Wiadomości z Garwolina

2 stulatków w powiecie garwolińskim otrzymuje specjalne świadczenie ZUS w wysokości 4000zł

Dodano:
garwolin - 2 stulatków w powiecie garwolińskim otrzymuje specjalne świadczenie ZUS w wysokości 4000zł

Każdy stulatek otrzymuje specjalne świadczenie honorowe. Jego wysokość dla osób, które ukończą 100 lat od marca 2019 r. do lutego 2020 r., wyniesie 4 003,88 zł.

Wraz z ukończeniem 100 lat seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego.

Od marca 2018 r. do końca lutego 2019 r. świadczenie honorowe przyznaje się w wysokości 3 731,13 zł brutto. Rok wcześniej było to 3 536,87 zł, dwa lata -  3 408,62 zł. Nowa kwota może sprawić seniorom jeszcze większą radość. Osoby, które ukończą 100 lat w okresie od marca 2019 r. do lutego 2020 r., będą otrzymywać do końca życia comiesięczne świadczenie w wysokości aż 4 003,88 zł.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy ukończyć 100 lat. Nie trzeba składać wniosków ani formularzy, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. Świadczenie może przekazywać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. We wschodniej części województwa mazowieckiego ZUS wypłaca je obecnie 24 osobom.

*Aktualizacja 15.55. Prawidłowy tytuł tekstu powinien brzmieć: 2 stulatków w powiecie garwolińskim otrzyma specjalne świadczenie ZUS w wysokości 4000zł.

Aktualnie kwota wynosi: 3 731,13 zł brutto.


Liczba stulatków otrzymujących świadczenie honorowe z ZUS w poszczególnych powiatach: 
    • 9 stulatków – powiat siedlecki (oraz Siedlce)
    • 6 stulatków – powiat miński
    • 4 stulatków – powiat sokołowski
    • 3 stulatków – powiat węgrowski
    • 2 stulatków – powiat garwoliński
     
Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

REKLAMA:


Odwiedź nas na facebooku

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.