie muzycy zespołu miały swój wpływ na dalsze losy Wilków. W 1995 roku Robert Gawliński postanowił na rok, czy dwa zawiesić działalność zespołu. Ostatecznie przerwa przeciągnęła się. Robert w tym czasie nagrywał solowe albumy, zapraszając do udziału w nich Andrzeja Smolika – „Solo”, „Kwiaty jak relikwie”, „X” oraz „Gra”. Marek Chrzanowski i Mikis wydali płytę jako formacja „Hopsa”, zaś Marcin Szyszko testował życie.

2000 - 03: Powrót i 4
W 2000 roku ukazał się album kompilacyjny zespołu „Największe przeboje” zawierający piosenki wybrane zarówno z dotychczasowej dyskografii formacji, jak i solowego dorobku Gawlińskiego. Wydanie albumu doprowadziło do ponownego spotkania Wilków i w rezultacie, reaktywowania grupy. W 2001 roku grupa wyruszyła w trasę koncertową i jednocześnie rozpoczęła pracę nad nowym albumem. W jej trakcie Marka Chrzanowskiego na basie zastąpił Marcin Ciempiel.

Pod koniec kwietnia 2002 do rozgłośni radiowych trafiła „Baśka”, pierwszy singiel z nowej płyty będący jednocześnie piosenką premierową Festiwalu Opole 2002. Utwór zdobył główną nagrodę na festiwalu w Opolu i stał się niekwestionowanym przebojem lata. 31 sierpnia tegoż roku ukazał się nowy album zespołu zatytułowany 4,”, który w ciągu 2 dni sprzedaży pokrył się złotem.

W podsumowaniu 2002 roku "Baśka" była najczęściej granym utworem polskim w rodzimych radiostacjach, natomiast w ogólnej klasyfikacji zajęła drugie miejsce ustępując jedynie miejsca utworowi "Freelove" zespołu Depeche Mode, a płyta "4" zajęła piąte miejsce w kategorii 'najlepiej sprzedających się płyt w Polsce w roku 2002 według ZPAV. Wilki otrzymały także 7 nominacji Fryderyka. Ostatecznie zespół był największym zwycięzcą imprezy - Robert i spółka wygrali aż w 6 kategoriach: Kompozytor Roku, Autor Roku, Album Roku Pop, Grupa Roku, Wokalista Roku, Piosenka Roku. Zespół otrzymał także wiele innych nagród min. Eska Music Award

Na początku 2003 roku Pomaton EMI wydał reedycję płyty "4" poszerzoną o piosenkę „Here I Am”, a także dodatkowy krążek zawierający 4 teledyski i wywiad z zespołem. Premiera wydawnictwa nastąpiła 14 lutego. Nieco wcześniej, w styczniu, Wilki z utworem „Here I Am” wzięły udział w krajowym finale mającym wyłonić zwycięzcę reprezentującego Polskę w konkursie Eurowizji. Zespół zajął drugie miejsce. Na festiwalu Opole 2003 Wilki odebrały 2 Superjedynki za przebój roku 2002 ("Baśka") oraz w kategorii: zespół roku

2004 - 08: Watra i Obrazki
W 2004 roku na rynek trafia nowy album zatytułowany „Watra”. Promujący ją teledysk do piosenki „Bohema” budzi wielkie zainteresowanie, Robert występuje w nim przebrany za księdza. Po miesiącu sprzedaży „Watra” pokrywa się złotem, a „Bohema” jest jedną z najczęściej granych przez rozgłośnie radiowe piosenek. W Sylwestrową noc, na Krakowskim Rynku przy udziale ponad 170-cio tysięcznej publiczności i kilku milionów widzów TVP2 Wilki odbierają Złotą Płytę.

W lipcu 2005 w trakcie trasy koncertowej Wilki rozstają się z dotychczasowym basistą Marcinem Ciempielem, a jego miejsce zajmuje Leszek Biolik. Na początku 2006 roku zespół rozpoczyna nagrania kolejnej płyty, jednak problemy Marcina Szyszko z narkotykami uniemożliwiają pracę w studio. Marcin dostaje rok na uporządkowanie życia, a w jego zastępstwie gra młody perkusista Hubert Gasiul. Jednak Marcin nie wrócił już do Wilków. 10 listopada 2006 roku ukazał się kolejny album zespołu zatytułowany Obrazki, który uzyskał status Złotej Płyty. Wydawnictwo promowały single „Na zawsze i na wieczność” i „Love Story”, które plasowały się bardzo wysoko na listach przebojów.

