Młyn czy młyny w Rębkowie?
W Rębkowie jest młyn. Sądziłem, że historia tego młyna to jakieś sto no może sto pięćdziesiąt lat. Jakie było moje zdziwienie gdy znalazłem w dokumencie z lustracji z roku 1617 folwarku Rębków opis dwóch młynów, dużego który należał do folwarku i mniejszego, prywatnego który w 1614 roku postawił Matys Krupa.
To który z tych dwóch młynów się ostał? Na miejscu którego stoi ten dzisiejszy? Ot zagadka, nie kryminalna ale ciekawa.
O dużym, tym starszym młynie w dokumencie lustracyjnym jest zapis przy opisie pól ...Wtóre pole ku Osieczku za młynem, na które wysiewają żyta... Aby ustalić czy aby na pewno wymienione tu Osieczko to Osieck wystarczy sięgnąć do początku tekstu lustracji ..Rębkow z sześcią wsiami, dzierżawa p. Łukasza Nagorskiego, podkomorzego łęczyckiego, ochmistrza królewnej JM polskiej jemu przez JKM dana; ty wszytkie wsi przedtym do Osieczka należały, dwie mili od Osieczka leżą...
Czyli nie ma wątpliwości, że Osieczko to Osieck ale gdzie był folwark? Czy tam gdzie dziś są zabudowania dworu? Wiele wskazuje, że tak i nie ma argumentów za tym, że folwark mógł być gdzieś indziej niż dziś. Są natomiast argumenty które wskazują na to, że dzisiejsza lokalizacja zabudowań musi być tą z przed pięciuset bez mała lat.
A jak wytłumaczyć to, że na linii folwark – Osieck nie ma nie tylko młyna ale i rzeki też? A ustalenie dawnego koryta rzeki było łatwe. Po pierwsze od starych ludzi słyszałem że kiedyś był młyn po Borkami /Rębków Borki/ i że zlokalizowany był przy strumieniu lub źródle. Znałem tylko jedno źródło pod Borkami ale jest ono dość znacznie przesunięte od tej linii folwark – Osieck.
Waszym zdaniem