Wiadomości z Garwolina

ZUS wezwie także przez telefon lub e-mail

Dodano:
garwolin - ZUS wezwie także przez telefon lub e-mail

ZUS może teraz wezwać na badanie u lekarza orzecznika także telefonicznie lub mailem. Ułatwi to kontrolę prawidłowości orzekania w przypadku krótkotrwałych zwolnień lekarskich.

Wprowadzono nowe sposoby wezwania chorego do ZUS na kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. 1 stycznia weszły w życie przepisy, które dopuszczają telefonicznie zawiadomienie o kontroli. ZUS musi spełnić jednak ważny warunek - rozmowa ma być rejestrowana. Prawo dopuszcza teraz także wezwanie poprzez sms, a nawet wiadomość mailową. Będzie ono skuteczne, gdy doręczający otrzyma potwierdzenie otrzymania wiadomości przez ubezpieczonego wzywanego na kontrolę.

Nowe rozwiązania ułatwią przeprowadzanie kontroli krótkotrwałych zwolnień lekarskich. Wszystko za sprawą skrócenia czasu pomiędzy podjęciem decyzji o kontroli danego zwolnienia a badaniem u lekarza orzecznika ZUS.

Do tej pory Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywał na badanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Skutkowało to tym, że krótkotrwałe zwolnienia były niemal wyłączone z kontroli u lekarzy orzeczników ZUS. Wysyłając wezwanie urzędnik musiał wyznaczyć datę badania, która uwzględni czas na doręczenie listu. Często wiec zdarzało się tak, że zanim chory odebrał korespondencję, to już kończył się okres zwolnienia i wracał do pracy.

REKLAMA:


Kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy polega na sprawdzeniu, czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan zdrowia ubezpieczonego oraz czas, na jaki wystawiono zwolnienie. Chorzy do kontroli typowani są losowo, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę także inne czynniki. Mogą to być informacje pochodzące z zewnątrz, takie jak prośby o kontrole lub informacje o próbie wyłudzeń zasiłków. Do sprawdzenia wybierane są również zwolnienia nietypowe, np. 30-dniowe zwolnienie lekarskie wystawione w związku z zachorowaniem na grypę, która zazwyczaj trwa znacznie krócej. Gdy lekarz orzecznik stwierdzi, że ubezpieczony jest zdrowy, to wypłata zasiłku zostaje wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony stawia się do pracy.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych może prowadzić dwa rodzaje kontroli zwolnień. Pierwszy to opisana kontrola prawidłowości orzekania, druga natomiast dot. wykorzystania zwolnienia. W tym przypadku sprawdzane jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. Chodzi przede wszystkim o nakaz powstrzymania się od pracy oraz unikanie sytuacji, które zakłócą szybkie dojście do zdrowia – mówi Piotr Olewińsk, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

Piwko żywiec (, #IP d975c39fdf) Odpowiedz

A ja mam 1000+ oraz z GOPSu i z pomocy rodzinie następne 2400. Do roboty nigdzie nie pójdę do mi się nie opłaca.

Do Piwko Żywiec (, #IP fff3a53bdd) Odpowiedz

Wstydziłaby sie Pani/Pan o czymśc takim mówić. Pasożytnictwo to nie jest powód do dumy, o przykłądzie dla dzieci nie wspomnę. Nick Piwko Żywiec mówi też samo za siebie na co idą te pieniądze, nasze pieniądze, ludzi ciężko pracujących i uczciwie płacących podatek.

Piwko żywiec (, #IP c101eb3ffd) Odpowiedz

Hahaha, wstyd to pracować za połowę tego co ja mam od państwa. A podatki musisz płacić bo mnie się zasiłek należy. Mało tego, musi być wypłaconych o czasie bo inaczej w gopsie będzie awanturka.

Kontrola (, #IP 248bac1a93) Odpowiedz

Tylko kto będzie fachowym orzecznikiem ? Bo chyba nie ci obecni .Ich do weterynarii bym nie wysłał a co dopiero ludzi badać . Znajomy ma raka nerki ,przerzut na płuca ,po zawale ,miażdzyca nóg że 100 m nie przejdzie bez postoju a czasem na ziemi siada gdy nie ma gdzie , 3 razy w tygodniu na sorze z migotaniem po dwóch zabiegach na sercu i wspaniały zus stwierdza że częściowo zdolny do pracy .To już nawet nie bangladesz .

ja Marley cały drżę (, #IP de1a476be0) Odpowiedz

Jak dotąd nie zapisano nigdzie prawnego obowiązku posiadania e-maila, a co dopiero jego regularnego sprawdzania i reagowania na każdy spam - np. fejkowych maili wyłudzających dane krąży mnóstwo - lepiej uważać. Tak samo z telefonem - jak dzwoni, to masz prawo go odebrać, a nie obowiązek. Kiedyś jak były tylko stacjonarne, to trzeba było nawet (uwaga!) PODEJŚĆ do telefonu i PODNIEŚĆ słuchawkę z widełek, a jak się komuś nie chciało, to nikt go nie zmusił. I teraz jest dokładnie tak samo. SMS też może sobie przyjść, ale czy mam ochotę go przeczytać, czy skasować bez zaglądania zadecyduję wyłącznie ja. A teraz czekamy na ,,strachy na lachy,, urzędasów, jak to mi wlepią mandat i żebym lepiej nie cwaniakował :) Lemingi są wszędzie.

A pis a pis (, #IP 862939e791) Odpowiedz

Jestem po tygodniowym zwolnieniu.Gorączka do 39 C.Otrzymuję SMS o stawieniu się do lekarza ZUS.Powiem krótko nie chciałbym znaleść się w tej sytuacji. Byłem tak osłabiony że nawet nie nadawałem się do wstania z łóżka.Zatem pytam tych od dobrej przewidującej i zatroskanej dobrej zmiany. Czy lekarz mi wystawił zwolnienie czy znachor z ulicy.Ja napewno nie pojadę na żadną kontrolę. Chcecie kontrolować za moje pieniądze to prosze się stawić u Mnie w domu. Pozdrawiam kichających a pis.