2007 rok to podsumowanie 15-letniej działalności zespołu. Na rynku ukazuje się antologia zawierająca wszystkie studyjne albumy zespołu oraz ogromną gratkę dla fanów – 2 płyty z nagraniami niepublikowanymi, fragmenty koncertów z Nowego Jorku i Londynu oraz płytę DVD ze wszystkimi teledyskami.

W 2008 roku przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Wilki nagrały utwór „Idziemy na mecz” dedykowany Polskiej Reprezentacji.

REKLAMA:


2009 - 11: MTV Unplugged Wilki / Ponowne zawieszenie działalności
27 lutego 2009 zespół zarejestrował koncert MTV Unplugged, wykonując 20 utworów w specjalnych, akustycznych aranżacjach w warszawskim Studio Buffo. Na liście piosenek znalazły się największe przeboje zespołu, a także utwór „Heart of Gold” autorstwa Neila Younga. Zespół zagrał również jedną premierową piosenkę „Obudź mnie”. Podczas koncertu gościnnie wystąpiły Kasia Kowalska oraz Reni Jusis. Koncert nagrywany był przy akompaniamencie czteroosobowej sekcji smyczkowej i dwuosobowej sekcji dętej. Wydawnictwo MTV Unplugged: Wilki uzyskało status Złotej Płyty.

Na wiosnę 2009 roku zespół ponownie zawiesił działalność, a Gawliński nagrał wówczas piątą płytę solową zatytułowaną „Kalejdoskop”.

Tym razem przerwa w działalności Wilków była krótka. Na początku 2011 roku do zespołu doszedł gitarzysta Maciek Gładysz, a Leszka Biolika zastąpił Staszek Wróbel. Wilki rozpoczęły prace nad kolejną płytą..

2012 - 17: Światło i mrok / Przez dziewczyny
Na początku 2012 roku, 20 lat po premierze „niebieskiej płyty” MJM Music wydaje rozszerzoną reedycję debiutanckiego albumu Wilków, a zespół gra klubową trasę „Blue Sky Tour 2012” 6 listopada nakładem wytwórni Sony Music został wydany siódmy album studyjny zespołu zatytułowany „Światło i mrok”, który promował utwór „Czystego serca”.

Utwory umieszczone na płycie były szamańskie, pełne troski o losy Matki Ziemi, hippisowskie i romantyczne. Całości przekazu dopełniała ekologiczna okładka i zdjęcie Roberta w pióropuszu, który stał się symbolem tej płyty, wykorzystywanym także na koncertach. W kwietniu 2013 roku Wilki rejestrują 2 koncerty, w Krakowskim klubie Lizard King i w Radomiu w G-2. Z nagranego materiału powstaje teledysk do piosenki „Świat to fajne miejsce” oraz płyta „Live Collection”, dostępna wyłącznie na koncertach Wilków.

W lipcu 2014 nastąpiły kolejne zmiany w składzie. Zespół opuścił Staszek Wróbel, a na jego miejsce powrócił Marcin Ciempiel. Do grupy dołączył też syn Roberta Gawlińskiego - Beniamin Gawliński. Latem 2015 Wilki rozpoczęły prace nad nową płytą, która ostatecznie ukazała się 15 kwietnia 2016 roku. Krążek „Przez dziewczyny” promował utwór o tym samym tytule. Cała płyta jest najbardziej rockandrollowym i energetycznym albumem zespołu, często porównywanym do przebojowej „4”. Kolejne single to „Wenus, tu Mars” i „ W drodze do marzeń”. Do tego ostatniego Wilki nagrały teledysk z trasy koncertowej, z wykorzystaniem archiwalnych, dotąd niepublikowanych materiałów filmowych.


biografia zespołu z : wilki.com.pl


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

fajnie (, #IP 326179bc76) Odpowiedz

Nasza miłość jest jak zapach dzikich traw. Super!

gww (, #IP 8938826c26) Odpowiedz

lepsza już by była kapela Trzpili z Mierżączki

Wowww (, #IP 9764b4b557) Odpowiedz

Super super superrrrrrrrrr

Fajnie że w tym roku udało się zaprosić zespół (, #IP 326179bc76) Odpowiedz

Jak wiadomo Wilki miały zajęty termin podczas poprzednich Dni Garwolina, ale co się odwlecze to nie uciecze... :-)

(, #IP 1da8ed131a) Odpowiedz

SUPER!