KurierGarwoliński.pl

czan maj 2022

Gala chórów w Kościele Przemienienia Pańskiego

Dodano:
garwolin - Gala chórów w Kościele Przemienienia Pańskiego

„Alleluja” pod batutą dyrygenta dr. hab. Kazimierza Bukata z Filharmonii Narodowej w Warszawie zakończyło trzydniowe IV Międzynarodowe Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie.

Gala uwieńczająca Dni Muzyki Chóralnej w Garwolinie rozpoczęła się w niedzielę o 16 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego. W garwolińskiej świątyni wystąpiły chóry z całej Europy. 

Zanim wszyscy wykonawcy razem wyśpiewali "Alleluja z oratorium Mesjasz"  Jerzego Fryderyka Haendla, chóry zaprezentowały się tego samego dnia w powiatowych kościołach.  Wczesne koncertowanie nie zmniejszyło jednak zapału miejscowej publiczności, która wypełniła kościół po brzegi. Wszyscy amatorzy chóralnych śpiewów mogli wysłuchać ponad 30 utworów, których korzenie osadzone są na całym świecie. 

REKLAMA:Galę rozpoczął występ podopiecznych Szkoły Muzycznej I stopnia w Garwolinie pod dyrekcją Marty Zdrajkowskiej. Na kościelnej scenie zaprezentowali się również: Chór Szkoły Wokalno-Chóralnej "Kantylena" z Gorek pod dyrekcją Oksany Zapevalovej, Chór Kameralny Mińskiego Towarzystwa Muzycznego z Mińska Mazowieckiego, pod batutą Tomasza Zalewskiego, Chór Schola Cantorum Maksymilianum z Józefowa , któremu przewodniczył Zbigniew Siekierzyński, Chór Cappella Polyphonica Salesiana z Brna pod dyrygenturą Jiřiny Pleská, a także Męski Municypalny Chór HOMIN ze Lwowa z Ruslanem Lyashenko na czele, Chór Kameralny "Ab Imo Pectore" z Ożarowa Mazowieckiego pod dyrekcją Mariusza Latka oraz Chór Miasta Garwolina pod batutą Radosława Mitury.

Występom wszystkich chórów bacznie przysłuchiwał się Kazimierz Bukat, dyrygent z Filharmonii Narodowej, Radosław Mitura i Jarosław Kargol, a także współorganizatorzy imprezy: Tadeusz Mikulski, burmistrz Garwolina, Marek Chciałowski, starosta powiatu garwolińskiego oraz cała rzesza mieszkańców. 

Na zakończenie organizatorzy, idąc śladami dwóch pierwszych edycji festiwalu, utworzyli jeden ogromny chór, składający się z niemal 250 muzyków, który wyśpiewał wspólnie "Alleluja" Jerzego Fryderyka Haendla. Największemu w Europie chórowi dyrygował Kazimierz Bukat. 

Publiczność biła brawo na stojąco, wszyscy byli zachwyceni profesjonalizmem i lekkością wykonania utworu w tak dużym gronie.


Odwiedź nas na facebooku

Galeria 15

Waszym zdaniem

Redakcja serwisu "Kurier Garwoliński" nie odpowiada za żadne działania Czytelników niezgodne z prawem lub regulaminem, w szczególności za treści zamieszczone w formie komentarzy. Jednocześnie w razie konieczności zastrzega sobie prawo do ich usunięcia, jeśli uznane zostaną za niezgodne z prawem lub regulaminem, a także w sytuacji, gdy uzna to za stosowne.

(, #IP c46903483d) Odpowiedz

Nie zauważyła pani dwóch zespołów: Chóru kameralnego Ab Imo Pektore z Ożarowa Mazowieckiego pod dyrekcją Mariusz Latka oraz naszego Chóru Miasta Garwolin.

(, #IP 983d1b3249) Odpowiedz

słuszna uwaga