Ciekawe tematy z Garwolina

Wzrosła liczba przestępstw w województwie mazowieckim. Wzrosła też wykrywalność sprawców

Dodano:
garwolin - Wzrosła liczba przestępstw w województwie mazowieckim. Wzrosła też wykrywalność sprawców

Po kilku latach spadków 2018 rok przyniósł w Warszawie i na Mazowszu wzrost ogólnej liczby przestępstw. Jednocześnie wzrosła wykrywalność sprawców.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 r. w województwie mazowieckim odnotowano 113 tys. przestępstw stwierdzonych w zakończonych postępowaniach przygotowawczych, z czego w Warszawie 47 tys. (tj. 42% przestępstw popełnionych w województwie). Oznacza to, że zarówno w województwie mazowieckim, jak i w Warszawie, wzrosła w stosunku do poprzedniego roku liczba przestępstw ogółem (odpowiednio o 9% i o 3%).

Równolegle zwiększyła się skuteczność wykrywania sprawców przestępstw. Wskaźnik wykrywalności ukształtował się w 2018 r. na poziomie 65% dla województwa i 49% dla Warszawy. W stosunku do 2017 r. dawało to wzrost o 5 p. proc. w województwie oraz o 2 p. proc. w Warszawie.

Biorąc pod uwagę charakter popełnianych przestępstw, więcej było przestępstw gospodarczych i kryminalnych: w mazowieckim odpowiednio o 23% i o 7%, natomiast w Warszawie o 19% i o 1%. Mniej natomiast odnotowano przestępstw drogowych: w województwie o 4%, w stolicy o 3%.

W województwie i w stolicy spadła liczba tzw. przestępstw uciążliwych społecznie, tj. rozbojów (o 17% i o 26%) oraz bójek i pobić (o 16% i o 4%). Kradzieży cudzej rzeczy było w województwie o 1% mniej, zaś w Warszawie o 1% więcej. Zwiększyła się liczba oszustw: w województwie o 13%, w stolicy o 15%. Więcej było też kradzieży samochodu - odpowiednio o 5% i o 9%.

REKLAMA:


Zarówno w województwie, jak i w Warszawie, odnotowano spadek w grupie przestępstw dotyczących prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego (odpowiednio o 7% i o 5%), oraz w grupie przestępstw o przeciwdziałaniu narkomanii (o 9% i o 17%).mat. pras. http://warszawa.stat.gov.pl/


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.